fbpx
Таг: вето

таг: вето

ООН повика да се ограничи правото на вето во Советот за безбедност

Врховниот комесар за човекови права на ОН, Зеид Рад ел Хусеин, го повика Советот за безбедност на ОН да го ограничи правото на вето на своите постојани членови за решавање на проблемот во Алепо. - Цврсто верувам дека дојде време за силно раководење и за смели акции, а Советот за безбедност на ОН би требало без одложување да ги усвои...

Шкотскиот парламент може да стави вето на Брексит

Првата министерка на Шкотска, Никола Стурџен, во изјава за „Би-би-си“, вели оти е можно шкотскиот парламент да го блокира излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, по референдумот во четвртокот. На референдумот 52 отсто наспроти 48 отсто од Британците гласаа за напуштање на ЕУ. Во Шкотка, пак, сликата беше сосема поинаква, односно 62 отсто од Шкотите гласаа за останување на...

Коѕиас во Луксембург: Прво името, па потоа преговори

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, на денешниот Совет на министри за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург истакнал дека треба да ѝ се понуди поголема помош на Македонија, но останал на ставот дека прво треба да се реши спорот за името, па потоа да ѝ се понудат пристапни преговори на Македонија. Според Коѕиас, главниот проблем на македонскиот...

СДСМ: Непримерни се изјавите на грчкиот претседател Павлополус

Грчките политичари со изјави како таа на претседателот Павлополус, потврдуваат дека наместо фокусирање на политиката на 21 век, којашто подразбира интегрирање, дијалог и меѓусебно почитување, сè уште живеат во минатото, велат од СДСМ. „Ваквите ставови на грчките политичари не одат во насока на подобрување на односите на Република Македонија со Република Грција. Очигледно дека Грција не може да се помири...

Павлопулос: Грчкото вето за влез во НАТО и во ЕУ останува

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос изјави дека Грција не планира да го поништи ветото за Македонија за влез во ЕУ и за НАТО сè додека не се реши спорот за името. Павлопулос, за време на посетата на гробовите на Античка Македонија, во близина на северниот грчки град Негуш, истакна дека тие што го оспоруваат грчкиот идентитет на Македонија не можат да очекуваат дека Атина...

Кипар не се откажува од ветото на преговорите на Турција со ЕУ

Кипарскиот претседател, Никос Анастасијадес, денеска соопшти дека неговата земја нема да се откаже од ветото што го ставила на преговорите на Турција и на ЕУ за членство, доколку Анкара не го признае Кипар како држава. Изјавата на Анастасијадес доаѓа по средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Турција од Ципрас бара укинување на ветото во замена да се согласи на прифаќање...

ДИК даде зелено светло за задолжувањето

Државната изборна комисија (ДИК) на вечерашната седница одлучила дека емисијата од државни хартии од вредност и од државни записи од страна на Министерството за финансии не претставува акт или документ кој се однесува на правни, финансиски и на кадровски прашања поврзани со организација на изборите, соопштија од ДИК. Во соопштението на ДИК е наведено дека нивната одлука е конечна. Од...

Русија стави вето на резолуцијата за Сребреница

Русија стави вето на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, во која масакрот во Сребреница, за време на војната во Босна и Херцеговина, е окарактеризиран како геноцид, јавува „Би-Би-Си“. Како што пренесува британскиот национален сервис, четворица членови на Советот гласале воздражано, а другите гласале за резолуцијата. Документот за кој денеска расправаше Советот за безбедност на ОН беше предлог на...

Македонија сè уште дума што официјално да каже за изјавата на Рама за НАТО

Државните институции задолжени за надворешната политика на Македонија сè уште немаат став за изјавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, кој најави можно вето за влез на Македонија во НАТО. Во МНР и вчера и денеска велат дека во тек се консултации и анализа на изјавата на Рама. Без одговор на нашето прашање за коментир на изјавите на албанскиот премиер за вето на Македонија...

Села: Рама не најави вето за НАТО

Зијадин Села, претседател на движењето за реформи во ДПА и градоначалник на општината Струга, смета дека во говорот на албанскиот премиер Еди Рама нема најава за вето. - Мислам дека не се работи за вето затоа што она што јас го сфатив е дека Рама рече дека ќе ја поддржи Македонија за членка на НАТО кога ќе се имплементра Охридскиот договор....

Албанија најави вето за Македонија во НАТО, МНР и МО се консултираат за реакција

По Грција, и Албанија најавува дека ќе го користи правото на вето на барањето Македонија да стане членка на НАТО. Ова произлегува од говорот на албанскиот премиер, Еди Рама, на регионалната министерска средба за борба против тероризмот, на која учествуваат министри за внатрешни работи на неколку европски влади, кога тој зборувал за аспирациите на Македонија да стане членка на НАТО. -...

Студенти и професори: Ќе прават нешто, ама прво чекаат на Иванов

Професорскиот и студентскиот пленум сè уште немаат конкретни чекори кои планираат да ги преземат откако пратениците вчера го изгласаа Законот за високо образование. И од двата пленума велат дека немаат намера да се откажат од барањето да се повлече спорниот закон, но сè уште не знаат кои ќе им бидат наредните чекори. Жанета Трајковска од „Професорски пленум“ вели дека сега ја...

„Професорски пленум“ бара од Иванов да не го потпишува законот за високо образование

Професорите од „Професорски пленум“ денеска му испратија писмо на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, со кое бараат да не го потпише указот за прогласување на Законот за измени и дополнувања на Законот за високо образование. „Знаеме дека и покрај евентуалното вето, Собранието со апсолутно мнозинство гласови од вкупниот број пратеници може да ве „принуди“ да го ставите потписот покрај оној на...
Спајдермен Мајлс Моралес слика од Clutchpoints

Квалитетни нови игри беа најавени на настанот PlayStation Showcase 2023

Пред неколку дена излегоа голем број трејлери за нови добри игри на настанот Playstation Showcase 2023. Решивме да ги издвоиме најинтересните игри и да ви ги презентираме:    Immortals of Avenum  Оваа...