fbpx

Kotevski: Aksioni në Kumanovë ka përfunduar

-

Operacioni për zmbrapsjen e grupit të armatosur në “Lagjen e Trimave” të Kumanovës ka përfunduar. Grupi i cili ishte stacionuar në disa objekte dhe paraqiste kërcënim për sigurinë e qytetarëve të Republikës së Maqedonisë, tërësisht është neutralizuar dhe eliminuar, deklaroi zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Brendshme Ivo Koteski.

Sipas njohurive, siç informon Koteski, liderët e grupit tani janë të njohur, Muhamed Krasniqi i njohur si komandant Malisheva, Mirsad Ndrecaj i njohur si komandant NATO, Sami Ukshini si komandant Sokoli, Beg Rizaj si komandant Begu dhe Dem Shehu i njohur si komandant Juniku, të gjithë shtetas të Republikës së Kosovës.

Në vendin e ngjarjes deri më tani janë gjetur 14 trupa me uniformë, identiteti i të cilëve në mënyrë shtesë do të konfirmohet. Tani për tani është bërë i ditur Xhafer Zymberi nga Gjakova. “Për momentin nuk mund të përjashtohet se ka edhe të vdekur të tjerë duke pas parasysh faktin se objektet nga të cilat e kanë sulmuar policinë janë mjaft të dëmtuara dhe është e mundur në hapësira të tjera të cilat duhet të kontrollohen mirë nëse ka trupa të tjerë”, tha Koteski.

Informoi se është gjetur arsenal i madh armësh i cili do të dorëzohet në ekspertizë. Dje, shtoi, forcave policore u janë dorëzuar më shumë se 30 persona, kryesisht shtetas të Maqedonisë, por edhe një shtetas i Republikës së Shqipërisë. Zëdhënësi i MPB- ­së konfirmoi se në aksion e kanë humbur jetën tetë policë dhe janë plagosur mbi 37. Informoi edhe se tani për tani nuk ka të dhëna për viktima eventuale.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.