fbpx
Таг: Кочо Анѓушев

таг: Кочо Анѓушев

Велешки „Брако“ со нови 8 милиони евра инвестиции во производствени хали, погони и машини [галерија]

Велешката компанија „Брако“ денеска ја промовираше новата инвестиција од 8 милиони евра во производствени погони, хали и машини, како и првото македонско хидрогенско возило за чистење улици и јавни површини кое веќе се извезува. Премиерот Зоран Заев денеска беше во посета на „Брако“, при што истакна дека е горд што повеќе од 60 инженери, кои што се дел од „Брако“...

Тендерот за струјата не е за Анѓушев, тој веќе две години не е газда на ЕДС

Насловот „Анѓушев од функционер пак газда, а Шеќеринска за да му тргне бизнисот го мотивира со тендер од 1,6 милиони евра?!“ дезинформира бидејќи поранешниот вицепремиер за економски прашања Кочо Анѓушев повеќе не е сопственик на „Енерџи деливери солушн ЕДС“ ДООЕЛ, фирма со која Министерството за одбрана склучило едногодишен договор за јавна набавка на струја. Имено, Анѓушев го продаде ЕДС...

Чешки „Локо транс“ ќе гради фабрика за шински возила во Скопје

Македонската влада и чешката компанија „Локо Транс“ денеска го потпишаа договорот за државна помош за инвестицијата во вредност од 15 - 20 милиони евра, со која се планира да се отворат од 250 до 300 нови работни места во новата фабрика за шински возила што ќе се гради во Скопје, се наведува во соопштението од владината прес - служба. Вицепремиерот...

Пуштен во употреба Транс-анадолскиот гасовод кој е важен и за Македонија

Пуштањето во употреба на Транс-анадолскиот гасовод (Trans Anatolian Natural Gas Pipeline - TANAP) е важно и за Македонија, бидејќи тој во делот на Грција продолжува во таканаречениот ТАП, (Транс-јадрански гасовод/Trans Adriatic Pipeline), оцени вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев кој присуствуваше на свеченоста во Едрене во близина на граничниот премин помеѓу Грција и Турција. „Проектот кој што го имаме развиено...

Потпишан договорот за изградба на фотонапонска електрана во РЕК „Осломеј“

Турската компанија „Гиришим електрик“ ќе ја гради фотонапонската електрана со инсталирана моќност од 10 мегавати во РЕК „Осломеј“. Идниот енергетски капацитет треба да почне да произведува електрична енергија на есен 2020 година. Вицепремиерот Кочо Анѓушев и министерот за економија Крешник Бектеши, присуствуваа на свеченото потпишување на договорот за изградба на фотоволтаична електрана Осломеј. Договорот го парафираа директорот на ЕСМ, Васко...

„Еуроникел индустри“ ја стартуваше втората печка во кавадаречки ФЕНИ

Втората печка за топење никелова руда во поранешен ФЕНИ денеска беше стартувана со работа. Една година по влегувањето во комбинатот, новиот сопственик „Еуроникел индустри“ го одбележа успешното работење и ги најави натамошните планови за работа. На денешната свеченост во кругот на фабриката присуствуваа премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев. - Овој комбинат е клучен за овој регион затоа што вработува...

Антикорупциска утврди судир на интереси кај Анѓушев, тој вели не го прекршил законот

Антикорупциската комисија донесе иницијатива со која од премиерот Зоран Заев ќе бара да поведе постапка против вицепремиерот Кочо Анѓушев во однос на владината одлука да се намали цената на литиумските батерии за акумулатори. Како што пренесува „Радио Слободна Европа“, антикорупционерите во овој случај утврдиле судир на интереси, а за донесување на одлуката гласале мнозинството членови на комисијата. Анѓушев во реакцијата...

Анѓушев: Изградбата на интерконекторот кон Грција е важен заради квалитетна понуда на гас

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев кој вчера учествуваше на Самитот во Солун рече дека е важно да го изградиме интерконекторот спрема Грција за да можеме да се приклучиме на гасоводот на „ТАП“ и на „ЛНГ“ терминалите кои се наоѓаат на брегот на Егејското море. „Сега сме практично приклучени преку една точка на гас во Бугарија и ова ќе ни...

Заев ќе има разбирање за Анѓушев ако се повлече и се посвети на своите компании

Премиерот Зоран Заев ќе има разбирање доколку вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев се повлече од политиката. Според Заев, тој е сопственик на големи фирми кои вработуваат над 1.000 лица и ќе имам разбирање ако сака да се посвети на нив, но во истовреме, рече премиерот тој е потребен и на државата за успешно завршување на започнатите проекти. „Анѓушев е...

Анѓушев: РЕК Битола годинава заштеди 10 милиони евра и произведе 15 отсто повеќе струја

Од почетокот на годинава досега, РЕК Битола ги натфрлила предвидувањата, произведувајќи 15 отсто повеќе струја отколку што било прогнозирано. Притоа цената за киловат час била пониска за 10 отсто од предвиденото, со што од 1 јануари досега се заштедени околу 10 милиони евра, се пофали вчера вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, по посетата на најголемиот производител на струја...

Анѓушев: 50-те милиони евра од капиталните инвестиции ќе се инвестираат во човечки капитал

Во однос на реакциите во јавноста дека со ребалансот на буџетот се скратени 50 милиони евра капитални инвестиции, вицепремиерот Кочо Анѓушев вели дека тие пари ќе бидат инвестирани во човечки капитал, во обезбедување соодветна работна сила, кадар што му недостига на македонскиот пазар на труд. Одговорајќи на новинарски прашања по потпишувањето на договорите за капитални инвестиции преку Програмата за рурален...

Анѓушев: Спорно е финансирањето на доизградбата на автопатот Кичево – Охрид

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, денеска од Охрид рече дека владата чека на одобрување нова транша од кредитот од кинеската Ексим банка за интензивирање на изградбата на автопатот Кичево - Охрид. - Тоа што се очекува сега да се случи е да продолжи кредитирањето од Ексим банка кое престана на 15 јануари. Финансирањето е спорно и тоа не зависи...

Заев и Анѓушев ќе учествуваат на форум во организација на „Фајненшл тајмс“

Премиерот Зоран Заев заедно со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев утре се во еднодневна работна посета на Обединетото Кралство на покана на „Фајненшл тајмс“ за учество на Форум за земјите од Западен Балкан „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион“. „Премиерот Заев ќе се сретне со заменик-премиерот на Обединетото Кралство, Дејвид Лидингтон на работен појадок организиран за тројцата премиери од Западен...

Китанов: Парите од патарините ги користиме за инфраструктура, а не за жални врби

Износите што треба да се плаќаат за патарина на новоизградени автопатски делници веќе неколку дена се предмет на анализа, но и на реакции во јавноста. Цената на патарината на новиот пукт кај Демир Капија – Смоквица ќе биде рекордна во Македонија и ќе изнесува 100 денари. Од друга страна, директорот на ЈП „Државни патишта“, Зоран Китанов упорно тврди дека...

Анѓушев: Меѓународни институции покажаа интерес за финансирање на железницата и гасоводот

Делегација на Владата што ја сочинуваа вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за финансии Драган Тевдовски, предводена од премиерот Зоран Заев, денеска учествувале на форумот „Северна Македонија: Забрзување на реформите, забрзување на европската интеграција“, што во организација на Европската банка за обнова и развој и Центарот за европските политики, се одржа во Брисел. Пред претставници на повеќе финансиски...

Анѓушев: Странските инвеститори внеле 78,8 милиони евра, во првите три месеци

Вкупно 78,8 милиона евра странски капитал е влезен во земјата во првите три месеци, истакна вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. „Оваа година само во првиот квартал се 78,8 милиона евра, а просекот од претходните седум години изнесува 15,6 милиони евра или во 2019 година директните странски инвестиции, директните пари донесени за градење фабрики во државата се пет пати повеќе...

Заев со бизнис-делегација во официјална посета на Словенија

Премиерот Зоран Заев денеска ќе престојува во официјална посета на Република Словенија и ќе предводи владина делегација во состав заменик-претседател на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и министерка без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска. „Во рамки на дводневната посета на Словенија, заедно со владината делегација ќе престојува и поголема делегација стопанственици, членови на стопанските комори на...

Антикорупциска ги проверува хидроцентралите на Анѓушев и автомобилите на Вангеловски и на Меркo

Антикорупциската комисија на денешната седница отвори три постапки за еден вицепремиер, еден градоначалник и за претседателот на Врховниот суд. Антикорупционерите отворија постапка за хидроцентралата на фирмата „Тополки“, каде што еден од сопствениците е вицепремиерот Кочо Анѓушев преку фирмата „Феро инвест“, а неговиот брат Тодор Анѓушев е управител. Ќе се истражува како земјиштето во Дреново завршило во нивните раце. Отворени се и...

Анѓушев до компаниите од Гевгелија: Поврзувањето на гасоводот ќе овозможи нови проекти

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на средбата со стопанствениците од Гевгелија рече дека поврзувањето на гасоводот ќе даде простор за нови проекти и ќе го намали трошокот на компаниите и граѓаните. „Гасоводната цевка, која што ќе биде интерконектор со Грција, е следниот приоритетен проект во делот на енергетиката. Од Неготино до Грција ќе се поврземе гасоводно и дел од таа...

Германските компании со недостиг на квалификуван кадар и проблем со заштита на животната средина

Премирот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев денеска одржа средба со Делегација на Германското стопанство, како и со претставници на германски компании кои што работат во земјава. Претставниците на компаниите со германски капитал ги посочиле најкрупните предизвици со кои што се соочуваат при нивното работење. За дел од нив проблем е недостигот на квалификуван кадар...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...