fbpx

Опасен пестицид откриен во македонски пиперки увезени во Хрватска

Форметанат е високо акутно токсичен доколку во организмот влезе по орален пат, а умерено токсичен ако се вдише и има ниска акутна токсично ако дојде во допир со кожа

-

Забранетиот опасен пестицид форметанат е откриен во пиперки од Македонија кои требало да бидат увезени во Хрватска, јавува Н1. Хрватските власти го пријавиле спорниот увоз во Европскиот систем за брзо предупредување за храна, додавајќи дека ризикот е сериозен.

Инаку, овој пестицид се смета за исклучиво ефикасен во производството на овошје и зеленчук и многу земји го користат до денешен ден, но е забранет на подрачјето на Европската Унија поради сомнежот дека може да влијае на човековото здравје.

Форметанат е високо акутно токсичен доколку во организмот влезе по орален пат, а умерено токсичен ако се вдише и има ниска акутна токсичност ако дојде во допир со кожа.

По акутна и хронична изложеност на форметанат кај стаорци се појавиле клинички знаци, како што се намалена телесна тежина, а кај кучиња претерано лачење на плунка, отежнато дишење, зарипнатост, повраќање, кашлање и слични знаци.

Од македонската Агенција за храна и ветеринарство го потврдуваат случајот, додавајќи дека од страна на хрватските власти бил забранет увоз на спорниот производ. Доколку пратката со небезбедните производи се врати во земјава, оваа агенција ќе издаде налог за нејзино нештетно уништување кое ќе се реализира под надзор на инспекциските служби на Агенцијата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Декември носи неколку новитети во светот на гејмингот

Декември донесува неколку новитети во гејминг светот. CD PROJEKT RED ги насочи повеќето ресурси во изработката на „Witcher 4”, Genshin Impact ја заокружи приказната за продолжението на „Fountain“, Близард...