fbpx

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван

Предлогот предвидува 61 милијарда долари за Украина, 14 милијарди долари за Израел, 4,83 милијарди долари за поддршка за партнерите во Индо-Пацификот, вклучително и Тајван, како и хуманитарна помош од 9,15 милијарди долари за цивилите во Газа и Западниот Брег, Украина и другите конфликтни зони во светот

-

Американскиот Сенат, предводен од демократите, го одобри долгоочекуваниот пакет помош од 95,34 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван, и покрај зголемените сомнежи за судбината на предлог-законот во Претставничкиот дом, контролиран од републиканците.

Додека демократите беа за усвојување на законот, републиканците беа поделени и еднаш претходно го изгласаа „против“.

На денешното гласање, сенаторите со 70 гласови „за“ и 29 „против“ го испратија законодавството во Конгресот, јавува Си-ен-ен.

Џо Бајден со месеци бараше од Конгресот да побрза со поддршката за Украина и американските партнери во Индо-Пацификот, вклучително и Тајван, потсетува „Гардијан“.

По нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, Бајден побара и средства за својот сојузник Израел, но и хуманитарна помош за Палестинците во Газа.

Украинските власти, пак, предупредија на недостиг на оружје во време кога Русија продолжува со нови напади.

Пред Бајден да го потпише законот, потребно е да го одобрат двата дома на Конгресот.

Предлогот предвидува 61 милијарда долари за Украина, 14 милијарди долари за Израел за војната против Хамас и 4,83 милијарди долари за поддршка за партнерите во Индо-Пацификот, вклучително и Тајван и одвраќање на агресијата на Кина. Предвидена е и хуманитарна помош од 9,15 милијарди долари за цивилите во Газа и Западниот Брег, Украина и другите конфликтни зони во светот.

Републиканците со месеци бараа законот да вклучува ограничувања на границите. Неколкумесечните преговори меѓу демократите и републиканците околу границата со Мексико пропаднаа откако повеќето претставници на Републиканската партија се спротивставија на предлог-законот, откако истиот беше отфрлен од Доналд Трамп, кој пак се смета за водечки партиски кандидат за Белата куќа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Not a living soul“ – лингвистичка и политичка манипулација од руската кујна

Објава на Фејсбук шири невистина дека во англискиот јазик нема еквивалент за рускиот израз „ни души“, односно за нашиот „ни жива душа“, па Англичаните и Американците за тоа го...