fbpx
Таг: вонредна состојба

таг: вонредна состојба

(РЕПОРТАЖА): И воздухот во Молдавија како да трепери од неизвесноста на руската агресија врз Украина

Стара, трошна зграда ги пречекува патниците кои слетале на аеродромот во Кишињев. По големината и уреденоста, неодоливо потсетува на старата зграда на скопскиот аеродром. Веднаш по влезот во малиот објект, следи невообичаена пасошка контрола. На контролниот пункт двајца гранични полицајци, над кои стражари трето лице во цивилна облека. До пултот каде што тие ги прегледуваат пасошите, стојат двајца до...

Њујорк прогласи вонредна состојба заради поројни дождови и поплави

Во Њујорк e прогласена вонредна состојба поради силно невреме со поројни дождови кои предизвикаа поплави. Многу од градските подземни системи, улиците и автопатите се под вода, а најмалку еден терминал на аеродромот Ла Гвардија беше затворен во петокот пред подоцна повторно да биде отворен. „Ова е невреме опасно по живот. Прогласувам вонредна состојба низ Њујорк, Лонг Ајленд и долината Хадсон...

Хрватска воведе вонредна состојба, цивилната заштита е на готовс

Водниот бран од реките Сава и Мура, кој започна во Словенија, се прошири и во Хрватска. Цивилната заштита на Хрватска прати упатства до граѓаните за постапување. Денеска во 12 часот вонредна состојба беше објавена поради покачување на водот на 923 сантиметри кај водомерот во Ругвица, со најава за уште поголемо зголемување, информира Управата за цивилна заштита. Исто така, вонредна состојба...

Поплави во делови од Србија, Косово и Албанија, вонредна состојба во повеќе места, се трага по две лица

Обилните врнежи од дожд неделава низ Балканот предизвикаа опасно издигнување на нивото на водата во реките. Вонредна состојба е прогласена во српските градови Пријепоље, Сјеница и Нови Пазар поради обилни дождови и излевање на реки. Во Нови Пазар се трага по две лица кои ги однесоа поројните дождови, a вонредна состојба е прогласена во седум општини на југозападот на...

Законски измени за ковид-19 во Западна Австралија се извадени од контекст

Во постот што го рецензираме се пропушта контекстот, бидејќи не се наведува дека ставките како влез во приватни имоти без судски налог, присвојување и користење подвижен и недвижен имот, наметнување медицински третман, карантин платен со парите на граѓаните, не е предвидено да се применуваат без претходно да се исполнат одредени услови. Всушност, на 31 октомври 2022 година, Владата на...

Вонредна состојба во Молдавија и Литванија, Централна Европа се подготвува за бегалци од Украина

Молдавија и Литванија прогласија вонредна состојба на територијата на нивните земји по руската воена инвазија на Украина што започна утрово. Литванскиот јавен радиодифузен сервис објави дека вонредната состојба започнува денеска во 13 часот и ќе трае до 12 март. Литванските власти наведуваат дека ова е неопходно за пофлексибилно да се користат државните резерви и да се засили граничната контрола....

Украина прогласи 30-дневна вонредна состојба и започна мобилизација на резервистите

Украина денеска прогласи 30-дневна вонредна состојба на нејзината територија поради воените тензии на источната граница со Русија, јавува Би-би-си. Украинскиот парламент денеска во прво читање „го помина“ законот што на Украинците им дозволува да носат оружје во самоодбрана. Олексеј Данилов, секретарот на Државниот совет за национална безбедност изјави дека прогласувањето на вонредна состојба може да значи дека на Украинците ќе им...

Хаос во Казахстан, десетици убиени и над 1.000 повредени лица во протестите

Ескалира состојбата во Казахстан по протестите што започнаа во оваа централноазиска земја на 2 јануари во западните градови Жанаозен и Актау, а во меѓувреме се проширија и во најголемиот казахстански град Алмати. Властите во Казахстан утрово потврдија дека најмалку 12 припадници на безбедносните сили биле убиени во Алмати, при што еден од нив бил обезглавен. Истовремено, тие информираат дека...

Мигрантската криза на границата со Полска ескалира, Советот за безбедност на ОН ќе одржи седница

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) ќе одржи седница, на која Естонија, Франција и Ирска планираат да го покренат прашањето за состојбата со мигрантите што се заглавени на границата меѓу Полска и Белорусија. Стотици мигранти се наоѓаат на самата гранична линија, при што Полска се обидува да го спречи влезот на овие лица на нејзина територија. Генералниот секретар на...

ДКСК регира за наодот на ДПИ дека Ректорот на УКИМ може да претседава со Сенатот

При спроведен вонреден инспекциски надзор Државниот просветен инспекторат констатирал дека претседавањето на ректорот со Сенатот е во согласност со член 221 став 1 од новиот Закон за високото образование (Сл. Весник на РМ бр. 82/2018) каде е предвидено дека избраниот ректор, проректор, декан, продекан, член на сенат, односно директор и заменик директор на висока стручна школа, избрани пред влегување...

НАкС бара вонреден инспекциски надзор и прекинување на постапката за избор на ректор на УКИМ

Прекинување на постапката за избор на Ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска побара Независниот академски синдикат (НАкС), кој поднесе нова претставка до Државниот просветен инспекторат (ДПИ). Претставниците на Синдикатот го повикаа ДПИ да постапи и по претходните претставки поднесени од НАкС и од Антикорупциска комисија, кои беа во врска со постапките за избор на Ректор и Сенат...

Претседателот Стево Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 8 дена

По поднесениот предлог од страна на Владата, Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер донесе нова одлука за вонредна состојба на територијата на целата држава. Одлуката е донесена врз основа на член 125 и член 126 од Уставот на Република Северна Македонија, а е во времетраење од осум дена, почнувајќи од 15 јуни 2020 година, информираат од претседателскиот кабинет. „Политичките партии постигнаа договор предвремените...

Мицкоски бара изборите да се одржат на средината на јули и побара од Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека не прифаќа избори на 5 или на 8 јули, туку бара тие да се одржат кон средината на месецот јули. Тој побара од претседателот Стево Пендаровски да ја продолжи вонредната состојба, за да може да се подготви изборниот процес, со цел да се изработат протоколи за заштита на здравјето на граѓаните. „Имаш време денес...

Пендаровски: Нема потреба од нова вонредна состојба, лидерите да се договорат за датумот за избори

Претседателот Стево Пендаровски во денешното обраќање рече дека овој момент нема потреба да прогласи нова нова вонредна состојба. Тој додаде дека Владата не доставила формално барање за воведување на нова вонредна состојба, бидејќи од здравствен и економски аспект ги спровела мерките. Пендаровски објасни дека ниту една вонредна состојба до сега не била прогласена заради полициски час, карантин, кризна состојба, број...

Вонредната состојба завршува во сабота, партиите немаат усогласен став за одржување избори

Македонија веќе 5 месеци, односно од 3 јануари, работи со техничка влада, а 4 месеци без Собрание и речиси три месеци под услови на вонредна состојба. Вонредната состојба, четврта по ред, ја прогласи претседателот на државата Стево Пендаровски на 30 мај, додека од Владата велат дека засега оценуваат дека нема потреба за продолжување на вонредната состојба, пишува „Порталб.мк“. - Владата,...

Османи: Ставот на Владата во врска со изборите ќе се знае до петок, зависи од вонредната и состојбата со вирусот

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска изјави дека до петок ќе се знае ставот на Владата за вонредната состојба која трае до 14 јуни, а кој, заедно со мислењето на Комисијата за заразни болести за состојбата со пандемијата ќе бидат одлучувачки за датумот за одржување на изборите. - Мој став е дека треба да чекаме до петок, кога завршува...

Претседателот Пендаровски ја продолжи вонредната состојба за уште две недели

„Имајќи го предвид последниот развој на настаните и зголемениот број на заразени и починати лица, во текот на денешниот ден ќе донесам одлука за прогласување на нови 14 дена вонредна состојба, која ќе започне да важи од утре. Сакам посебно да нагласам дека одлуката е поврзана исклучиво со намерата да и се овозможи на владата и на останатите надлежни...

Спасовски: Ќе направиме се за функционирање на институциите и одржување на изборите

„Една од причините за новите 14 дена вонредна состојба се темели и на тоа дека треба да носиме одлуки кои ќе значат поддршка на рестартирањето на македонската економија, поддршка на граѓаните, со цел да се надмине ова што ни се случуваше како резултат на здравствената криза“, изјави техничкиот премиер Оливер Спасовски, по денешниот состанок на Советот за безбедност кај...

Извршени се 2.895 надзори, затворени 14 угостителски објекти и поднесени две кривични пријави

Шесте инспекциски служби во надлежност на Инспекцискиот совет во периодот од 12 март до 28 април направиле 2.895 надзори во врска со почитувањето на одлуките, мерките и препораките на Владата за заштита од коронавирусот, информираше претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска Грашкоска. Најголем број од надзорите, 1.566 ги реализирале инспекторите на Државниот пазарен инспекторат, а се однесуваат на угостителски објекти...

Институциите да развијат нови начини за пријавување семејно насилство и транспарентно известување, бараат невладините

Потребна е поголема информираност за заштита и превенција од семејно, родово базирано и интимно партнерско насилство, како и достапност и видливост на информациите, се вели во последната анализа на Националната мрежа против насилство врз жените и семејно насилство за периодот од 14 април до 15 мај 2020 година. Оттаму посочуваат дека иако дел од државните институции се ангажирале и...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...