fbpx
Таг: Обединети нации

таг: Обединети нации

Палестинскиот министер во Хаг го обвини Израел за колонијализам

Палестинскиот министер за надворешни работи го обвини Израел за „колонијализам и апартхејд“ на сослушувањето пред Хашкиот суд за израелската окупација на палестинските земји од 1967 година, пренесува Гардијан. „Повеќе од еден век, неотуѓивото право на палестинскиот народ на самоопределување е прекршувано. Палестина не беше земја без луѓе. Не било како што го опишаа израелските лидери, пустош. Имаше живот на оваа...

ОН: Израелскиот напад во Рафах може да доведе до „масакр“

Израел беше остро критикуван од неколку страни, меѓу кои Обединетите нации, Обединетото Кралство и САД, за воздушните напади во градот Рафах, град со површина од 64 квадратни километри, во кој моментално се сместени 1,5 милиони Палестинци, односно речиси целото население на Газа, пренесува Би-би-си. Дипломатот Мартин Грифитс од Обединетите нации (ОН) предупреди дека проширување на досегашната офанзива во Рафах би...

Агенцијата на ОН отпушти дел од персоналот поради сомнеж за учество во нападот во Израел

Агенцијата на Обединетите нации за помош која работи во Газа вчера соопшти дека Израел обвинува дека дел од нивниот персонал бил вмешан во нападите на 7 октомври и дека нивните договори итно ќе бидат раскинати. Генералниот комесар на Агенцијата за помош и работа на Обединетите нации (UNWRA), Филип Лазарини, изјави дека израелските власти и дале на агенцијата „информации“ во кои...

Во руските напади врз Украина за само 5 дена загинале 90 цивили, меѓу кои две деца

Набљудувачката мисија на Обединетите Нации за човекови права во Украина регистрирала 90 смртни случаи на цивили во Украина, вклучително и две деца. Вкупно 421 лица се повредени во 12 региони откако Русите лансираа проектили и беспилотни летала кон Украина на 29 декември. Ова се тврди во извештајот на Мисијата објавен на Фејсбук, пренесува Укринформ. „Овде се вклучени гранатирањата и ракетните...

ОН вели дека веќе нема безбедно место во Газа, Нетанјаху сака да ја прошири офанзива

Состојбата со раселувањето на жителите на Газа е крајно сериозна, изјави денеска Џема Конел, лидерка во хуманитарна група на Обединетите нации. Според неа, луѓето постојано добиваат нови упатства за тоа, каде е безбедно во Газа, но кога ќе стасаат до наводно безбедно место, нема адекватно место за нивно сместување, известува Гардијан. „Зборував со многу луѓе. Овде во Рафах има толку малку...

Најмалку 78 лица убиени во бомбардирање на камп за бегалци во Газа

Палестинското министерство за здравство соопшти дека најмалку 78 луѓе биле убиени во синоќешниот напад на израелските сили врз кампот за бегалци Магази во Газа, од кои 12 биле жени и седум биле деца, известува Гардијан. „И покрај предизвиците што ги поставуваат терористите на Хамас кои дејствуваат во цивилните области во Газа, израелските одбранбени сили се посветени на меѓународното право, вклучително...

САД подготвени да гласаат за ублажена резолуција во ОН за војната во Газа

Денеска се очекува конечно да се гласа за резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) за безбеден пристап до хуманитарна помош и обезбедување на условите за примирје во појасот Газа, известува Гардијан. Сегашното барање е значајно помало од првичната верзија на резолуцијата, која бараше итно примирје. Оваа недела интензивно се работеше на тоа да се промени резолуцијата така...

Бројот на убиени во Газа од почетокот на војната надмина 20.000

Како што хуманитарната состојба во Газа континуирано се влошува, така и преговорите за примирје во регионот континуирано се комплицираат. Според Министерството за здравство во Газа, бројот на жртви во Газа надминал 20.000, известува Би-би-си. Советот за безбедност на Обединетите нации повторно го одложи гласањето за примирје во Газа, со цел реформулирање на резолуцијата за да биде прифатлива за САД. Претставници...

Лидерот на Хамас пристигна на преговори во Египет

Лидерот на Хамас, Исмаил Ханијех пристигна во Египет за да се сретне со египетски посредници во преговорите со Израел. Се смета оти ќе се преговара околу воведување примирје во Газа, известува Би-би-си. Ханијех, инаку, живее во Катар. Според Гардијан, средби меѓу премиерот на Катар и високо рангирани членови на ЦИА поминале „позитивно“. Сепак, еден од присутните на средбите рекол дека...

Советот за безбедност на ОН ќе гласа за резолуција за примирје во Газа

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) денеска ќе гласа за резолуција за примирје во Газа. Се очекуваше вчера да се одржи гласањето, но истото беше одложено за да се допрецизира формулацијата на барањето на резолуцијата, известува Би-би-си. Конкретно, се ублажува барањето на „прекин на огнот“ во „суспензија на огнот“, со цел да се добие поддршка и од Соединетите...

Израел бомбардираше камп за бегалци во Газа, најмалку 90 загинати

Синоќа израелските одбранбени сили го бомбардираа кампот за бегалци Џабалија, кој се наоѓа на северот на појасот Газа. Според Mинистерството за здравство на Газа, во нападот има најмалку 90 загинати, известува Гардијан. Ова не е првпат кампот Џабалија да биде бомбардиран од почетокот на конфликтот меѓу Израел и Газа, кој започна на 7 октомври. Џабалија беше таргетиран на 31 октомври. Дополнително,...

Несогласувања меѓу САД и Израел додека ОН со мнозинство гласа за прекин на огнот

Израел и Соединетите Американски Држави (САД) покажаа досега најсилно јавно несогласување досега околу иднината на војната против Хамас, со оглед на тоа што двата сојузника стануваат се поизолирани од глобалните повици за прекин на огнот, пренесува Гардијан.  Несогласувањата, според Асошиејтед Прес, се појавиле во вторникот додека израелските сили извршиле напади низ Газа, уништувајќи палестински домови. Претседателот Џо Бајден му кажал...

Хуманитарниот систем во Газа е под „сериозен ризик од колапс“, вели Гутереш

Генералниот секретар на Обединети Нации (ОН), Антонио Гутереш, вели дека Газа се соочува со „сериозен ризик од колапс на хуманитарниот систем“. Гардијан го пренесува неговото писмо, во кое истакнува дека хуманитарниот систем на Газа е во опасност од колапс по два месеци војна што создала „ужасно човечко страдање“. Тој се повикува на членот 99 од Повелбата на ОН, кој вели...

Израел започна офанзива на југот од Газа, се подготвува и систем на водени пумпи за поплавување на тунелите на Хамас

Обединетите нации предупредуваат за уште попеколно сценарио во Појасот Газа, каде операциите за помош може да бидат неспособни да одговорат, пишува Би-би-си. Израелската војска соопшти дека презема „агресивна“ акција против Хамас и другите вооружени групи во Кан Јунис во јужниот дел на Газа. Наредена е евакуација на една петина од градот, а во областа имало дополнително силно бомбардирање во текот...

Нетанјаху не отстапува: Ќе продолжиме додека не победиме

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху останува на ставот дека примирје нема да има сè додека не се ослободени сите израелски заложници задржани од Хамас. Со својата копнена офанзива против исламистичкиот Хамас по масакрот врз Израелците во кој загинаа повеќе од 1.400 луѓе, израелската војска го пресече Појасот Газа на два дела и сега го опколи градот Газа. „Што се однесува до...

Телекомуникациските врски во Газа се обновуваат, Израел го засилува копнениот напад

Телефонските линии и интернет конекциите полека се враќаат во Појасот Газа по повеќе од еден ден речиси целосен прекин на комуникациите. Поврзаноста беше прекината откако Израел го интензивираше своето бомбардирање на територијата и започна голема копнена операција во која беа вклучени тенкови и војници, пренесе Би-би-си. Дека фиксните, мобилните и интернет услугите во Газа постепено се обновуваат објави и Палестинската...

Израел бомбардира телекомуникациски мрежи во Газа, нема интернет и можности за комуникација

Најголемиот телекомуникациски сервис во Газа, Палтел, вчера соопшти дека поради бомбардирањето на Израел на клучни точки на нивната мрежа се прекинати сите конекции со надворешниот свет, известува Гардијан. Дописникот на Би-би-си во Газа, со многу тешкотии, искомуницирал со Лондон и потврдил дека навистина нема интернет и дека Палестинците не можат да комуницираат меѓусебно преку телекомуникациските мрежи. Поради сето ова, тешко се...

Обединетите нации не ја декриминализираат педофилијата

Во објавата е споделен текст што изобилува со невистини, манипулации и цитати намерно извадени од контекст. Стефан Дујарик, портпарол на генералниот секретар на ОН, за странски проверувачи на факти изјавил дека ОН не бараат декриминализација на сексот со деца, ниту пак, повикуваат на укинување на возраста за согласност. ОН се решителни во борбата против сексуалната експлоатација на децата, сметаат дека сексуалната...

Израел ги интензивираше нападите, комуникациите со Газа целосно отсечени

Израел вечерва ги интензивираше нападите врз Газа, додека светските медиуми и меѓународните организации објавуваат дека не можат да стапат во врска со нивните вработени на терен и дека комуникациите со Газа се целосно отсечени, пишува Би-би-си. Би-би-си, меѓународната хуманитарна организација Екшн Ејд и палестинскиот Црвен крст вечерва потврдија дека изгубиле контакт со нивниот персонал, додека Палестинската телекомуникациска компанија потврди...

Доктор во Газа: Пеколот изгледа како чајанка во споредба со состојбата овде

На петнаесеттиот ден без струја во Газа, болниците примаат само итни случаи поради немањето доволно гориво за генератори, а Обединетите нации предупредуваат дека до крајот на денот ќе снема гориво.  Агенцијата на Обединетите нации задолжена за помагање на Палестинците предупредува дека ќе биде принудена да престане со својата хуманитарна помош утре ако Израелските одбранбени сили не дозволат да се внесе...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...