fbpx
Tag: прес

tag: прес

Zaev: Bisedimet e pasuksesshme, “E vërteta për Maqedoninë” do të vazhdoj

Bisedimet janë të pasuksesshme, deklaroi kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev në konferencën e sotme për shtyp. “Nuk janë të mundshme zgjedhjet korrekte dhe demokratike me Gruevskin në Qeveri. Do të vazhdojnë të veprojmë në të gjitha mënyrat, ligjore dhe demokratike. Projekti “E vërteta për Maqedoninë” do të vazhdoj”, tha Zaev.

Zaev: BDI ka funksionuar si VMRO DPMNE – për fuqi, pushtet dhe para

Në konferencën e sotme të shtypit, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, publikoi materiale të reja të përgjuara, këtë herë lidhur me rolin e BDI-së. “Tërë këtë që e ka bërë Nikolla Gruevski, s’ka mundur ta bëjë pa BDI-në. Funksionarët e BDI janë frikuar nga përgjimi dhe kanë qenë shumë të vëmendshëm, por megjithatë, sot do të dëshmojmë se qëllimi primar...

Zaev: Gruevski dhe Mijalkov me vite kanë ndjekur dhe përgjuar OJQ-të

Në konferencën  e sotme për shtyp, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev deklaroi se Nikolla Gruevski dhe Sasho Mijalkov me vite kanë ndjekur dhe përgjuar shumë organizata joqeveritare. Ai tha se ndër të përgjuarit kanë qenë: Infocentar, “Civil”, Instituti “Shoqëria e hapur- Maqerdoni”, “Ajde”, Forum-centar, Qendra maqedonase për arsim evropian, Fondacioni “Metamorfozis”. “Përmes ndjekjes së sektorit më të ndjeshëm, sektorit joqeveritar,...

“Bomba” e re e LSDM: Stavrevski dhe Jankulloska kanë blerë banesa në të njëjtën ndërtesë

Zëdhënësi i LSDM, Petre Shilegov sot publikoi biseda të reja të përgjuara ku dëgjohet se si ministri i financave, Zoran Stavrevski e ka këshilluar ish ministren e brendshme, Gordana Jankulloska, se si të arrijë të ketë banesë të re. Sipas Shilegov, këshillën Stavrevski e ka zbatuar për vete dhe është pajisur me banesë në ndërtesën e njëjtë. “Jankulloska dhe burri i...

LSDM me “bombë” të re: Gruevski është arkitekti kryesor i “Shkupi 2014”

Nënkryetari i LSDM-së, Damjan Mançevski, sot në “Kampin e lirisë” para Qeverisë publikoi biseda të reja të përgjuara lidhur me projektin “Shkupi 2014” ku siç tha, dëgjohet se si Nikolla Gruevski kurdis dhe zhvendos ministri, rregullon fasada, ballkone, mermerë dhe llaç. Në bisedën e parë, kryeministri Nikolla Gruevski flet me Mile Janakieskin dhe kërkon që për godinën e MPJ-së të...

Zaev: Nuk besoj, por pres Gruevski të largohet

Në pjesën e dytë të regjistrimeve që i prezantoi lideri i LSDM-së para Qeverisë, Gordana Jankulloska flet me Gorançe Savovskin (drejtori i ri i Byrosë për sigurim publik) për kompaninë në Negotinë, që kontrollohet nga DAP për të lëshuar pe edhe pse në cisternë janë gjetur 5,5 ton naftë të kuqe. Ajo thotë të shohin çfarë mund të bëjnë...

Gruevski në regjistrim: Nuk është në rregul diçka me mua, me ty, me Çingon, Zokin…

“Prej sot, nikoqir i projektit “E vërteta për Maqedoninë” është Kampi i lirisë. Paralajmëroj dhe deri më tani dëshmuam se me çfarë pushteti shkatërrues kemi të bëjmë. Por, nuk ndalemi derisa nuk i aftësojmë institucionet t’i ndërmarrin veprimet korruptuese të pushtetit. Tre dorëheqje nuk mjaftojnë. Për këtë, Gruevski, mos kërko viktima të reja. Kërkojmë dorëheqje nga bartësi i të...

Zaev: Ky shtet punon për shkatërrimin e bashkëjetesës

Në këto regjistrime, sipas Zaev, dëgjohen biseda që tregojnë si është prishur stabiliteti i Maqedonisë. Në bisedën e parë të publikuar, Martin Protugjer i tregon Jankulloskës se si dikush ka rrahur rojtarët e një diskotekës. Jankulloska pyet a din dikush për këtë. Protugjer i thotë se “i joni” ka kapur dikë prej “ujqërve”, e ka dërguar në tualetin e diskotekës...

“Protestoj”: Kërkojmë dorëheqjen e gjithë Qeverisë, protestat do të vazhdojnë

Në mënyrë të qetë përfundoj edhe protesta e nëntë para Parlamentit, ku qytetarët edhe një herë shprehën pakënaqësinë ndaj qeverisë dhe kërkuan dorëheqje jo vetëm të disa funksionarëve, por të gjithë qeverisë, si dhe përgjegjësi për krimet që publikohen në ‘bombat’ e opozitës, dhe ngjarjet e fundit që ndodhën në Kumanovë. Sërish u paralajmërua që protestat do të zhvillohen...

Gruevski:Humbëm 8 persona të cilët penguan ndoshta vdekjen e 8 mijë njerëz të pafajshëm

“Dje dhe sot pas një përleshje 24 orëshe policia maqedonase arriti të asgjësoj grupin e armatosur. Aksioni i djeshëm ishte një ndër aksionet më të vështira  deri më tani. Aksionin e kanë koordinuar dhe udhëhequr profesionistë të MPB-së. Gjatë aksionit kanë marrë pjesë të gjitha bashkësitë etnike, ata kanë zhvilluar një aksion heroik me ç’rast kanë arritur që të...

Kotevski: Aksioni në Kumanovë ka përfunduar

Operacioni për zmbrapsjen e grupit të armatosur në "Lagjen e Trimave" të Kumanovës ka përfunduar. Grupi i cili ishte stacionuar në disa objekte dhe paraqiste kërcënim për sigurinë e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, tërësisht është neutralizuar dhe eliminuar, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme Ivo Koteski. Sipas njohurive, siç informon Koteski, liderët e grupit tani janë të...

Zaev: Skenari i kobshëm nuk do të ketë sukses, protestat të ndërpriten

Kreu i opozitës maqedonase Zoran Zaev i ka bërë thirrje kryeministrit Gruevski, por edhe partnerit shqiptarë në koalicion Ali Ahmeti që të japin shpjegime nëse konflikti i sotëm në Kumanovë është skenar i pushtetit për destabilizimin e vendit. Për shkak të situatës së krijuar, Zaev bëri thirrje që të ndërpriten edhe protestat e përditshme në Shkup, ndërsa tha se...

“Bomba” e Zaevit: Dhjetë arsye për hetim të ri për Mlladenovin

Në fillim të konferencës së shtypit të LSDM-së, gazetari i televizionit “Sitel” në emër të MAN insistonte lideri Zoran Zaev të kërkoj falje për sulmet e gazetarëve ndërsa i dorëzoi kopje të Kushtetutës së R. së Maqedonisë. Zaev në konferencën e sotme publikoi biseda të përgjuara rreth vdekjes së gazetarit Nikolla Mlladenov. “Dëshmitë qartë tregojnë se procedurën për Nikolla Mlladenovin, pushteti...

 “Bombë” e re e Zaevit: Ja dëshmitë se Mijalkov dhe Gruevski me vite kanë përgjuar

LSDM sot publikoi regjistrime të reja nga bisedat e përgjuara. Kryetari i partisë, Zoran Zaev tha se bëhet fjalë për dëshmi për atë se si është përgjuar. Zaev tha se të gjitha përgjimet janë realizuar me pseudonime ndërsa ai ka pasur pseudonimin “Zeko”. Branko Crvenkovski është regjistruar me emrin “Krst”, Mile Janakievski, “Tutun”, Silvana Boseva “Bosil”, Dragan Pavloviq- Latas...

LSDM me bombë nga Velesi: Në llogarinë e Ivona Talevskës duhej të derdhen 1,3 milion euro

Në konferencën e shtypit të kryetari i LSDM në Veles, Pançe Ivanov publikoi regjistrime për tre skandale ku janë të përfshirë Nikolla Gruevski dhe bashkëpunëtorët e tij. Skandali i parë është për kompaninë e gazetares dhe redaktores Ivona Talevska “Vizaris” ku vet pranon se në llogari do t’i “derdhen mbi 1 milion euro”, pastaj për rastin “Sopoti” si dhe për...

Jankulloska – Mijalkovit: Ata të lustrimit janë bandë e çmendur, e di apo jo!

Në bisedën e radhës që e publikoi Zoran Zaev në konferencën e shtypit, Nikolla Gruevski flet me Gordana Jankulloskën për Spitalin ushtarak. Ai i shpjegon se ka biseduar me drejtorin, i cili i ka sugjeruar se nuk mund të funksionoj spitali nëse punësohen njerëz të partisë. Gruevski i shpjegon asaj se dëshiron të propozoj 30 njerëz të punësoj nga...

Zaev: Ja deri ku ka shkuar absurditeti i partizimit të shtetit

Provat që i publikuam sot, i zbuluan fytyrat e vërteta të pushtetit. I zbuluam fytyrat e vërteta të Nikolla Gruevski i cili bashkë me Sasho Mijalkovin ka kryer presion ndaj njerëzve vetëm që të qëndrojnë në pushtet. Vërejtëm se ata kanë uzurpuar edhe VMRO DPMNE-në. Sot do të dëshmojmë pse në raportet e OSBE-së, Ministria e brendshme vlerësohet si...

 “Bomba” e Manastirit godet lustrimi, shantazhet dhe votimet

Kryetari i organizatës komunale të LSDM-së në Manastir, Vasko Kovaçevski sot mbajti konferencë shtypi ku publikoi biseda të përgjuara për qytetin. Në fillim publikoi bisedë tanimë të dëgjuara mes Gordana Jankullovskës dhe Zoran Stavrevskit, ku ata komentojnë për kryetarin Vladimir Taleski. Ata gjithashtu bisedojnë për marrëveshje të lidhur me kompaninë “Transkop” e cila sipas Stavrevskit është “e korruptuar deri...

Zaev: Gruevski personalisht ka komanduar me aksionin e amnistisë

Në bisedat e ardhshme, sipas Zaev, Jankullovska në bisedë me Trajko Veljanovskin flet për atë se çfarë duhet t’u jepet shqiptarëve. Ajo ankohet se u kanë dhënë shumë shqiptarëve dhe se dy ditë nuk ka fjetur nga halli. Jankullovska flet me këshilltaren e Gruevskit, Biljana Brishkovska- Boshkovski. Ajo i shpjegon ministres për interpretimin autentik dhe si kjo do të zhvillohej...

Zoran Zaev: Gruevski i ka kontraktuar ligjet për rastet e Hagës

“Zoran Zaev ka qenë i pangopur, ka vjedhë çdo gjë që ka pasur afër. Këtë e vërejtëm me projektin “Shkupi 2014”. Materialet zbuluan se ky person nuk ka as ndërgjegje e as përgjegjësi. Sot do të publikojmë edhe një fytyrë të Nikolla Gruevskit. Do të heqim edhe një maskë. Nga regjistrimet do të bindeni se që të qëndroj në...