fbpx
Tag: вето

tag: вето

Pavlopulos: Vetoja Vetoja greke për hyrje në NATO dhe BE ngel

Kryetari i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos, ka deklaruar se Greqia nuk ka ndonjë plan për të hequr VETO-n për hyrjen e Maqedonisë në BE dhe në NATO, derisa nuk zgjidhet çështja e emrit. Kjo deklaratë e Pavlopoulos erdhi gjatë vizitës që ai u bëri varreve në afërsi të kufirit verior grek, në qytetin Nausa, duke theksuar se nuk mund ta presin...

Maqedonia edhe më tej “zihet” çfarë të thotë zyrtarisht për deklaratën e Ramës për NATO

Institucionet shtetërore të ngarkuara për politikën e jashtme të Maqedonisë edhe më tej nuk kanë qëndrim rreth deklaratës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama i cili paralajmëroi veto të mundshme për hyrjen e Maqedonisë në NATO. Në MPJ thonë se po analizohet deklarata e Ramës. Pa përgjigje për çështjen janë edhe nga kabineti i Gjorgje Ivanov. Prej atje thonë se...

Sela: Rama nuk paralajmëroi veto kundër hyrjes në NATO

Zijadin Sela, kryetari i lëvizjes për reforma në PDSH dhe kryetari i komunës së Strugës konsideron se në fjalimin e kryeministrit shqiptar, Edi Rama nuk ka pasur paralajmërim për veto. “Mendoj se nuk bëhet fjalë për veto, sepse atë që unë e kuptova ishte se Rama tha që do ta mbështet Maqedoninë për anëtarësim në NATO kur të implementohet Marrëveshja...

Shqipëria, paralajmëroi veto për Maqedoninë në NATO, në MB konsultohen për reagim

  Pas Greqisë, edhe Shqipëria paralajmëron se do të përdor të drejtën për veto ndaj kërkesës së Maqedonisë që të bëhet anëtare e NATO-s. Kjo del nga fjalimi i kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në takimin rajonal të ministrave për luftë kundër terrorizmit, ku marrin pjesë ministrat e brendshëm të disa qeverive evropiane, kur ai ka folur për aspiratat e...

Studentët dhe profesorët : Do të bëjnë diçka, por në fillim presin Ivanovin

  Plenumi i Profesorëve dhe Studentëve akoma nuk kanë hapa konkret të cilët planifikojnë t’i ndërmarrin pasi mbrëmë deputetët votuan Ligjin e arsimit të lartë. Nga të dy plenumet thonë se nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga kërkesa që të tërhiqet ligji kontestues, por akoma nuk e dinë cilët do të jenë hapat e tjerë. Zhaneta Trajkovska nga “Plenumi i...