fbpx

Напуштањето на миленици во Хрватска ќе се казнува со затвор до една година

Првпат во Хрватска напуштањето животни се третира како кривично дело за кое може да се изрече затворска казна

-

Напуштањето на животните наскоро би требало да стане кривично дело со затворска казна до една година, пишува Јутарњи лист.

Тоа ќе биде дел од новиот пакет измени на Кривичниот законик, кој веќе една година го пречистува работната група на Министерството за правда и администрација. Oд документите на работната група која работи на новиот закон, како што пишуваат хрватските медиуми, се гледа дека во овој пакет измени Министерството одлучило да работи на зајакнување на заштитата на животните, со што напуштањето на животните се третира како кривично дело.

Првпат во Хрватска напуштањето животни ќе се третира како кривично дело за кое може да се изрече затворска казна. Во моментов тоа е само составен дел на Законот за заштита на животните, за кој е предвидена казна до 30.000 куни (245.000 денари).

Покрај новото кривично дело, Министерството за правда и администрација планира да направи дополнителен чекор во зајакнувањето на казнено-правната заштита на животните, па предлагаат и зголемување на затворските казни за убивање или мачење животни.

Предлогот е тој што ќе убие животно без оправдана причина или го малтретира, му нанесе непотребна болка или го изложува на непотребно страдање ќе се казни со затвор до две години (во моментов казната е до една година), а доколку кривичното дело е сторено од личен интерес, се предлага казна затвор до три години.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...