fbpx

Русија и Кина ја блокираа резолуцијата на САД за итен прекин на огнот во Газа

Во меѓувреме, францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Франција ќе работи на нова резолуција на ОН која повикува на прекин на огнот во Газа

-

Нацрт-резолуцијата на САД за прекин на огнот во Газа не помина на Советот за безбедност на САД. Гласањето заврши со 11 гласа „за“, три „против“ и еден воздржан, јави Би-би-си.

Русија и Кина ставија вето на резолуцијата што го врзуваше итниот прекин на огнот во Газа со ослободувањето на заложниците што ги држеше Хамас.

Против нацртот гласаше и Алжир, додека Гвајана гласаше воздржано.

Американскиот претставник во Советот за безбедност на ОН, Линда Томас-Гринфилд, рече дека Русија и Кина не сакале да гласаат за резолуцијата предложена од САД, затоа што попрво би сакале „САД да пропаднат“.

„Русија уште еднаш ја става политиката над напредокот“, кажа Томас-Гринфилд.

Амбасадорот на Русија во Советот за безбедност, Василиј Небенза, ги обвини САД дека не прават ништо за да го „зауздат“ Израел во Газа и дека со резолуцијата „ќе се обезбеди неказнивост на Израел“.

Во меѓувреме, францускиот претседател Емануел Макрон рече дека Франција ќе работи на нова резолуција на ОН која повикува на прекин на огнот во Газа. Говорејќи на крајот од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, Макрон кажа дека Франција ќе продолжи со работа врз основа на француската нацрт-резолуција во Советот за безбедност и ќе работи со американските, европските и арапски партнери за да се постигне договор.

„Советот за безбедност мора да повика на итен прекин на огнот и хуманитарен пристап“, додаде Макрон.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Светските лидери се собираат во Швајцарија на мировен самит за Украина

Повеќе од 100 лидери, меѓу кои потпретседателката на САД, Камала Харис и претседателите или шефовите на земјите од ЕУ, Јужна Америка, Блискиот Исток и Азија, денеска ќе се соберат...