fbpx
Таг: Обединети нации

таг: Обединети нации

Украина ја напуштиле 10 милиони лица од почетокот на руската инвазија, борбите продолжуваат

Надмината е бројката од 10 милиони лица коишто ја напуштиле Украина од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари годинава, информираат Обединетите нации, пренесува Гардијан. Најголемиот дел од овие лица се бегалци коишто пронајдоа засолниште во некоја од европските земји, првенствено во Полска. Во меѓувреме, на терен продолжуваат борбите во кои страдаат цивили. Украинската воена команда денеска информираше...

ОН: Речиси 14 милиони Украинци беа принудени да ги напуштат своите домови

Речиси 14 милиони Украинци беа принудени да ги напуштат своите домови од почетокот на руската инвазија. Оваа изјава ја соопшти Амин Авад, помошник генерален секретар и кризен координатор на Обединетите нации за Украина, пренесе Укринформ. „Семејствата и заедниците се нарушени и обеззкоренети. За нешто повеќе од три месеци, речиси 14 милиони Украинци беа принудени да ги напуштат своите домови, мнозинството...

Нема да има Велигденско примирје во Украина, сателитски снимки покажуваат нови гробници во Мариупол

Нема да има прекин на огнот во Украина ниту за време на претстојните Велигденски празници, иако имаше надеж дека големиот христијански празник ќе биде причина народот да добие мир, пишува Би-би-си по вчерашната изјава на украинскиот претседател Володимир Зеленски кој во своето обраќање кажа дека руските дипломати го одбиле нивниот предлог за мирување на воените дејствија за време на...

Конференција на Обединетите нации: Иако Јемен не е дел од главните наслови, не смееме да заборавиме на војната таму

Генералното собрание на Обединетите нации одржа вирутелна конференција со цел повторно да ги потсети своите членови за воената состојба во Јемен што непрекинато трае веќе седум години. „Можеби Јемен се повлече од главните наслови, но човечкото страдање на народот таму е сè уште присутно. Војната во Јемен трае 7 години, луѓето се соочуваат со смрт, глад, терор, уништување, поделби и...

Обединети нации го прогласи 15 март за меѓународен ден против исламофобијата

Генералното собрание на Обединетите Нации со резолуција го прогласи 15 март за Меѓународен ден за борба против исламофобијата, пренесува Еј-Би-Си Њус. Оваа одлука е усвоена преку консензус на светската организација, која денес брои 193 земји членки. Истата е ко-спонзорирана од 55 воглавно муслимански држави и го посочува правото на слобода на религија и верување, што потсетува на резолуцијата донесена во...

Светски ден на дивиот свет: за половина век преполовена популацијата на цицачи, птици, риби, водоземци и влекачи

Балканскиот рис, кафеавата мечка, волкот, чакалот, видрата, белоглавиот и египетскиот мршојадец, змии, гуштери, желки, жаби, но и многу растенија, птици и габи се дел од Националната црвена листа на С. Македонија. Планетата денеска го одбележува Светскиот ден на дивиот свет воспоставен од Обединетите нации, кој годинава се одбележува со фокус на потребата од „Закрепнување на клучните видови за обнова...

За зелениот фонд против аерозагадување и климатски промени земјава бара средства од Обединетите нации

Зелениот фонд за борба против аерозагадување и климатските промени ќе се операционализира преку средства што земјава ќе ги добие од глобалниот Заеднички фонд за Целите за одржлив развој при Обединетите нации. Владата на денешната седница ја усвои информацијата за доставување на предлог-проектот до ОН и го задолжи вицепремиерот Фатмир Битиќи да достави до Канцеларијата на Постојниот координатор на ОН...

Претседателот Пендаровски во Њујорк на Генералното собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски во наредните денови ќе учествува на Генералниото собрание на Обединетите нации во Њујорк. Пендаровски во четврток на 23 септември, ќе се обрати пред останатите учесници на 76. сесија на собранието. Темата на оваа сесија е: „Градење отпорност преку надеж - опоравување од Ковид-19, одржливо обновување, одговор на потребите на планетата, почитување на правата на луѓето и ревитализација...

Црвен аларм за човештвото: најновиот извештај на ОН предупредува на последиците од климатските промени

Гренланд
Човековата активност ја менува климата на невиден, а понекогаш и неповратен начин, се вели во големиот научен извештај на Обединетите Нации, пишува „Би-би-си“. Историската студија предупредува за зголемените и сѐ поизразени топлотни бранови, пожари, суши и поплави, како и прекршеното ограничување на температурата за нешто повеќе од една деценија. Забележано е дека океаните ќе продолжат да се затоплуваат и ќе...

Проверувачи на факти објаснуваат како да се препознае и спречи ширење дезинформации за ковид-19

Во светот постојат многу веб-страници кои се занимаваат со објавување факти и раскринкување лажни вести, дезинформации и полуинформации (misinformation)). Еден од таквите е Verified („Потврдено“), иницијатива на Обединетите нации во соработка со Purpose („Цел“) која има за задача да обезбеди содржини кои ќе помогнат за заштита и спасување на човечки животи, совети засновани на факти и позитивни приказни од...

Нобелова награда за мир за 2020 доби Светската програма за храна на ОН

Нобеловата награда за мир за 2020 година ја доби Светската Програма на Обединетите нации (ОН) за напорите во борбата против глад и недостиг од храна ширум светот. ОН минатата година им помогна на околу 100 милиони луѓе во 88 земји од светот. „Мислам дека е ова за прв пат во животот што останав без зборови“, изјави директорот на Програмата Дејвид...

Вистиномер: Ниту е точно дека вакцината против полио е на Бил Гејтс, ниту е точно дека ОН признале оти е штетна

Глобалната имунизација која се смета за успешна во справување со полио вирусот, поради спорадични случаи во Африка на појава на парализа кај деца по примањето на двовалентната вакцина по орален пат, е искористена за пренесување лажни вести што содржат манипулација за вакцините, проследени со соодветни теории на заговор, пишува Вистиномер. Пост со фотографија од деца и наслов кој упатува дека...

Глобална петиција за правото на здрава планета да стане универзално човеково право

Здравата природна средина да стане универзално човеково право и да се вклучи во Универзалната декларација на човекови права е иницијативата до Обединетите нации поттикната од граѓански организации од над 100 држави, меѓу кои и Македонија. Македонското еколошко друштво (МЕД) денеска се приклучи кон глобалната иницијатива која започна на 13 јули, како апел да се воведе нов член во Универзалната декларација...

Меѓународен ден на животната средина: Акција „За природата“ и заштита на биодиверзитетот

Климатските промени кои со галопирачко темпо ја уништуваат планетата Земја, но и човековите активности, кои повеќе ги поттикнуваат отколку што ги забавуваат, се главните причини за еколошката катастофа која му се случува на Преспанското езеро. Повлекувањето на водата и загрозувањето на опстанокот на живиот свет во езерото, се само еден од проблемите со кои се соочуваме во земјава. Нарушувањето...

Малите хидроцентрали не смеат да ги пресушат изворите на питка вода и да го нарушат биодиверзитетот

Малите хидроцентрали ги пресушуваат реките и придонесуваат за замирање на животот околу нив. Чистата вода за пиење е еден од најскапоцените ресурси, неопходна за одржување на живиот свет и зачувување на биодиверзитетот, заради што земјава не смее да дозволи да пресушат, апелираат екологистите. Во време кога глобалната заедница се соочува со пандемија на корона вирусот, светот е повикан да...

Јане Велковски, 11 годишен застапник за деца со попреченост ќе зборува во Обединетите нации во Њујорк

“Навистина сум многу возбуден затоа што ова е огромен настан. Но истовремено сум многу среќен затоа што ќе можам да му кажам на целиот свет дека сите се еднакви и дека луѓето со попреченост може да ги прават истите работи како и сите други. И дури и да не може да ги прават сите работи, тоа не значи дека...

Заев и Гутереш: Северна Македонија е синоним за победа на дипломатијата и дијалогот

Премиерот Зоран Заев на маргините на 74 - тото Генерално собрание на ОН се сретнал со Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, информираат од владината прес - служба. Македонскиот премиер посебна благодарност на средбата искажал за  признанието за важноста на Преспанскиот договор во Годишниот извештај на Генералниот секретар на ОН, Гутереш.  Во извештајот, договорот со Грција бил оценет како...

Грета ја исмејуваа и навредуваа откако повика на акција против климатските промени

16-годишната Грета Тунберг од Шведска од неодамна стана лицето на борбата против климатските промени. На 23 септември таа одржа говор на Климатскиот самит на Обединетите нации во Њујорк. Нејзиниот емотивен говор во кој таа ги повика лидерите на светот да превземат акции кон спречувањето на климатските промени, го подели светот. https://www.youtube.com/watch?v=u9KxE4Kv9A8 Од една страна зад неа застанаа голем број поддржувачи...

УНЕП: Скопје e најзагадениот главен град во Европа

Скопје, град со повеќе од половина милион жители, беше ставен на листата на Светската здравствена организација (СЗО) меѓу градовите во Европа со најголема концентрација на штетни ПМ2.5 во воздухот, пишува УНЕП (Програма на ОН за животна средина) Честичките ПМ 2.5 вклучуваат различни компоненти како што се нитрати, сулфати, органски хемикалии, метали, прашина и црн јаглерод, кои претставуваат ризик за здравјето...

Иванов во посета на САД, ќе се обрати на 73. сесија на Генералното собрание на ОН

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од денеска ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 73. сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, информираат од кабинетот на претседателот. Иванов на 27 септември ќе има обраќање на генералната дебата на 73. сесија на Генералното собрание на Обединетите Нации на тема: „Да ги направиме...

Вистиномер: Вакцината на „Фајзер“ за деца под 16 години е регистрирана во Србија во 2021 година

Документот што се споделува во текстот на „Коловрт“ е од декември 2020 година кога фајзеровата вакцина не се администрираше на деца под 16 години никаде во светот, затоа што...