fbpx
Таг: вето

таг: вето

Русија и Кина ја блокираа резолуцијата на САД за итен прекин на огнот во Газа

Нацрт-резолуцијата на САД за прекин на огнот во Газа не помина на Советот за безбедност на САД. Гласањето заврши со 11 гласа „за“, три „против“ и еден воздржан, јави Би-би-си. Русија и Кина ставија вето на резолуцијата што го врзуваше итниот прекин на огнот во Газа со ослободувањето на заложниците што ги држеше Хамас. Против нацртот гласаше и Алжир, додека Гвајана...

Орбан блокираше 50 милијарди евра од ЕУ за Украина

Унгарија, односно нејзиниот премиер Виктор Орбан, вчера ја блокираа помошта од ЕУ за Украина во износ од 50 милијарди евра, кратко откако европскиот блок донесе одлука за почнување пристапни преговори со Украина и Молдавија. „Резиме на ноќната смена: вето за дополнителни пари за Украина“, изјави Орбан по разговорите на самитот во Брисел. Унгарскиот премиер го напушти состанокот, а потоа останатите 26...

Грција со вето за Албанија за преговорите во ЕУ поради градоначалникот на Химара

Грција нема да даде согласност за следната фаза на пристапните преговори за ЕУ на Албанија, ако нема напредок по прашањето за избор на градоначалникпт на Химара, Фреди Белери, потврди грчки дипломат во Брисел, а пренесе агенцијата АНА-МПА. Согласно истите извори, ставот на Грција е јасен. Грција се согласила на испраќање писмо на ЕУ до Тирана, што е прв чекор во...

Се множат ветата во ЕУ: Орбан ќе ја блокира Украина во пристапните преговори?

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на ден пред почетокот на Самитот на лидерите на земјите-членки на ЕУ уште еднаш го повтори својот став Унгарија ќе го блокира почетокот на преговорите за зачленување во ЕУ на Украина, пренесува Гардијан. „Европската Унија се подготвува да направи ужасна грешка, и тие треба да бидат спречени во тоа - дури и ако 26 сакаат да...

САД ставија вето на резолуцијата на ООН за итен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Соединетите Американски Држави ставија вето на резолуцијата на Обединетите нации со која се бара итен хуманитарен прекин на огнот во Газа. Гласањето во ОН дојде откако генералниот секретар Антонио Гутереш за прв пат се повика на членот 99 од Повелбата на ОН, кој му овозможува да ги искаже заканите што ги гледа за меѓународниот мир и безбедност. Тој предупреди...

Бугарскиот претседател Радев стави вето на испораката на бугарски транспортери на Украина

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска стави вето на испораката на бугарски оклопни транспортери како воена помош од Бугарија за Украина, пренесува Медиапул.бг. Со ветото, претседателот Радев го врати законот на нова расправа во бугарското собрание, така што пратениците ќе треба повторно да гласаат за испраќање на 100 парчиња оружје, вклучувајќи оклопни транспортери наменети за украинската војска. Медиапул.бг пишува дека Радев...

Пендаровски да го искористи правото на вето, бара Платформата за борба против корупција

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата денеска побара од Претседателот на државата Стево Пендаровски да го искористи уставно загарантираното право на вето и да не го потпише указот за прогласување на измените на Кривичниот законик кои вчера ги усвои Собранието. Претставниците на граѓанските организации - членки на Платформата доставиле и официјално писмено барање до Пендаровски. Од Платформата велат дека...

Австрија смета дека ветото за влез во Шенген на Бугарија и Романија треба да се задржи

Австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер изјави дека ветото за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген зоната мора да остане за да се одржи граничната контрола на ниво на ЕУ, пренесува mediapool.bg. Студениот туш од Австрија за Софија и Букурешт повторно доаѓа од министерот во австриската влада, кој лани во декември беше главниот глас за наметнувањето на...

Бугарското ВМРО го блокираше патот кон граничниот премин Ѓуешево, бараат ново вето

Бугарската националистичка партија ВМРО денеска го блокираше патниот правец кон граничниот премин Ѓуешево на бугарско-македонската граница, јавува mediapool.bg. Група од околу 100 политички активисти предводени од почесниот претседател на ВМРО Красимир Каракачанов денеска околу половина час го блокираа патот поради несогласувањето со политиката на бугарското владејачко мнозинство во однос на Македонија. Поранешниот министер за одбрана Каракачанов рече дека „акцијата е...

Пендаровски: Не ме загрижува заменa на „20 отсто“ со „албански јазик“, прв би поддржал такво нешто

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на дебатата за уставните измени во државата, на прашање на Порталб.мк во врска со предлогот за заменa на „20 отсто“ со „албански јазик“ во Уставот, кажа дека тоа воопшто не го загрижува бидејќи според него, тоа е нешто природно. Во склоп на уставните измени за вклучување на Бугарите во Уставот, опозициската партија Движење Беса побарала...

Вигенин ги повика македонските политичари да се воздржат од потпалувачки изјави

Кристијан Вигенин, заменик-претседател на бугарскиот парламент и член на Бугарската социјалистичка партија денеска во изјави за медиумите во парламентот, ги повика властите во Македонија, како и водечките политичари и партии да се воздржат од изјави и постапки што не водат до решавање на проблемите, туку до неприфатлива ескалација којашто може на долг рок да го влоши дијалогот меѓу двете...

Македонија ќе донира зимска опрема за украинските војници

Македонската влада на денешната седница донесе одлука за донација на зимска опрема кон Министерството за одбрана на Украина. Станува збор за ветровки, џемпери и ќебиња кои се донација од македонското Министерство за одбрана, информираат од владината прес-служба. За разлика од помошта која пристигнува од земјите-членки на НАТО, во ЕУ засега има проблем со Унгарија, која денеска најави дека ќе ја...

Софија остро реагира на холандската блокада за прием на Бугарија во Шенген зоната

Остри реакции од бугарските власти по одлуката на Холандија да го блокира пристапот на Бугарија во европската Шенген зона, пишува Бугарското национално радио. Вчера владата на холандскиот премиер Марк Руте објави дека ќе се согласи со прием на Романија и Хрватска во Шенген зоната, но ќе го блокира приемот на Бугарија. Холандија стави вето поради тоа што Бугарија не...

Во владата пристигна предлогот на француското претседателство за решение на спорот меѓу Македонија и Бугарија

Во македонската Влада, преку Министерството за надворешни работи, пристигна предлог од француското претседателство со идеи кои се однесуваат на нашите jaвно изнесени позиции и ставови, соопштија од Владата. Предлогот се однесува на ветото што Бугарија ѝ го наметна на Северна Македонија со што го блокираше отпочнувањето на преговорите на земјата за членство во ЕУ. Нема повеќе детали околу содржината на...

Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука

Бугарскиот парламент предмалку ја усвои резолуцијата со која се одобрува кревањето на ветото за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ. Со 170 гласа за, 37 против, 21 воздржани, предлогот помина. Бугарските услови се вклучени, вклучувајќи и непризнавање на „македонски јазик“. Со ова се исполнува условот од премиерот Кирил Петков, бугарскиот парламент да расправа за предлог решението па потоа...

Бугарскиот парламент конечно се собра за да расправа за францускиот предлог и кревањето на ветото

Првпат откако изгласа недоверба на владата на Кирил Петков, бугарскиот парламент денеска успеа да оствари кворум и започна пленарната седница, на која првата точка на дневниот ред е разгледување на францускиот предлог за кревањето на ветото за почеток на преговорите на Северна Македонија за членство во ЕУ, пишува mediapool.bg. Беа внесени три предлога за резолуција, и тоа првиот на Движењето...

Канцеларска посета и регионален самит

На крајот на француското претседателство, германскиот премиер одбра да го посети Балканот. И тоа не само „Западниот“ Балкан, туку и Бугарија, но и да присуствува на Самитот на државите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа во Солун - Грција. Да се потсетиме – овој процес е најстарата регионална иницијатива (од 1996 година), чија институционална поддршка е подоцна...

Бугарскиот премиер Петков ги повтори трите барања, Вархеји се надева на решение до крајот на месецов

На заедничка прес-конференција во Софија со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, бугарскиот премиер Кирил Петков денеска се „спротивстави на лажните вести“ дека сака самостојно да го крене ветото за Северна Македонија и рече дека Бугарија има три услови за Северна Македонија. Вархеји пак рече дека Европската Комисија е фрустрирана од тоа што сè уште нема решение за спорот и...

БГНЕС: Радев и Петков одат во Париз да го кренат ветото за почеток на преговорите на РС Македонија

Според бугарската приватна новинска агенција „БГНЕС“, во најкраток можен рок ќе се организира посета на претседателот и премиерот на Бугарија, Румен Радев и Кирил Петков, на Париз, односно на францускиот претседател Емануел Макрон, на која Бугарија и официјално ќе го крене ветото за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ. Со тоа Бугарија ќе го прифати...

Бугарскиот премиер со најава за кревање на ветото, но и за Македонија во ЕУ „најрано за 10 години“

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков, навести дека неговата земја би можела да го крене ветото за почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ за полноправно членство, но и дека во текот на преговорите Бугарија ќе поставува услови. Петков е убеден дека Северна Македонија ќе влезе во ЕУ најрано за 10 години. Во големото велигденско интервју за бугарската телевизија бТВ,...
Фото: Борче Поповски/Kolektif.mk

Мета факт: Во тек е вклучувањето на државните инспекторати во Е-инспектор

Единаесет државни инспекторати се веќе дел од системот Е-инспектор, додека пет чекаат да им се обезбедат технички услови во текот на следните десетина дена. Дигитализацијата на инспекторатите ќе треба...