fbpx
Таг: Хрватска

таг: Хрватска

Во Хрватска дојде еврото, трговците ги кренаа цените

Вчерашниот, трет ден откако во Хрватска беше воведено еврото и земјата стана најновата - 20-та - членка на Еврозоната, беше одбележан со револт и бес поради покачувањето на цените во малопродажбата, предизвикано исклучиво од преминувањето на старата куна на новата, европската, валута, извести „ЕУРактив“. Вчера голем број граѓани реагирале на покачувањето на цените во малопродажбата и во услужните дејности, и...

Хрватска се подготвува за влез во Шенген и еврозоната од 1 јануари

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, словенечката претседателка Наташа Мирц Мусар и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на 1 јануари симболично ќе го одбележат влезот на Хрватска во Шенген зоната со посета на досегашниот хрватско-словенечки граничен премин Брегана. На овој начин, во недела ќе се одбележи можноста на хрватските граѓани да влегуваат и излегуваат во внатрешните граници на ЕУ...

Ердоган ja започна во посета на Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска ја започna тридневната балканска турнеја за зајакнување на регионалните врски во рамките на која ќе ги посети Босна и Херцеговина, Србија и Хрватска, јави турската агенција Анадолу. Во првиот дел од посетата, Ердоган беше официјално пречекан во Сараево. Тој ќе оствари директни и меѓуделегации состаноци со тричлениот Претседателски совет на Босна и Херцеговина. Меѓу...

Македонци, Црногорци, Срби, Босанци и Хрвати ќе лансираат сателит во вселената

Пет партнерски организации од Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Србија и Хрватска до крајот на годината планираат да го лансираат првиот заеднички сателит од овој регион испратен во вселената, пишува босанскиот јавен радиодифузен сервис БХ Тв. Сето ова е благодарение на основањето на Вселенската асоцијација на Југоисточна Европа, а планирано е Индија да ѝ подари сателит на Асоцијацијата...

Најмалку 11 загинати лица во автобуска несреќа на автопат во Хрватска

Автобус со полски регистарски таблички излетал од автопатот А4 околу 5:40 часот утрово, при што во несреќата загинале најмалку 11 патници и 25 се потешко повредени, јавува Index.hr. Хрватската радио-телевизија пренесува дека несреќата се случила помеѓу населените места Јарек Бисашки и Подворец, а првичните сомнежи се дека возачот на автобусот заспал што довело до несреќата. Вкупниот број на повредени лица...

Цените на струјата во земјава слични како во Србија и Косово, а далеку пониски од Хрватска

Македонија има најниска цена на евтината струја и речиси изедначени цени во скапата тарифа со Србија и Косово, додека Хрватска има забележително повисоки цени и во ниската и во високата тарифа. Сите држави од регионот во текот на минатата година најмалку еднаш ги коригираа цените кои граѓаните ги плаќаат за потрошена електрична енергија. Во земјава на почетокот на јули стартуваше...

Пуштен во употреба Пељешки мост, изградбата чинела 402 милиони евра

Синоќа беше пуштен за редовен сообраќај Пељешкиот мост, со кој ќе биде споен југот на Хрватска со остатокот од државата. Претходно, на свеченото отворање присуствуваше државниот врв, министри и граѓани. Мостот чини 402 милиони евра, од кои 357 милиони евра се неповратни средства од Европската Унија. „Проектот го реализиравме на основа на клучното начело на Европската Унија - солидарноста. Дел...

Европскиот парламент со мнозинство гласови го поддржа пристапот на Хрватска во еврозоната

Европратениците денес со мнозинство гласови дадоа позитивно мислење за кандидатурата на Хрватска да стане најновата членка на еврозоната од 1 јануари 2023 година. Парламентот со 539 гласа „за“, 45 гласа „против“ и 48 воздржани, го усвои извештајот на Зигфрид Мурешан (ЕПП, РО) во кој се наведува дека Хрватска ги исполнува сите критериуми за усвојување на еврото на 1 јануари 2023...

Од 1 јануари 2023 година Хрватска ќе ја замени куната со еврото

На денешниот состанок на Европскиот Совет, Хрватска го помина последниот чекор до влез во еврозоната, односно од 1 јануари 2023 година, таа ќе се придружи на 19 други земји што за своја валута ќе го има еврото. По препораката од Европската Комисија претходно месецов, Европскиот Совет потврди дека Хрватска ги исполнила сите услови да ја замени својата сегашна валута, куната,...

Порталб анализа: Почна летната сезона – масовно се заминува на работа покрај море

„Се нуди плата од 800 до 1.000 евра, се бара келнер/шанкер, 9 работни часа“ – ова е само еден од многубројните огласи за сезонска работа во Загреб, Хрватска. Почна летната сезона – оваа година „хит“ дестинација за сезонска работа во угостителството е токму Хрватска, пишува Порталб. Платите достигнуваат и до 1.500 евра. Додека хрватските хотели и ресторани се полнат...

Девојка загина во силниот земјотрес во БиХ, утрово тресеше и во Хрватска

Девојка родена 1994 година загина во Босна и Херцеговина во општината Столац, откако голема карпа се срушила врз семејната куќа, каде што живеела со родителите, како последица на земјотресот со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала, кој се почувствува не само во БиХ, туку и во Црна Гора, Хрватска, Србија, а и во Северна Македонија. Нејзината сестра и родителите...

Земјотреси во Албанија, Грција, Хрватска и Турција

Земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтерова скала рано утрово ја погоди Албанија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ). Потресот кој се случил две минути пред 3:00 часот наутро со епицентар на 48 километри западно од Призрен е почувствуван и во Македонија, Црна Гора, Србија и на југот на Косово. Според информациите на ЕМСЦ, земјотрес утрово ја погоди и Грција,...

Хрватските граѓани и бизниси искажуваат поддршка за Украина [фото]

Неколку десетици граѓани, повеќето родители со деца, во саботата на главниот загребски плоштад „Бан Јелачиќ“ одржаа антивоен протест, искажувајќи поддршка за борбата за слобода на Украина под мотото #StandWithUkraine. На протестот, организаторите прочитаа соопштение за тековните случувања во Украина, истакнувајќи ги воените злосторства причинети од руските агресори и искажуваа загриженост за безбедноста на роднините, особено за оние кои се под...

Столтенберг: Дронот не бил вооружен, останал без гориво и се урнал надвор од Загреб

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција беше прашан за падот на дронот во Загреб. 🔴 LIVE SOON (15:00 CET) Pre-ministerial press conference ahead of #NATO #DefMin 📍 @NATO HQ, Brussels https://t.co/t9v9SGOD2b — Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 15, 2022 „Разговарав со Пленковиќ во неделата, соработуваме за да ги утврдиме сите факти. Прелиминарните индиции велат дека дронот не бил вооружен, дека бил надвор од курсот,...

Хрватските радарски системи го следеле дронот што се урна во Загреб, долетал преку Унгарија и Романија

Дронот што во хрватската престолнина Загреб предизвика експлозија и при ударот кој се случи синоќа околу 23 часот остави кратер во пречник од три метри ги вознемири загрепчани. Полициската управа на Загреб добила повеќе пријави од граѓани дека почувствувале детонација на поширокото подрачје на населбата Јарун, на која ѝ претходел пад на објект од воздух. „На местото на пријавата итно биле...

Вистиномер: Не е доволно само да се вратите во Хрватска за да добиете 26.000 евра

Насловот што се споделува во постот на Фејсбук креира погрешна слика дека единствениот услов за добивање на финансиска стимулација е некој да се врати во Хрватска. Што не е точно. Хрватската влада неодамна предложи нови демографски мерки наречени „Ја избирам Хрватска“. Со нив се предвидува стимулација од 200 илјади куни или околу 26 илјади евра за повратниците од ЕУ....

Таткото што си ги задави трите деца е во стабилна состојба во болница во Загреб

Харалд Копиц (56), кој ноќеска околу 2 часот со раце ги задавил своите три малолетни деца во населбата Млинови во Загреб, главниот град на Хрватска, е во болница во стабилна состојба, јави „Јутарњи лист“. По грозоморното убиство на неговите деца (ќерка и син - близнаци на 7-годишна возраст, Копиц испил засега непознато средство во обид да се самоубие. Откако бил пронајден...

Грозоморно чедоморство во Хрватска: Татко си ги задавил трите малолетни деца

Грозоморно чедоморство ја шокираше Хрватска утрово - 56-годишен маж со раце си ги задавил трите малолетни деца во загрепската населба Млинови. Потоа се обидел да се самоубие, јави „Јутарњни лист“. Според неофицијалните сознанија на весникот, станува збор за разведен финансиски консултант од Виена, а децата најверојатно требало викендот да го поминат со него. Две од дечињата биле близначиња на 7...

Возачот задремал – 10 луѓе загинаа во превртување на косовски автобус во Хрватска

Во тешка автобуска несреќа што се случи утрово околу 6.20 часот во Хрватска, на автопатот кај Славонски Брод, загинаа 10 лица. Автобусот на косовската туристичка агенција „Дева Турс“ сообраќал од Франкфурт до Приштина. Според хрватската полиција, автобусот во еден момент излетал од патот, а возачот потоа признал дека задремал. Тој е уапсен. Останатите 45 повредени патници добиле медицинска грижа во...

Пендаровски во посета на Загреб: Претседателот Милановиќ ја потврди поддршката за евроинтеграција на земјава

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски денеска ја започна дводневната официјална посета на Хрватска. Тој во Загреб со државни и воени почести беше пречекан од претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. По тет-а-тет средбата на претседателот Пендаровски со претседателот Милановиќ, делегациите на Република Северна Македонија и Република Хрватска одржале пленарен состанок за...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...