fbpx

Хрватска воведе вонредна состојба, цивилната заштита е на готовс

Хидролошкиот извештај од Државниот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) предвидува нестабилно време над басените на реките Драва, Мура и Сава во Хрватска

-

Водниот бран од реките Сава и Мура, кој започна во Словенија, се прошири и во Хрватска. Цивилната заштита на Хрватска прати упатства до граѓаните за постапување. Денеска во 12 часот вонредна состојба беше објавена поради покачување на водот на 923 сантиметри кај водомерот во Ругвица, со најава за уште поголемо зголемување, информира Управата за цивилна заштита.

Исто така, вонредна состојба е објавена и за подрачјата поврзани со реките Мура и Мурско Средишче, каде беше забележан рекорден водостој. Известени се вонредни мерки и за областите: Драва – Ботово; ОК Лоња-Струг – Устав на Превлака; Сава – Ругвица, Устава Превлака и Дубровчак.

Цивилната заштита изјави дека сите оперативни сили и учесници во системот за цивилна заштита се на терен и преземаат мерки за одбрана од поплавите, со дополнителни сили во подготвеност за потребите на случај. Граѓаните се повикани на дополнителна претпазливост и одговорност на подрачјата кои се во опасност од поплавите, и да ги почитуваат издадените предупредувачки и забрани.

Сепак, нивото на водата е во опаѓање во општина Брдовец, а за жителите чии куќи и градини беа поплавени, сместување е обезбедено во заедницата и противпожарната станица во Дрење Брдовечки. Властите им обезбедија мобилни кревети, перници и ќебиња од Центарот за логистика на Управата за цивилна заштита.

Хидролошкиот извештај од Државниот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) предвидува нестабилно време над басените на реките Драва, Мура и Сава во Хрватска и соседните земји, со можност за нови, обилни врнежи што можат да влијаат на зголемување на протокот и нивото на водата.

Прогнозата за денес укажува на можни обилни врнежи во регионите на Јадранот, Горски Котар и Лика, што може да предизвика поројни и урбани поплави. Веројатноста за сценарио со врнежи како минатите денови е мала.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...