fbpx
Таг: стрипови

таг: стрипови

Реизданијата на „Алан Форд“ и „Инкал“ избрани за најдобри за 2022 г. од читателите на Stipovi.com

Овогодишниот избор за стрип на годината ја потврди регионалната популарност на легендарниот италијански стрип „Алан Форд“, во голема конкуренција на претежно лиценцни изданија. Stripovi.com е највлијателниот портал за стрипови во регионот на бивша Југославија, основан во Загреб од 2001 година како комбинација на форум и онлајн енциклопедија. Оваа онлајн заедница од 2007 година организира избор за најдобар стрип на годината,...

Стрипот „Хогар Страшниот“ прославува 50-годишен јубилеј

На 4 февруари 2023 година се навршија 50 години од првото објавување на хумористичниот стрип Хогар Страшниот, најпознато дело на американскиот автор Дик Браун, што своевремено бил прогласен за „најбрзо растечки стрип на светот“. Тој денес може да се најде во дури 56 земји. „Хогар Страшниот е еден од ретките стрипови за кои имаат чуено и оние што немаат никаков...

„Бункер“ го издаде графичкиот роман „Стармен – Годините на Дејвид Боуви како Зиги Стардаст“

Издавачот „Бункер“ во рамките на едицијата „Апслоутни почетници“, го издаде седмиот графички роман „Стармен – Годините на Дејвид Боуви како Зиги Стардаст“, од германскиот автор и цртач Рајнхард Клајст. „Зиги Стардаст е измислен лик создаден од англискиот музичар Дејвид Боуви (името Зиги е земено од кројачки дуќан, кој Боуви го има приметено додека патувал со воз). Тој е рокенрол вонземјанин...

Сајбер безбедноста и човековите права на Интернет во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Институциите не успеале правилно да комуницираат за сајбер нападите што погодија повеќе државни интернет-страници изминативе месеци. Во новата епизода на Шорткат, во која главна тема се сајбер безбедноста и човековите права на Интернет, претставуваме дел од резултатите од истражувањето на Фондацијата Метаморфозис. Покрај ова, информираме и за два од најголемите проблеми во главниот град периодов - сообраќајниот хаос и аерозагадувањето. Носиме...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу 500 стрипови што ги обезбеди „Бункер“ беа поделени дополнителен број изданија што се донирани од љубители на стрипови и од други издавачи, обасни Владимир Битољану, сопственик на стрип-книжарницата. Претпладнево голем број...

Објавени победниците од меѓународниот стрип-конкурс „Стрипот и историјата“

Објавени се наградите за првото издание на Меѓународниот конкурс за стрипови на тема „Стрипот и историјата“ што се одржуваше од март до јули 2022 година во организација на „CAN for BALKANS – Comics Alliance Networking for Balkans“. Организаторите информираат дека во финалето при изборот влегле 27 автори од Белгија, Бугарија, Македонија, Романија, Србија, Украина и Кина, а секој од нив...

Продолжен рокот на Конкурсот за изработка на постер инспириран од хероите на италијанскиот стрип

Рокот за доставување на изработените постери инспирирани од хероите на италијанскиот стрип е продолжен до 5 септември, информираат од Институтот „Данте Алигиери“ од Скопје. Тие заедно со Амбасадата на Италија во Скопје и Филмскиот Фестивал за млади „Џифони Македонија“ објавија конкурс за изработка на постер во пресрет на Comics Day / Денот на италијанскиот стрип, што ќе се одржи...

Објавен меѓународен конкурс за изработка на стрипови на тема „Стрипот и историјата“

Сите заинтересирани автори се повикани да учествуваат на меѓународниот стрип-конкурс на тема „Стрипот и историјата“, којшто се одржува во рамките на проектот „CAN for BALKANS - Comics Alliance Networking for Balkans“, информираат од Стрип центарот на Македонија од Велес. „Стриповите треба да ја опфаќаат горенаведената тема, со опфат на секој историски период, од праисториско време и антика до современ период....

Отворена стрип изложбата „Цртање на приказни“ во МКЦ, авторите бараат поголем простор на јавната сцена

Изложбата на стрипови „Цртање приказни“ на седум стрип автори вчера вечер беше отворена во Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје. Посетителите имаа можност да се запознаат со авторските дела на Иванка Апостолова, Гаја Смилевска, Матеј Богдановски, Владимир Лукаш, Вук Митевски, Иван Ивановски и Ѓорѓе Јовановиќ, пропратена со свирка на музичкиот состав „Цвеќарница“. Изложбата прикажува стрипови на седум автори од повеќе...

Наградени средношколци-автори на стрипови од регионот на конкурсот со тема регионално помирување

Како дел од заедничката имплементација на меѓународниот стрип конкурс „ALL WE ARE SAYING IS GIVE RECONCILIATION A CHANCE“, денеска во Центарот за култура „ГРАДАЦ“ во Рашка, Србија ќе се одржи изложба од сите стрипови пристигнати на овој конкурс на тема регионално помирување. Организација која е носител на овој проект е Стрип центар на Македонија-Велес, информираат тие. На оваа изложба ќе...

Стрип центарот од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип

Стрип центарот-Македонија од Велес го објави јавниот повик за цртање на стрип. Право на учество имаат сите ученици од државата, без разлика на родот, етничката или друга припадност. Должината на стрипот треба да биде до две табли и најмалку пет сликички на А4 формат (мин.300дпи ако се испраќа по електронски пат). Доколку стрипот е во боја, препорачливо е истиот да...

Четири стрипа наградени на четвртото доделување на наградата за необјавени стрипови – Лифт

Издавачката куќа Темплум во 2021 година го распиша четвртиот конкурс за доделување на наградата Лифт #4 за најдобар необјавен македонски стрип. Во избор на тричлена жири комисија која беше составена од Никола Гелевски, Јана Јакимовска и Владимир Трајановски во просториите на КСП Центар - Јадро, како победници за минатата година беа избрани 4 стрипови при што беа доделени три награди. Првото...

Во Велес се одржа 18. Меѓународен стрип салон

Во Велес изминатиов викенд се одржа 18. Меѓународен стрип салон во организација на Стрип центарот на Македонија. На овој меѓународен настан беа свечено прогласени наградените од меѓународниот стрип конкурс: 1 место „ЗЛАТЕН СТРИП“ • Сабахудин Мурановиќ Муран (БиХ) за стрипот „УБАВЕЦОТ ДРАГЧЕ“ 2 место • Стрип „ИМИГРАНТИ“ Дамир Чиврак (сценарио), Жељко Иванчиќ(цртеж), Ненад Бариниќ (колор) • Стрип „БАЛАДА ЗА МОЈОТ НЕПРИЈАТЕЛ“ Дарко Богданов и Александар...

Голем интерес кај македонските ученици за интернационалниот стрип конкурс

Стрип центарот на Македонија – Велес пред неполни два месеца го објави интернационалниот стрип конкурс „Велес 2021 Златен стрип“ како дел од традиционалниот стрип салон на меѓународно ниво. Како што известува програмскиот директор, Томе Трајков оваа година созреаа условите овој стрип конкурс да се препрати до основни и средни училишта од сите општини од државата, како и приватни училишта...

Вечерва во Скопје завршна стрип изложба на млади стрип автори

Вечерва со почеток во 18:30 часот во Фантаст - арт студио Емилија и Стојче Тоциновски, Стрип центар на Македонија - Велес ќе ја отвори последната изложба, која е дел од проектот „Стрип училиште - Стрипот во интеркултурна едукативна мисија 2020“, финансиран од Министерството за култура на РСМ. „Основна цел на проектот е развој на интеркултурноста, како и деметрополизација на културата...

Вечерва во Битола стрип изложба на млади стрип автори

Вечерва со почеток во 19 часот во хотел Епинал, во Битола ќе се одржи втората по ред стрип изложба, која е дел од проектот „Стрип училиште - Стрипот во интеркултурна едукативна мисија 2020“. Основна цел на проектот е развој на интеркултурноста, како и деметрополизација на културата во Р.С. Македонија преку едукативни стрип активности наменети за млади од разни етнички групи. Во...

Зеленски ги посети војниците на фронтот кај Бахмут

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повторно ги посети војниците на линијата на фронтот во Бахмут, каде што борбите беснеат со месеци. Уништениот град долго време беше фокусна точка на војната,...