fbpx
Таг: домашни миленици

таг: домашни миленици

Во земјава не постојат доволно ветеринари-специјалисти за откривање на некои болести на животните

Ветеринарството е можеби една од најнепопуларните струки за младите во Република Северна Македонија. Во 2019 година на Ветеринарниот факултет при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ - Битола дипломирале вкупно 19 студенти, а следната 2020 година бројот бележи пад на само 5 апсолвенти. Нешто повисока е бројката на дипломирани студенти на Факултетот за ветеринарна медицина при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, каде...

Основците учеа како одговорно да ги чуваат домашните миленици: „На своето куче може да му кажете сѐ…ОСВЕН ЗБОГУМ“

Учениците од „ООУ Св. Кирил и Методиј" Центар - Скопје кои учат во трето и четврто одделение имаа час на тема „Дали сте подготвени да станете херој? - Одговорно чување на домашните миленици“. Под мотото „На своето куче може да му кажете сѐ...ОСВЕН ЗБОГУМ“ тие научија дека да се биде сопственик на куче значи да се грижите и внимавате на...

ЈП „Лајка“: Јуни-меѓународен месец за поголема свест за микрочипирање на миленици

Од Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните кучиња „Лајка“ соопштуваат дека јуни е меѓународниот месец за подигнување на свеста за микрочипирање на милениците. „Микрочипот обезбедува сигурна и трајна идентификација, што во голема мера ја зголемува веројатноста доколку вашиот домашен миленик се изгуби, да биде вратен во својот дом. Микрочипот е најдобриот начин да ги обедини повторно милениците со...

Куче го прекина временскиот извештај на руска телевизија, одземајќи го микрофонот од репортерката

Надежда Сережкина
Извештај за временската состојба во Русија се претвори во вирално видео кое кружи низ социјалните мрежи, откако златен ретривер избра несоодветен момент за играње и го „украде“ микрофонот од репортерката. Временскиот извештај од московските улици, каде се наоѓаше репортерката Надежда Серјожкина, се емитуваше во живо на телевизија. Додека таа ги презентираше информациите за пристигнувањето на пролетта во земјата, кучето скокна,...

Половина час шетање на милениците за време на полицискиот час за викенд

Премиерот Оливер Спасовски на својот Твитер профил ги извести граѓаните дека за време на викендите дозволено ќе биде шетање на милениците од 20:00 до 20:30 часот најмногу до 100 метри оддалеченост од живеалиштето, без групирање. Како што пишува тој, оваа измена во уредбата за ограничено движење е со цел да им се излезе во пресрет на сопствениците на домашните миленици. https://twitter.com/o_spasovski/status/1244621922299711493 Мерките...

Од сабота бесплатно микрочипирање на домашните миленици

Набавени се 100.000 микрочипови за кучиња и мачки - домашни миленици и тие ќе бидат бесплатно вметнувани во телата на животните од страна на 135 ветеринарни друштва во земјава. Сопствениците ќе треба да платат само 120 денари за пасош за животното, со кој ќе може животното да го носат во странство. Акцијата ќе трае до 31 март следната година...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...