fbpx
Таг: Сенат на САД

таг: Сенат на САД

Американскиот Сенат одобри 95 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван

Американскиот Сенат, предводен од демократите, го одобри долгоочекуваниот пакет помош од 95,34 милијарди долари за Украина, Израел и Тајван, и покрај зголемените сомнежи за судбината на предлог-законот во Претставничкиот дом, контролиран од републиканците. Додека демократите беа за усвојување на законот, републиканците беа поделени и еднаш претходно го изгласаа „против“. На денешното гласање, сенаторите со 70 гласови „за“ и 29 „против“ го...

Американскиот Сенат ја блокираше помошта за Украина и границата со Мексико

Со 49 гласа „за“ и 50 „против“, Сенатот на САД го блокираше унапредувањето на двопартискиот нацрт-закон за границата и националната безбедност. Демократите ги обвинија републиканците дека се поклонуваат пред политичките желби на Доналд Трамп на сметка на нивните гласачи, јавува Гардијан. Четириесет и пет демократи и четворица републиканци го поддржаа унапредувањето на предлог-законот. За да започне расправата по предлогот, потребни...

Повредени четири лица во руски напад врз Кијив, Зеленски денеска во Вашингтон

Володимир Зеленски
Четири лица се повредени од паднати остатоци откако украинската противвоздушна одбрана собори осум балистички ракети насочени кон Кијив во раните утрински часови, соопштија официјални лица по последниот руски напад врз украинскиот главен град, пренесе Гардијан. Четири лица добиле медицинска помош во областа Дарницки во југоисточниот дел на Кијив, изјави на Телеграм градоначалникот Виталиј Кличко. Службите за итни случаи испратени во...

Предложена резолуција до американскиот Сенат да се слават македонскиот јазик, култура и историја

Септември 2023 година да се прогласи за месец на македонско-американско наследство, за време на кој ќе се слават јазикот, историјата и културата на македонските Американци, се предлага во резолуцијата што во Сенатот на САД ја претстави републиканскиот сенатор од Индијана, Мајк Брон. Како што објави Гласот на Америка на македонски јазик, во резолуцијата се вели дека е важно да се...

Новата амбасадорка на САД во земјава Агелер ќе помогне во борбата против корупцијата

Новата амбасадорка на САД во земјава, Анџела Прајс Агеле, која е номинирана од претседателот Џо Бајден, денеска имаше сослушување во Сенатската комисија за надворешни работи, на која изјави дека ќе ѝ помогне на Северна Македонија да развие национална стратегија со која ефективно ќе се бара одговорност од корумпираните актери, пренесува Гласот на Америка на македонски јазик. „САД и Северна Македонија...

Демократите победија на изборите во Џорџија, ја презедоа контролата врз американскиот Сенат

На вториот круг на изборите во американската сојузна држава Џорџија, победија кандидатите на Демократската партија на САД, јавуваат американските медиуми Си-ен-ен и Еј-би-си. Демократот Џон Ософ освоил 50,3 отсто од гласовите, додека републиканецот Дејвид Пердју освоил 49,7 отсто. Воедно, демократот Рафаел Ворнок ја победи републиканката Кели Лефлер. Вториот круг на гласање се одржа денеска, откако на изборите што се одржаа...

Трамп го преживеа гласањето за импичмент во Сенатот

Американскиот претседател Доналд Трамп го преживеа гласањето за импичмент во американскиот Сенат, добивајќи решавачка поддршка од републиканското мнозинство против двете обвинувања за злоупотреба на службената должност и за опструирање на Конгресот. Сенатот гласаше со 52 спрема 48 гласа за ослободување на претседателот Трамп од обвинувањето за злоупотреба на службената должност, како и 53 спрема 47 за да го ослободи...

По ратификацијата на Сенатот во САД, остануваат уште четири земји до членството во НАТО (инфографик)

Сенатот на Соединетите американски држави денеска го ратификуваше Протоколот за пристап на земјава во НАТО алијансата. Со тоа, преостанува ратификацијата да се заврши уште во четири членки на Сојузот за на крајот целата процедура да заврши со потпишување на Вашингтонскиот договор во Собранието на Северна Македонија. !function(e,i,n,s){var t="InfogramEmbeds",d=e.getElementsByTagName("script");if(window&&window.initialized)window.process&&window.process();else if(!e.getElementById(n)){var o=e.createElement("script");o.async=1,o.id=n,o.src="https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js",d.parentNode.insertBefore(o,d)}}(document,0,"infogram-async"); Гласањето во Сенатот на САД заврши со 92 гласа „за“ и...

Трамп го нападна лидерот на републиканците во Сенатот поради „Обамакер“

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска остро го критикуваше лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел, поради неуспехот во укинувањето на законот за здравствена заштита (Обамакер) и донесувањето нов закон, јавуваат американските медиуми. Трамп го обвини Меконел дека е виновен за неуспехот на републиканците, кои имаат мнозинство во Сенатот, да го укинат законот за здравствена заштита што го воведе претходниот...

Комитетот за разузнавање на Сенатот ги отфрли тврдењата на Трамп дека бил прислушуван

Не постојат никакви индиции дека кулата „Трамп“ била надгледувана и дека комуникациите биле следени од владата на САД, пред или по претседателските избори минатата година, соопштил денеска Комитетот за разузнавање на американскиот Сенат, јавува „Би-би-си“. Во заедничка изјава, претседателот на комитетот, републиканскиот сенатор Ричард Бур, и неговиот заменик, сенаторот Марк Ворнер, ги отфрлиле тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...