fbpx

Палестинскиот министер во Хаг го обвини Израел за колонијализам

Во текот на следните неколку месеци се очекува судиите да му дадат на Собранието оценка за тоа како израелската политика на еврејско населување и анексија на Западниот Брег и Источен Ерусалим „влијаат на правниот статус на окупацијата“

-

Палестинскиот министер за надворешни работи го обвини Израел за „колонијализам и апартхејд“ на сослушувањето пред Хашкиот суд за израелската окупација на палестинските земји од 1967 година, пренесува Гардијан.

„Повеќе од еден век, неотуѓивото право на палестинскиот народ на самоопределување е прекршувано. Палестина не беше земја без луѓе. Не било како што го опишаа израелските лидери, пустош. Имаше живот на оваа земја“, изјави Ријад ал-Малики пред судиите во Меѓународниот суд на правдата (МСП), највисокиот суд на ОН во Хаг.

Во текот на следните неколку месеци се очекува судиите да му дадат на собранието оценка за тоа како израелската политика на еврејско населување и анексија на Западниот Брег и Источен Ерусалим „влијаат на правниот статус на окупацијата“.

Сослушувањата се одвоени од случајот што Јужна Африка го поднесе до МСП во јануари според Конвенцијата за геноцид, во кој од судот беше побарано да нареди прекин на огнот во Газа.

Во тој случај, судот не го исполни тоа барање, но издаде „привремени мерки“ на 26 јануари со кои се повика Израел да ги заузда своите воени операции и да обезбеди хуманитарна помош за опколените Палестинци. Мерките се правно обврзувачки, но не направија забележителна разлика во начинот на кој Израел ја продолжи својата воена кампања во Газа.

На сослушувањето во понеделникот, Малики илустрираше презентација со пет мапи, кои ја покажаат драматичната ерозија на палестинската територија од земјата основана како Палестина под мандатот на Лигата на народите во 1920 година.

Мапите ја прикажуваа предложената поделба на територијата според неуспешниот план на ОН од 1947 година, намалувањето на територијата на Западниот Брег и Газа по војната во 1948 година што доведе до создавање на Израел и фрагментите од областите под контрола на Палестинците на Западниот Брег оставени до 2020 година, по децении еврејско населување.

Конечно, беше прикажана слика на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на Генералното собрание на ОН во септември минатата година, држејќи мапа што тој го нарече „новиот“ Блиски Исток во кој се отстранети сите остатоци од палестинската територија.

Помагајќи во презентирањето на палестинскиот случај, англо-францускиот адвокат Филип Сендс рече дека пресудата на судот ќе ги разјасни обврските на меѓународната заедница.

„Правото на самоопределување бара земјите-членки на ОН веднаш да ја прекинат окупацијата на Израел. Без помош, без помош, без соучесништво, без придонес во насилни акции, без пари, без оружје, без трговија. Нема ништо”, им рече Сендс на судиите.

Израел ги негира обвинувањата дека акциите се форма на апартхејд и дека офанзивата врз Газа, која беше предизвикана од нападот на Хамас врз Јужен Израел на 7 октомври, претставува геноцид.

52 држави треба да презентираат аргументи на овонеделните сослушувања за окупацијата, вклучително и САД и Русија. Израел рече дека нема да учествува, но поднесе писмен аргумент во јули, барајќи од МСП да го отфрли барањето за мислење.

ИзворThe Guardian

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Мета факт: Го нема ветениот нов електронски дневник, наставниците го користат стариот

Одговорните во Министерството за образование и наука (МОН) најавија дека од минатиот септември, односно од учебната 2023/2024 година, ќе биде пуштен во употреба нов електронски дневник, со кој требаше...