fbpx
Таг: Палестина

таг: Палестина

Советот за безбедност на ОН го осуди убиството на палестинско-американскa новинарката Ширин Абу Аклех

Советот за безбедност на Обединетите нации остро го осуди убиството на палестинско-американската новинарка Ширин Абу Аклех кое се случи на 11 мај, како и ранувањето на уште еден новинар во Џенин на Западниот Брег, пренесе Аспошиејтед Прес. Советот вчера вечер едногласно усвои декларација која беше на дневен ред на предлог на САД. Норвешката амбасадорка во ОН, Мона Јул изрази посебна загиженост...

Во Скопје протест за поддршка на палестинскиот народ, Нетанјаху ѝ се заблагодари на земјава за поддршката на Израел

Викендов низ светот се одржаа пропалестински протести, а денеска и во Скопје имаше протест за поддршка на палестинскиот народ. Социјалниот центар „Дуња“ и „Гласни идеи“ на плоштадот Македонија го организираа протестот во знак за солидарност со палестинскиот народ и нивниот отпор. Левичарскиот протест помина во апел за да сопре окупацијата на Газа и нејзиното бомбардирање од страна на Израел,...

Трамп и Путин телефонски разговарале за судирот помеѓу Израел и Палестина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Доналд Трамп денеска телефонски разговарале за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина. - Само што разговарав со претседателот на САД, господинот Трамп. Секако, зборувавме за решавање на судирот помеѓу Израел и Палестина - изјави Путин пред средбата со палестинскиот претседател Махмуд Абас, кој е во посета на Москва. Путин потенцираше дека...

Трамп ги доведе во прашање мировните преговори меѓу Израел и Палестина

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја доведе во прашање можноста за продолжување на мировните преговори меѓу Израел и Палестина, префрлајќи ја одговорноста за тоа на палестинската страна, пренесува „Би-би-си“. Како што изјавил Трамп во Давос, Палестинците „покажале непочитување“ кон САД, по неговата одлука да го признае Ерусалим за главен град на Израел. - Кон САД мора да биде искажана...

САД поддржуваат решение за две држави на Израелците и Палестинците

САД ќе го поддржат решението за две држави за Израелците и Палестинците, ако двете страни се согласат околу ова прашање, му пренел американскиот потпретседател Мајк Пенс на египетскиот претседател Абдел Фатах ел-Сиси. По средбата со египетскиот претседател за време на посетата на Египет, Пенс на новинарите им изјави дека САД се длабоко посветени да го рестартираат мировниот процес на Блискиот...

Трамп се закани дека ќе ја прекине помошта за Палестинците

Соединетите Американски Држави би можеле да ја прекинат помошта за Палестинците, кои, „повеќе не сакаат да разговараат за мир“ порача американскиот претседател, Доналд Трамп, пренесува „Би-би-си“. Трамп на „Твитер“ напиша дека, „САД не добиле ниту признание, ниту почит за помошта од стотици милиони долари што годишно им ја даваат на Палестинците.“ https://twitter.com/realDonaldTrump/status/948322497602220032 Заканите на Трамп следуваат по острите реакции на Палестинците на...

Израелски авиони гаѓаа воен комплекс на Хамас во Газа

Израелските воздухопловни сили утрово погодиле воен комплекс на исламското екстремистичко движење Хамас во појасот Газа, како одговор на претходно истреланата ракета од палестинска страна, која падна во отворено подрачје на југот на Израел, јавуваат светските агенции. Во тој инцидент немаше жртви и повредени, а не беше причинета ниту материјална штета. Агенциите, повикувајќи се на палестински извори, наведуваат дека и во израелската...

Палестинците го отповикаа својот дипломатски претставник во САД

Палестинците денеска соопштија дека го отпoвикале својот дипломатски претставник во Соединетите Американски Држави за „консултации“, неколку недели откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел, јавува „Би-би-си“. Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека нема да прифати никаков мировен план од САД по одлуката на Трамп, која предизвика протести и судири во појасот Газа. На 21 декември...

Генералното собрание на ОН гласаше против одлуката на САД за Ерусалим

Генералното собрание на Обединетите нации (ОН) ја усвои резолуцијата со која се бара од САД да ја повлечат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел. Резолуцијата ја поддржаа 128 членки на ОН, меѓу кои и Македонија, девет гласаа „против“, 35 беа „воздржани, а 21 членка воопшто не гласаа. Портпаролот на палестинскиот претседател Махмуд Абас по гласањето...

Светот да го признае Ерусалим за престолнина на Палестина, порача Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на вонредниот самит на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул ги повика сите земји во светот да го признаат Ерусалим за престолнина на Палестина. - Ерусалим е нашата црвена линија. Израел е окупаторска и терористичка држава - изјави Ердоган на почетокот на самитот посветен на прашањето за Ерусалим. Ердоган, покажувајќи фотографија од палестинско момче...

Хамас испука ракети, Израел бомбардираше од воздух, двајца Палестинци загинаа

Двајца Палестинци се убиени во судирите со израелската војска во Газа, а од почетокот на судирите биле повредени 1.100 луѓе, соопшти палестинското Министерство за здравство. Судирите продолжија вчера и денеска, како ескалации на муслиманското востание по признавањето на американскиот претседател Доналд Трамп на Ерусалим за главен град на Израел. Израелските војници застрелале 30-годишен маж близу Кан Јунес, додека учествувал во...

Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека дошол моментот кога Ерусалим треба официјално да биде признат како претстолнина на Израел. „Одлучен сум дека дојде време официјално да се признае Ерусалим како претстолнина на Израел. Тоа е најдобро и е во интерес на САД во процесот на решавање на ситуацијата на Блискиот Исток“, изјави Трамп. Тој рече дека САД се решителни во определбата...

Папата повика на дијалог поради насилство во Ерусалим

Папата Франциск изјави дека е вознемирен поради неодамнешните насилства во Ерусалим и повика на дијалог и на умереност за да се воспостави мир. - Вознемирен ги следам тешките тензии и насилството во последните денови во Ерусалим. Чувствувам потреба да изразам повик на умереност и на дијалог – изјави папата, обраќајќи им се на верниците собрани на плоштадот Свети Петар. Тој повика на...

Утре состанок на Советот за безбедност на ОН поради конфликтот во Ерусалим

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се состане в понеделник за да разговара за порастот на насилството помеѓу Израелците и Пакистанците. Шведска, Франција и Египет побараа итен состанок на Советот за безбедност на ОН по конфликтот помеѓу Израелците и Палестинците во Ерусалим. Заменик-амбасадорот на Шведска во ОН, Карл Скау, на „Твитер“ наведе дека целта на состанокот е „итен разговор за...

Абас: Подготвен сум да соработувам со Трамп

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека е подготвен да соработува со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, за решението на „две држави“ во конфликтот со Израел. - Сакам да ја нагласам нашата волја да соработуваме со новоизбраната американска администрација. Да постигнеме мир, заснован на решението на две држави, како и на арапската мировната иницијатива и на меѓународните резолуции – рече...

Израел веќе нема да ги враќа телата на убиените Палестинци

Израел најави дека веќе нема да ги враќа посмртните останки на палестинските екстремисти, туку дека ќе ги погребува. Одлуката е донесена како настојување на Израел да изврши притисок на Хамас да ги врати двајцата Израелци кои, како што се верува, се држат како заложници. - Политичко-безбедносниот кабиент расправаше за политиката на третман на телата на терористите од Хамас убиени за време...

Концептот на две држави е единствениот пат за мир меѓу Израел и Палестина, порача Кери

Успехот на израeлско-палестинскиот мировен договор, базиран на концептот на две држави, е доведен во голема опасност, истакна денеска државниот секретар на САД, Џон Кери. Тој нагласи дека резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се осудува изградбата на еврејски населби на окупираните палестински територии, е во линија со американските вредности. Минатиот петок, САД решија да не стават...

Трамп: Израел не смее да биде третиран со презир и со непочитување

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, денеска, во пресрет на говорот на државниот секретар Џон Кери за израелско-палестинскиот судир, порача дека не смее да се дозволи Израел да биде „третиран со таков презир и непочитување“. „Имаа (Израел, н.з) голем пријател во САД, но не повеќе. Почетокот на крајот беше ужасниот договор со Иран и сега ова (Обединетите нации)! Остани силен Израел,...

Хоспитализиран палестинскиот лидер Махмуд Абас

Палестинскиот лидер Махмуд Абас (81) денеска е хоспитализиран во Рамала, каде му се вршат тестирања поради можни проблеми со срцето. Претставник на болницата на Западниот Брег изјави дека на Абас му се врши катетеризирање на срцето, процедура при која катетер се уфра во крвниот сад за да се испита силата на срцето. Палестински претставник соопшти дека Абас бил хоспитализиран бидејќи се...

Одложена конференцијата за израелско-палестинскиот мировен процес

Францускиот претседател Франсоа Оланд денеска рече дека меѓународната конференција, предвидена за 30 мај во Париз, на која требаше да се поттикне израелско-палестинскиот мировен процес, е одложена за летово. - Американскиот државен секретар Џон Кери не може да дојде на 30 мај. Конференцијата ќе се одржи летово. Оваа иницијатива е неопходна – изјави Оланд. Конференцијата, која ја предложи Франција, треба да ги заживее мировните преговори.

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...