fbpx
Таг: домашни миленици

таг: домашни миленици

Си го оставил кучето врзано во напуштена фабрика, Лајка најавува кривична пријава

Свирепа судбина за животот на едно куче сподели денеска ЈП „Лајка“, со апел да се согледа реалноста како завршуваат дел од кучињата кои имаат сопственици, а потоа се откажуваат од нив и ги напуштаат. Германскиот овчар бил пријавено од граѓани дека веќе подолго време е на јавен простор и напуштено. На 18-ти месецов, тоа било заловено од заловувачките екипи во...

Се вдоми Сики, кучето кое беше оставено во парк за миленици со ветеринарната книшка

Кучето Сики, кое пред десетина дена несовесни сопственици го имаа оставено во парк за миленици, заедно со неговата ветеринарна книшка, си најде нов дом. Од ЈП „Лајка“, каде што Сики беше сместен во последниве денови откако беше напуштен, соопштија дека среќата сепак му се насмевнала. „Сики, кучето кое беше напуштено на светскиот ден на животните во парк за миленици, му...

Го оставиле кучето со ветеринарната книшка во парк за миленици, сега му се бара нов дом

Пред два дена, токму кога се одбележуваше Светскиот ден на животните, мало кутре било оставено во паркот за миленици кај објектот на поранешна „Нова Македонија“. Сопствениците кои го напуштиле, го оставиле и неговиот вакцинален картон и храна за него. Фотографии од напуштеното куче се вртеа низ социјалните мрежи, со коментари во однос на неодговорноста и несовесноста на сопствениците на милениците....

Кучето на Бајден касна уште еден чувар во Белата куќа, единаесетти по ред

Двегодишниот германски овчар на семејството на американскиот претседател Џо Бајден каснал уште еден агент на Тајната служба. Нападот се случил во понеделникот вечерта, а на службеникот му била укажана помош на местото на настанот, се вели во вчерашното соопштение на Тајната служба што го пренесе Би-би-си. Ова е единаесетти пат кучето Командер да касне чувар во Белата куќа или во домот...

Напуштањето на миленици во Хрватска ќе се казнува со затвор до една година

Напуштањето на животните наскоро би требало да стане кривично дело со затворска казна до една година, пишува Јутарњи лист. Тоа ќе биде дел од новиот пакет измени на Кривичниот законик, кој веќе една година го пречистува работната група на Министерството за правда и администрација. Oд документите на работната група која работи на новиот закон, како што пишуваат хрватските медиуми, се...

Бесплатни стерилизации на кучиња во Берово и во Сопиште

Општина Берово ќе врши субвенционирање на 100% од трошоците за стерилизација на триесет женки-кучиња на територијата на општина Берово, во текот на 2023 година, соопшти општината. Cубвенцијата се состои од покривање на 100% од трошоците кои сопственикот ги има направено за стерилизација на истото. По основ на овој јавен повик ќе бидат субвенционирани 30 лица, а истиот ќе биде реализиран...

Приведен е маж кој влечел куче со автомобил на грчкиот остров Закинтос

Седумдесет и петгодишен маж е уапсен вчеравечер на островот Закинтос, во областа Гаитани, бидејќи влечел куче зад своето возило, пренесува Екатимерини. Возач од друг автомобил го снимил моментот кога кучето, врзано за куката за автомобилот, кое се влече и се бори да се ослободи. Во видеото, тој му кажува на човекот да го запре автомобилот, што и го направил. Видеото...

Домашните некастрирани кучиња напаѓаат многу повеќе отколку бездомните

Според неодамнешните статистики за каснување од кучиња, во 2022 година имало речиси 100 милиони каснувања од кучиња ширум светот, а приближно 10 милиони се случиле во САД. Од сите возрасни групи, помалите деца имале поголема веројатност да бидат каснати од кучето на соседот или пак од семејното куче отколку возрасните луѓе. Ова се вели во анализа на адвокатската канцеларија на...

Погребано детето кое почина откако беше искасано од кучето на соседот, истрагата е во тек

Тече постапката пред надлежните институции за смртта на осумгодишното дете од скопската населба Пинтија, кое беше искасано од соседско куче од расата „булмастиф“. Денеска беше извршен погребот на момчето, а две од вкупно три кучиња вчера беа одземени од сопственикот. Станува збор за женка од 12 години од расата англиски булмастиф и мажјак, стар две години, од истата раса. Нападот, според...

Одземени две „булмастиф“ кучиња откако вчера до смрт беше изгризано 8-годишно момче

Дванаесетгодишен англиски булмастиф усмрти осумгодишно дете во скопската населба Пинтија во Кисела Вода откако детето влегло во дворот на соседите прескокнувајќи ја оградата, потврдија за Мета.мк два независни извора, по вчерашниот стравотен настан. Детето, поради нанесените повреди, починало на пат кон болницата. Според досегашните информации, во моментот во дворот имало три кучиња, сите од истата раса, а детето го нападнало...

Груев: Има епидемија на заразна болест штенечак кај кучињата, сопствениците да внимаваат на своите миленици

Сопствениците на домашни миленици периодов треба да избегнуваат групирање на повеќе кучиња со непознат вакцинален статус и секако, сега, додека трае ова, да ги намалат прошетките колку што е можно повеќе по парковите и по местата каде што циркулираат повеќе улични кучиња. Сепак, најважно сите сопственици да проверат дали нивниот миленик е со активна вакцина против штенечак.

Не е точно дека СЕФ поттикнува иницијатива за евтаназија на домашни миленици

Сторијата на Си-Ен-Ен која се споделува во текстот од објавата не споменува никакво убивање, односно евтаназија на домашни миленици. Тој текст само се занимава со прашањето дека сопствениците би можеле на милениците да внимаваат каква храна им купуваат, бидејќи нивната исхрана богата со месо придонесува да се користи многу енергија и вода за производство. Во текстот се препорачува да...

Бања Лука прва во регионот доби полиција за кучиња

Градоначалникот на Бања Лука, Драшко Станивуковиќ на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Бања Лука добила полиција за кучиња, која е прва од ваков вид во поширокиот регион. Според Станивуковиќ, целта на оваа служба е да се обезбеди подобра безбедност за граѓаните, почитување на обврските на сопствениците на кучиња, но и контрола на условите во кои живеат животните по...

Во земјава не постојат доволно ветеринари-специјалисти за откривање на некои болести на животните

Ветеринарството е можеби една од најнепопуларните струки за младите во Република Северна Македонија. Во 2019 година на Ветеринарниот факултет при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ - Битола дипломирале вкупно 19 студенти, а следната 2020 година бројот бележи пад на само 5 апсолвенти. Нешто повисока е бројката на дипломирани студенти на Факултетот за ветеринарна медицина при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, каде...

Основците учеа како одговорно да ги чуваат домашните миленици: „На своето куче може да му кажете сѐ…ОСВЕН ЗБОГУМ“

Учениците од „ООУ Св. Кирил и Методиј" Центар - Скопје кои учат во трето и четврто одделение имаа час на тема „Дали сте подготвени да станете херој? - Одговорно чување на домашните миленици“. Под мотото „На своето куче може да му кажете сѐ...ОСВЕН ЗБОГУМ“ тие научија дека да се биде сопственик на куче значи да се грижите и внимавате на...

ЈП „Лајка“: Јуни-меѓународен месец за поголема свест за микрочипирање на миленици

Од Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните кучиња „Лајка“ соопштуваат дека јуни е меѓународниот месец за подигнување на свеста за микрочипирање на милениците. „Микрочипот обезбедува сигурна и трајна идентификација, што во голема мера ја зголемува веројатноста доколку вашиот домашен миленик се изгуби, да биде вратен во својот дом. Микрочипот е најдобриот начин да ги обедини повторно милениците со...

Куче го прекина временскиот извештај на руска телевизија, одземајќи го микрофонот од репортерката

Надежда Сережкина
Извештај за временската состојба во Русија се претвори во вирално видео кое кружи низ социјалните мрежи, откако златен ретривер избра несоодветен момент за играње и го „украде“ микрофонот од репортерката. Временскиот извештај од московските улици, каде се наоѓаше репортерката Надежда Серјожкина, се емитуваше во живо на телевизија. Додека таа ги презентираше информациите за пристигнувањето на пролетта во земјата, кучето скокна,...

Половина час шетање на милениците за време на полицискиот час за викенд

Премиерот Оливер Спасовски на својот Твитер профил ги извести граѓаните дека за време на викендите дозволено ќе биде шетање на милениците од 20:00 до 20:30 часот најмногу до 100 метри оддалеченост од живеалиштето, без групирање. Како што пишува тој, оваа измена во уредбата за ограничено движење е со цел да им се излезе во пресрет на сопствениците на домашните миленици. https://twitter.com/o_spasovski/status/1244621922299711493 Мерките...

Од сабота бесплатно микрочипирање на домашните миленици

Набавени се 100.000 микрочипови за кучиња и мачки - домашни миленици и тие ќе бидат бесплатно вметнувани во телата на животните од страна на 135 ветеринарни друштва во земјава. Сопствениците ќе треба да платат само 120 денари за пасош за животното, со кој ќе може животното да го носат во странство. Акцијата ќе трае до 31 март следната година...

Спасовски: Монструмот е фатен, Љупчо Палевски уапсен во Турција

На 30 ноември, три дена по убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која е грабната од нејзиниот влез кога тргнува на училиште од скопско Дебар Маало и една...