fbpx
Таг: Меѓународен суд на правда

таг: Меѓународен суд на правда

Израел ги интензивира нападите врз бегалскиот камп Џабалија

Египет ќе го поддржи случајот на Јужна Африка пред Меѓународниот суд на правдата (МСП), кој го обвинува Израел за геноцид во војната во Газа, пишува Гардијан. Во соопштение на Министерството за надворешни работи на Египет, се вели дека поддршката на случајот доаѓа откако израелските напади врз палестинските цивили во Појасот Газа се влошиле. Понатаму, укажуваат на израелското систематско „таргетирање на цивили...

Палестинскиот министер во Хаг го обвини Израел за колонијализам

Палестинскиот министер за надворешни работи го обвини Израел за „колонијализам и апартхејд“ на сослушувањето пред Хашкиот суд за израелската окупација на палестинските земји од 1967 година, пренесува Гардијан. „Повеќе од еден век, неотуѓивото право на палестинскиот народ на самоопределување е прекршувано. Палестина не беше земја без луѓе. Не било како што го опишаа израелските лидери, пустош. Имаше живот на оваа...

Меѓународниот суд на правдата нареди прекин на геноцидот во Газа

Меѓународниот суд на правдата (МСП) му нареди на Израел да го прекине геноцидот во Газа, при што судијката Доногју рече дека Израел мора да ги „преземе сите мерки во своја моќ“ за спречување дејствија во рамките на Конвенцијата за геноцид, соопшти Гардијан. Таа додаде и дека мора да се преземат итни мерки за подобрување на хуманитарната ситуација во Газа, а...

Меѓународниот суд во Хаг продолжува со сослушувања за тужбата на Украина против Русија за геноцид

Меѓународниот суд на правдата на ОН во Хаг во понеделник ги продолжува сослушувањата за тужбата на Украина против Русија во врска со Конвенцијата за геноцид, пишува Укринформ. Од утре до 27 септември ќе се одржат јавни расправи за прелиминарните приговори изнесени од Русија. Сослушувањата ќе се одржат во два круга: претставниците на Русија ќе зборуваат на 18 и на 25...

Османи пред Советот за безбедност на ОН: Итно повлекување на руските сили од Украина

На една година од руската инвазија врз Украина, министерот за надворешни работи Бујар Османи се обрати пред Советот за безбедност на Обединетите нации на отворената дебата за Украина на тема „Зајакнување на одговорноста и правдата за прекршување на меѓународното право“, информираат од Министерството за надворешни работи. Оваа отворена дебата доаѓа по вчерашната 11-та Специјална итна седница на Генералното собрание на...

Украина поднесе тужба против Русија пред Меѓународниот суд на правдата

Украина поднела тужба пред Меѓународниот суд на правдата против Русија поради нелегалната анексија на Крим и незаконското финансирање на сепаратистичките бунтовнички групи. Во тужбата, која денеска ја објави судот на ОН во Хаг, се наведува дека Киев ја обвинува Москва за „воена интервенција во Украина, финансирање тероризам и за кршење на човековите права на милиони украински државјани“. Киев во тужбата бара...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...