fbpx
Таг: резолуција

таг: резолуција

Европскиот парламент ја прогласи Русија за држава – спонзор на тероризмот

Европскиот парламент вчера ја усвои Резолуцијата со која ја прогласи Русија за држава - спонзор на тероризмот, поради бруталните и нехумани дејствија нанесени врз Украина и нејзините граѓани од почетокот на воената инвазија на 24 февруари годинава, јавува Јуроњуз. „Намерните напади и злосторства извршени од страна на Руската Федерација врз цивилното население на Украина, уништувањето на цивилната инфраструктура и другите...

Холандскиот парламент против влез на Бугарија во Шенген зоната, реакции од источниот сосед

Парламентот во Холандија изгласа резолуција против влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната. Холандските пратеници изгласаа резолуција со која побараа холандскиот премиер Марк Руте да стави вето на влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната без граници, поради корупција и организиран криминал во двете земји, пишува Јуроактив. Ваквата вест доаѓа само два дена откако Европскиот парламент усвои резолуција...

Советот на Европа: Време е да се направи проширувањето на ЕУ кон земјите од Западен Балкан

Со 134 гласови ЗА, три против и три воздржани, денес во Стразбур, Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ) усвои резолуција за поддршка на европската перспектива на Западен Балкан, повикувајќи на нов поттик во процесот на проширување на ЕУ и барајќи од Западен Балкан веднаш да се справи со клучните предизвици со кои се соочува. Во резолуцијата  е наведено дека...

Парламентот на Австрија усвои резолуција за геноцидот во Сребреница

Парламентот на Австрија едногласно усвои резолуција за геноцидот во Сребреница, оддавајќи им почит на Босанците убиени на 11 јули 1995 година. Со Резолуцијата се бара од австриските власти да продолжат активно да ја поддржуваат комеморацијата на геноцидот во Сребреница заедно со другите членки на Европската унија. Усвојувањето на документот доаѓа по официјалната посета на австриската министерка за правда Алма Задиќ на...

Што вклучува предлог-решението на бугарскиот парламент за кревање на ветото

Бугарските медиуми го пренесуваат предлог-решението на Демократска Бугарија (ДБ), една од членките на владејачката коалиција во Бугарија. Предлог-решението треба да изнесе повеќе услови, и ако се усвои денеска може да доведе до кревање на ветото од Бугарија на состанокот на Европскиот Совет што почна вчера, а продолжува денеска во Брисел. Прво, според предлог-резолуцијата, за поддршка од Бугарија на кој и да...

ДУИ против Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за идентитетските линии, албанската опозиција ќе гради партиски став

Владејачката партија ДУИ не ја прифаќа најавената Резолуција на ВМРО-ДПМНЕ за дефинирањето на македонските идентитетски линии, за која што ќе треба да се гласа во Собранието на РСМ. И покрај тоа што СДСМ ја прифати ваквата резолуција, од ДУИ пристигна информацијата дека нивните пратеници нема да ја прифатат оваа иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ. По средбата со пратеникот Антонио Милошоски, пратеникот од...

СДСМ најави прифаќање на резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за македонските идентитетски линии

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија (СДСМ) денеска потврди дека нивните позиции во однос на македонскиот јазик и македонскиот идентитет се кристално јасни и многу пати досега се потврдувани и кажани во јавноста. Пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов денеска рече дека доколку Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ не се сигурни во тоа и ако им треба потврда и во рамки на...

Мицкоски најави резолуција во Собранието за спорот со Бугарија, од СДСМ реагираат дека тоа е уште една блокада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе предложи до Собранието резолуција во која ќе се дефинираат македонските позиции во преговорите со Бугарија, најави на денешната прес конференција, претседателот на партијата, Христијан Мицкоски. Мицкоски очекува широка општествена поддршка за резолуцијата на која не требало да се гледа како резолуција на ВМРО-ДПМНЕ. Во предложениот текст на резолуцијата, меѓу другото, ВМРО-ДПМНЕ оценува дека европската иднина на С.Македонија е...

Позитивата за реформите во сенка на „бугарските работи“

На вчерашната седница на Европскиот парламент (ЕП) беа усвоени резолуциите за извештаите за Северна Македонија, Албанија, Србија и Косово, а постапката е сѐ уште во тек за преостанатите држави од регионот и држави кандидати – Црна Гора, Босна и Херцеговина и Турција. Oвогодишната резолуција на EП за нашата држава има три главни аспекти – односот кон почетокот на преговорите, ставот...

ЕПП со резолуција побара што побрзо почнување на преговорите на Македонија за членство во ЕУ

Европската народна партија (ЕПП) на конгресот во Загреб вчера изгласа итна резолуција со која побара од Советот на ЕУ и земјите-членки на ЕУ да донесат позитивна одлука за отпочнување на преговорите за членство на Северна Македонија и Албанија што е можно поскоро. Истовремено, на конгресот за нов претседател на ЕПП е избран доскорешниот претседател на Европскиот Совет, Доналд Туск....

ЕП изгласа резолуција за итно давање датум на Македонија и Албанија

Со 412 гласа „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“, Европскиот Парламент изгласа резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија. Резолуцијата беше поднесена од 58 европратеници, кои изразија „длабоко разочарување од неможноста на Унијата да почне пристапни преговори, со оглед на тоа што обете држави направија значителни...

ЕП: Руската пропаганда во ЕУ од јануари досега двојно поголема отколку во 2018

Странското мешање во изборите се заканува на демократските општества во Европа, а ги потпомага анти ЕУ силите, десничарските екстремисти и популистите. Русија, која е најголем извор на дезинформации, годинава двојно ги удвоила своите напори, па од почетокот на годинава досега се забележани 998 случаи на дезинформации поврзани со Русија, наспроти вкупно 434 случаи во 2018 година, предупреди денеска Европскиот...

Холандскиот парламент ја отфрли резолуцијата за блокирање на преговорите за членство на Македонија во ЕУ

Холандскиот парламент синоќа со мнозинство гласови ги отфрли двете резолуции - од Социјалистичка партија и од Партијата на слободата - да не се поддржи почеток на пристапните преговори за членство на Македонија во ЕУ. Парламентот истовремено усвои резолуција против отворањето на преговори на Европската Унија со Албанија. Со резолуцијата се бара да не се отворат преговори со Тирана поради...

Унгарија: EП го пика носот каде што не му е место, Груевски ја бранеше Европа

Откако Европскиот Парламент (ЕП) вчера при гласањето за резолуцијата за Македонија усвои и два амандмани за азилот на Никола Груевски во Унгарија, со кои се бара негова екстрадиција во Македонија, од Унгарија стаса остар одговор. Владиниот портпарол, односно Државниот секретар за меѓународна комуникација на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Золтан Ковач, во интервју за телевизијата „Ехо“ порача дека резолуцијата,...

Ружин: Амандманите во ЕП за Груевски немаат правно дејство, ама го рушат угледот на Унгарија

Иако амандманите на Резолуцијата за Македонија, со кои Европскиот Парламент денеска побара Унгарија да го екстрадира во Македонија избеганиот поранешен премиер и осуденик Никола Груевски, немаат правно дејство, туку повеќе се етичко-морален став, сепак станува збор за мерка што е непопуларна за Унгарија, вели за „Мета“ универзитетскиот професор и ректор на ФОН, Нано Ружин. - Дејство, од правен аспект, нема....

ЕП: Да се засили независноста на судството и да продолжи борбата против перењето пари

Во денешната резолуција за Македонија подготвена од специјалниот известувач за земјава, Иво Вајгл, Европскиот Парламент (ЕП) оценувајќи ја ситуацијата во земјава порача дека мора да се почитува Договорот од Преспа, но и да се прави подобра заштита на судството од политичките влијанија и да се решат преостанатите прашања од областа на владеењето на правото, соопшти ЕП на својата официјална...

Европратениците побараа Унгарија да го екстрадира Груевски

Европскиот парламент денеска при гласањето за резолуцијата за Македонија и усвои и два амандмани со кои се бара Унгарија да го екстрадира експремиерот Никола Груевски во Македонија, јави МИА. Групите на Социјалдемократите и на Зелените пред неколку дена поднесоа одделни амандмани на оваа тема, но се стравуваше дека оној на Зелените нема да помине поради поостриот речник. Амандманот поднесен од европратеничката...

Путин ќе ја посети Србија во јануари

Претседателот на Русија, Владимир Путин изразил желба да ја посети Србија во јануари, му пренел рускиот амбасадор во Белград, Александар Чепурин на српскиот претседател Александар Вучиќ, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Како што соопштиле од кабинетот на српскиот претседател, било договорено, подготовките за доаѓање на Путин во Белград да почнат веднаш, „за посетата да го потврди традиционалното пријателство на...

Димитров: Политичарите може да живеат од нерешен спор, ама и да го решат

Политичарите можат да направат цела кариера и да живеат од нерешен спор, а можат и да се вложат и да го решат, заштитувајќи го најважното за двете страни, за граѓаните на нивните држави да живеат подобро, порача министерот за надворешни работи, Никола Димитров, зборувајќи пред Комисијата за надворешни работи во Европскиот парламент (AFET), на чија агенда е и првото...

ЕП ја почна битката против враќање на километражите на автомобилите

Европскиот Парламент (ЕП) вчера изгласа резолуција со која бара од Европската Комисија (ЕК) во рок од една година да изготви законска рамка со која ќе се забрани враќањето на километражите на автомобилите и километражата ќе се контролира при секој технички преглед. Проблемот е толку голем, што во земји како Бугарија, Словачка и Полска, бројката на продадени користени автомобили со вратена...

По четири дена измачување, се ослободуваат две од трите блокирани крстосници во Скопје

Приватните превозници утрово почнаа да ги отстрануваат автобусите кои во понеделникот, на 05 декември, ги паркираа на три крстосници во главниот град. Со тоа сообраќајот во главниот град повторно...