fbpx
Таг: Палестина

таг: Палестина

Грција ќе ја признае Палестина како независна држава

Грчкиот парламент денеска едногласно ја одобри одлуката да се признае Палестина како независна држава. Конечната одлука останува на грчката влада, која ќе треба да ги заврши сите процедури за да се направи овој историски чекор за признавање на Палестина. Едногласната одлука дојде во присуство на лидерот на Палестина, Махмуд Абас. Абас од вчера е во Атина и досега имаше средби со...

Кери: Две држави – Израел и Палестина – не е невозможен сон

Американскиот државен секретар, Џон Кери, денеска во седиштето на Обединетите нации рече дека решението, две држави за Израел и за Палестина не претставува невозможен сон. „Ционистичкиот сон опфаќа концепт за Израел како еврејска демократија во која може да живеат сите нации. Тој сон може да опстане и со две држави, кои безбедно би живееле една со друга. Сите знаеме дека...

Палестинец убиен по напад на официр

Израелската војска и полиција пукале на двајцата Палестинци, а едниот од нив бил убиен откако нападнал офицер со нож. Полицискиот портпарол Луба Самри изјавила дека Палестинец им пристапил на официри за време на рутинска безбедносна контрола и едниот го забодел во грб. Друг офицер кој бил во близина, пукал и го убил напаѓачот. Претходно еден Палестинец е погоден со куршум откако побарал...

Израел го бомбардираше појасот Газа

Израелските воздухопловни сили бомбардираа „терористичка инфраструктура“ во појасот Газа откако рано утринава една ракета беше истрелана на Израел од палестинска територија, соопшти армијата. Ниедна организација во Газа не ја презеде одговорноста за рекетирањето. Воениот портпарол на Израел смета дека Хамас е одговорна за тој инцидент. Се верува дека за ракетите можеби се одговорни радикални исламистички организации и дека рекетирањето на Израел е...

Нетанјаху: Ако повторно бидам премиер, нема да дозволам палестинска држава

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека во случај повторно да биде избран за премиер, палестинската држава нема да биде креирана. Со таа изјава Нетанјаху во целост го негираше она што го најави во говорот во 2009 година, кога вторпат стана премиер, дека ќе го поддржи принципот на две држави за два народи. Нетанјаху дал интервју за веб-страницата НРГ на казино-моќникот Шелдон Аделсон,...

Шефот на Хамас: Турција е извор на моќ за сите муслимани

Турција е извор на моќ за сите муслимани, изјави шефот на Хамас, Калид Мешал, при посетата на Турција. Неговото кратко обраќање беше прекинато од постојаното навивање на толпата, во која се вееја турски и палестински знамиња и се извикуваше „Алах е голем„ (Allahu Akbar) и „Долу Израел“.

Абас повторно ќе бара формирање палестинска држава

Палестинскиот претседател Махмуд Абас соопшти дека со претставниците на Јордан повторно разговарал за покренување резолуција во Советот за безбедност на ОН за формирање палестинска држава. Изјавата на Абас доаѓа една недела откако беше отфрлена резолуцијата со која се бараше Израел да се повлече од окупираните територии до крајот на 2017 година. - Не сме разочарани, туку нè разочара Советот за...

Францускиот парламент неофицијално ја призна Палестина

Долниот дом на Пѓпарламентот на Франција денеска изгласа резолуција за признавање на Палестина и апелираше владата да го направи тоа, со надеж дека тоа ќе ги забрза напорите за ставање крај на деценискиот судир. „За“ гласаа 339 пратеници, а 151 беа „против“. Резолуцијата не е обврзувачка, туку претставува симболичен поттик за Палестинците. Во усвоениот документ се повикува владата да ја признае...

Францускиот парламент ќе гласа за признавање на Палестина

За резолуцијата во која се бара од владата да ја признае Палестина како држава, денеска расправаше Долниот дом на парламентот на Франција, а се очекува пратениците да гласаат на 2 декември. Со текстот, кој го предложија пратениците од Социјалистичката партија, кои го имаат и мнозинството, се повикува владата „да ја признае државата Палестина во поглед на постигнување конечен договор за решавање...

Словенија се подготвува да ја признае Палестина

Одборот за надворешна политика на словенечкиот парламент наскоро ќе расправа за иницијативата Словенија да ја признае независноста на палестинската држава, а сега за тоа се залагаат две партии на левицата. Партијата Здружена левица (ЗЛ), која во парламентот има пет претставници, во вторникот побара итно свикување седница на одборот за надворешна политика за признавање на Палестина. - Словенија веќе со години се...

Могерини: Палестинска држава е неопходна

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и за безбедност, Федерика Могерини, при првата посета на појасот Газа се заложи за независна палестинска држава. - Палестинска држава е неопходно да има, таква е целта. Таа позиција ја делат сите во Европска Унија -  изјави Могерини на прес-конференција во Газа. Посетата на Могерини е во момент на нови судири меѓу Палестинци и...

Могерини: ЕУ ќе ја признае Палестина

Новоименуваната шефица на дипломатијата на Европска Унија, Фредерика Могерини, истакна дека во рок од пет години ЕУ би можела да ја признае државноста на Палестина. Могерини, во првото интервју откако ја презеде должноста, наведе дека ЕУ мора да тргне понатаму во својата политика кон Блискиот Исток. - Ќе бидам среќна ако до крајот на мојот мандат се признае државноста на Палестина....

Порталб: Двата парка кај автобуската станица во Тетово без редовно одржување (фото)

Општинските власти не ги одржуваат редовно Жена паркот и Скејтпаркот во Тетово. Тревата во двата парка не е искосена веќе извесно време, но има и отпадоци. Од јавното комунално...