fbpx
Таг: прес

таг: прес

Бесими: Економијата годинава ќе отиде во минус од 4,4 проценти

Вториот ребаланс на буџетот годинава е со цел да им се помогне на институциите за спроведување на четвртиот пакет антикризни мерки, донесени за одржливост на домашната економија и на работните места, за кога кризата ќе заврши, да се продолжи со позитивните трендови на новата развојна македонска економија. Тоа го посочи министерот за финансии Фатмир Бесими, презентирајќи го вториот ребаланс на...

Граѓаните со ваучерите и картичките ќе може да плаќаат само за услуги и производи

Со платежните картички што ќе ги добијат граѓаните нема да можат да се подигаат пари од банкомати, туку со нив ќе може само да се платат услуги или производи.  Забрзано се работи на изгледот и начинот на употреба на платежните картички за што Владата ќе донесе посебна уредба, со која ќе се утврди кои производи и услуги граѓаните ќе...

Потпишани договори за фотонапонски централи на 29 локации на приватно земјиште

Од денеска ќе може да стартува изградбата на фотонапонски централи на приватно земјиште, според тендерот што беше објавен минатата година, за доделување премии за струја од вакви централи. Тоа го соопшти на прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши, кој денеска ги потпиша договорите со инвеститорите. -Ова е почеток на нов инвестициски циклус во делот на обновливите извори на енергија...

Царовска: Ќе има пад на БДП, но рано е да се каже колкав ќе биде

„Имаме оптимистичко, но и песимистичко сценарио за намалувањето на приходите во буџетот. Но, сметам дека во суштина се движиме во рамки на очекуваното, како приходна страна. Очекувам овој пад на приходите се надмине кога економијата ќе се рестартира. Ќе има намалување, но се уште е рано да се зборува колкав ќе биде падот на БДП, посебно по сектори“, изјави...

СКМ: За исплата на минималецот, работникот да не мора да остане на работа до септември

Стопанската комора на Македонија, СКМ, апелира до Владата да овозможи одредена флексибилност, отстапување од обврската компаниите да мора да го задржат истиот број на вработени до септември годинава, додека се користи некоја од погодностите со економските мерки. Според СКМ, може да биде тешко да се исполни условот за задржување на сите вработени до тогаш, како што бара државата од...

Бектеши: Не е точно дека угостителите не сакаат помош, има голем интерес за кредити

Министерот за економија Крешник Бектеши на прес- конференција ги демантираше информациите од туристичко - угостителската комора, при Сојузот на стопански комори, ССЈ, што беа презентирани вчера дека угостителите не сакаат да ги користат мерките за поддршка, затоа што се недоволни и селективни, дека ќе го зголемат задолжувањето и нема да им олеснат во надминување на кризата. Министерот Бектеши потенцира дека...

Нема да се плаќа царина за увоз на 13 медицински производи и потрошен материјал

Се укинуваат увозните давачки, царини, за медицински помагала и потрошен медицински материјал, одлучи владата на  синоќешната седница. Одлуката се однесува на 13 медицински производи и ќе важи се додека трае вонредната состојба поради корона вирусот. Како што информира на прес конференција министерот за економија, Крешник Бектеши, владата на предлог на Министерството за економија, одлучи да се укинат царините за етил...

Шилегов го пофали работењето на инспекторите во минатата година

„Повеќе од две години бевме фокусирани на зголемување на инспекциските контроли во сите области, со цел подобрување на животната средина и квалитетот на воздухот и решавање на дел од сообраќајниот хаос, со посебен акцент на непрописното паркирање и паркирање во зелени површини. Инспекторатот на Град Скопје е прва институција од ваков вид во државава која е достапна за граѓаните...

Jанева: Не сум ја злоупотребувала должноста, Бојан Јовановски го злоупотребил моето име

Најодговорно тврдам дека не сум ја злоупотребувала должноста ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување, ниту со несторување не сум ја злоупотребила должноста која во моментов сè уште ја извршувам. Не само Бојан Јовановски, и други го злоупотребувале моето име, изјави денеска Катица Јанева на прес конференција во СЈО. Таа се појави сама на говорницата, а откако го прочита тоа...

Заев: Ако референдумот не успее, институциите ќе одлучат за граѓаните

Секој од нас е должен да ја преземе одговорноста за нашата иднина и за нашата земја. Вашиот глас е ваше право, не дозволувајте некој да го одземе. Јас се обврзувам дека ќе го почитувам исходот од вашиот избор, без разлика на резултатот, на таа волја. Ова денеска го истакна премиерот Зоран Заев во обраќањето пред граѓаните, на кое присуствуваа сите...

Манчевски: Оригиналите и копиите од записниците од изборите покажуваат различни бројки

„Сè уште ги пребројуваме гласовите, сите опции се отворени. Ќе почекаме до крајот на денот за да можеме финално да кажеме колку мандати имаме освоено“, рече денеска Дамјан Манчевски, шефот на изборниот штаб на СДСМ и на Коалицијата за живот во Македонија. - Сведоци сте дека ретко кој се осмелува да каже број на мандати затоа што премногу се мали разликите...

Котевски: Апсолутно сме оптимисти дека ќе победиме

Македонија вечерва докажа дека е демократска држава, а ВМРО-ДПМНЕ им честита на граѓаните и го поздравува нивниот избор, изјави вечерва по затворањето на избирачките места, директорот на комуникацискиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, на прес-конференцијата во новото седиште на партијата. - Денеска македонските граѓаните мирно и достоиствено, масовно излегоа да гласаат, покажувајќи дека сакаат да се стави крај на двегодишната...

Заев: Груевски призна пораз на неговите економски политики

„Никола Груевски официјално призна целосен пораз на сите негови политики во изманативе десет години. Неговите расипнички и недомаќински политики без економски концепт и без визија за развој на земјата ја доведоа државата во ситуација да мора да се задолжува да обезбеди пари за плати, пензии и за социјална помош и друго“, обвини лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната...

Опозицијата поднесе интерпелација за министерот Никола Тодоров

„Пратеничката група на СДСМ и на коалициските партии поднесе барање за разрешување на Никола Тодоров, односно интерпелација, од челната позиција во Министерството за здравство. Бараме одговорност од Никола Тодоров за системските проблеми и за целокупниот хаос во здравството што резултира со трагични последици врз граѓаните, врз пациентите“, изјави денеска Јагода Шахпаска, пратеничка од опозицијата и претседателка на собраниската Комисија за здравство. -...

Чибишев: Соочени со безидејноста, од СДСМ шират невистини

СДСМ, соочен со безидејноста и со немањето поддршка за деструктивните политики, повторно се користи со начинот кој единствено го знае, а тоа е ширење невистини, изјави денеска на прес-конференција пратеникот Андон Чибишев од ВМРО-ДПМНЕ, како реакција на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. - ВМРО-ДПМНЕ по стоти пат ќе му одговори дека целокупниот имот, вклучително и зградата на новото седиште...

Шилегов: Како ВМРО-ДПМНЕ успеа да стекне имот вреден повеќе од 11 милиони евра?

„ВМРО-ДПМНЕ призна дека има купено огромен партиски имот низ цела Македонија. Станува збор за 63 објекти, на различни локации, со вкупна квадратура од близу 12.000 квадратни метри, во најголем дел купени во 2014 година. Овој имот на партијата на власт вреди повеќе од 11 милиони евра. Тоа се 685 милиони денари за партиски простории на ВМРО-ДПМНЕ“, обвини денеска на прес-конференција...

Габер: СДСМ ќе разгледува неколку модели за реорганизација на дипломатската служба

В среда, комисијата за надворешна политика на СДСМ ќе разгледува неколку модели за реорганизација на дипломатската служба. „Целта ќе ни биде Република Македонија да добие дипломатија каква што заслужува и каква ѝ е неопходна за да го поврати својот меѓународен углед и европските и НАТО-аспирации“, изјави на денешната прес-конференција, Виктор Габер, член на комисијата за надворешни работи на СДСМ. - За жал,...

Манчевски: Груевски се обидува да го заташка криминалот со парцелите на Водно

Никола Груевски очигледно се обидува да го заташка криминалот со парцелите на Водно тежок 17 милиони евра, но јавноста многу добро знае за алчноста на Груевски за илјадници метри квадратни на Водно, вредни милиони евра, рече потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски. - Од аудио доказите коишто ги објави СДСМ евидентно е дека токму Никола Груевски, лично и прецизно договора со...

Милановиќ: Ужаснати сме иако не можеме да ја потврдиме информацијата

На конференцијата за печат по повод можното погубување на Томислав Салопек, хрватскиот приемиер Зоран Милановиќ истакна иако сè уште не може со целосна сигурност да потврди дека хрватскиот државјанин е погубен, некој мора да ја прекине тишината. - Мораме да ја прекинеме тишината, некој тоа мора да го направи. Моја должност е на хрватската јавност да ѝ го кажа она што нè...

Богдановиќ: Седницата на Советот на општина Центар да се одржи пред зградата на ВМРО-ДПМНЕ

Најостро ги осудуваме притисоците од партијата на Никола Груевски врз легално и легитимно избраните институции во општина Центар. Власта на Груевски е навикната институциите на системот да постапуваат по партиска директива, изјави на денешната прес-конференција Саша Богдановиќ, претседател на ОО СДСМ Центар. - Сега кога се отвори прашањето за нелегалноста на зградата на АД „Бетон“, во која треба да биде сместен новиот...

Лидерска средбата најавена за деновиве, партиите со однапред подготвени пораки

Најавената лидерска средба на која треба да учествуваат Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски не е со закажан датум, но извесно е дека ќе се одржи деновиве. Сепак, политичките соперници...