fbpx
Таг: увоз

таг: увоз

Увезено, па вратено српско млеко со афлатоксин ги скара опозицијата и Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека на 21 септември во земјава биле увезени преку 20 тони српско млеко, кое било пуштено во промет, иако содржело афлатоксин М-1 над максимално дозволените граници, и со тоа е штетно за човековото здравје. „Наодите покажуваат дека иако млекото содржи канцерогени материи ги поминало сите контроли и како такво со штетни супстанци е дозволен влез во Република...

Опасен пестицид откриен во македонски пиперки увезени во Хрватска

Забранетиот опасен пестицид форметанат е откриен во пиперки од Македонија кои требало да бидат увезени во Хрватска, јавува Н1. Хрватските власти го пријавиле спорниот увоз во Европскиот систем за брзо предупредување за храна, додавајќи дека ризикот е сериозен. Инаку, овој пестицид се смета за исклучиво ефикасен во производството на овошје и зеленчук и многу земји го користат до денешен ден,...

Македонија во БРИКС: Реалност или фантазија на евроскептиците? [инфографик]

Неодамнешниот самит на земјите од БРИКС, кој се одржа кон крајот на август годинава во Јужноафриканската Република повторно ги отвори вратите за радикалните проруски структури на Балканот кои трагаат по алтернативи за членството на земјите од Западен Балкан во Европската Унија. Вакви оддеци има и во Македонија. На прашањето колку Македонија во БРИКС би профитирала од некакво членство во...

Цариниците на „Богородица“ спречиле увоз на боци фреон

Царински службеници на граничниот премин „Богородица“ спречија недозволено внесување на фреон во боци за еднократна употреба, што се забранети за увоз, соопштија од Царинската управа. Боците биле откриени на влез во државата во товарно возило со македонски регистарски таблички управувано од лицето Д.Г. „При царинска контрола на возилото беа пронајдени 1.150 боци со неколку типа на фреон со вкупна тежина...

На македонскиот пазар не се увезени небезбедни домати од Албанија

Агенцијата за храна и ветеринарство, овластен државен орган задолжен за контрола на храната која се увезува на граничните премини, вклучително и овошјето и зеленчукот, тврди дека граѓаните треба да бидат спокојни, бидејќи ваков таканаречен увоз не е можен и не бил извршен. Освен ова, Вистиномер провери и во здравствена установа од каде добивме потврда дека нема пријавено случај на...

АХВ: Не е точно дека во Македонија се увезени небезбедни домати од Албанија

Груба невистина, анонимно пласирана преку социјалните мрежи е вчерашниот обид на граѓаните да им се протне лагата дека е доведено во опасност нивното здравје поради наводeн нелегален увоз на 10 камиони со небезбедни домати, по потекло од соседна Албанија, реагираат во Агенцијата за храна и ветеринарство, откако во група  „Земјоделие мк Груп“, на социјалната мрежа Фејсбук вчера се прошири...

Од вторник ќе се топат замрзнатите цени, увозници со фиктивни фактури за овошје и зеленчук

Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција по состанокот со увозниците и комората најави дека ќе се прави корекција на замрзнатите цени на овошјето и зеленчукот поради фиктивни фактури кои увозниците ги прикажале пред Царинската управа. Тој појасни дека овие фактури имале за цел да создадат погрешна слика за цените на овие производи, кои генерално се увезуваат од Грција,...

АНАЛИЗА: Увозот на работна сила – меч со две острици

Се намалува бројот на активно и работоспособно население во земјава. Новите податоци покажуваат дека во 2022 во однос на 2021 година, бројот на активно население е намален за скоро 12.000. Не запира трендот на одлив на работна сила, но во најава е и „увоз“ од странство, пишува Порталб.мк. Пазарот на труд се соочува со тектонски промени. За една година активното...

МАЛМЕД издаде одобрение за интервентен увоз на лекот „Трикафта“

Осум пациенти кои боледуваат од цистична фиброза, а чија состојба во моментов е најкритична набргу ќе го добиат потребниот лек „Трикафта“. Директорот на МАЛМЕД, Љирим Шабани потврди дека претпладнево е издадено одобрение за увоз на лекот и истакна дека сега останува уште да се реализира постапката. Оваа вест следи откако пред десетина дена министерот за здравство Беким Сали на Фејсбук...

Фалат работници, владата најавува отворање на прашањето за увоз на странска работна сила

Македонската влада претстојнава пролет планира да го отвори прашањето за увоз на работна сила од странски земји поради недостигот на лица од земјава кои се подготвени да работат. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска на годишната конференција „Економски предизвици во 2023 година: како да го одржиме економскиот раст и ја трансформираме економијата“ рече дека не постои некој од стопанствениците...

„Макпетрол“ нема да увезува и испорачува природен гас до потрошувачите од Нова година

„Макпетрол“ АД Скопје денеска соопшти дека од 1 јануари, повеќе нема да увезува и да им испорачува природен гас на неговите потрошувачи. Од „Макпетрол“ велат дека причина за ваквата одлука што наводно, според новиот Договор за интерконекција помеѓу државното претпријатие „ГА-МА“ АД и „Булгартрансгас“ од Бугарија, повеќе не постоеле услови Макпетрол да увезува и да испорачува гас според досегашните норми. Од...

Ковачевски: Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза

Премиерот Димитар Ковачевски истакна дека Владата има многу јасен план за справување со енергетската криза, а тоа е ставање во функција на сите производствени капацитети. „Веќе се работи на оспособување на блок три во РЕК Битола, потоа во функција е ставен ТЕЦ Осломеј, кој долги години не работеше, и ставен е во функција ТЕЦ Неготино.  Поточно, утрово е ставен првиот...

Расте стоковната размена со странство, извозот во првото полугодие пораснал за 20,3 отсто

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари-јуни 2022 година, изнесува 252.736.573 илјади денари и бележи пораст од 20,3 отсто во однос на истиот период од претходната година. Вредноста на увезената стока, во периодот јануари-јуни 2022 година, изнесува 368.519.565 илјади денари што е за 28,7 отсто повеќе...

ЕУ се договори за делумно ембарго на увозот на нафта од Русија

Лидерите на земјите членки на Европската унија во понеделникот начелно се согласија да го намалат увозот на нафта од Русија до крајот на оваа година за 90 отсто, со што ќе се реши ќор-сокакот со Унгарија во врска со најтешката санкција што треба да ја добие официјална Москва поради војната во Украина, пренесе Ројтерс. Ова ембарго ја покрива само руската...

Николовски: Србија одобри извоз на 2 милиона тони масло за јадење, 2.000 тони се веќе одобрени за земјава

На вчерашната седница српската Влада донесе одлука за извоз на два милиона литри масло за јадење. Одлуката е објавена денеска. Со тоа влегуваме во имплементација на договореното – да се тргне „рампата“ за основните производи, пченицата и пченката, и да почне реализацијата на договорите, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, извести ТВ 21. Како што рече...

„Аналитика“: Иницијативата „Отворен Балкан“ нуди можност за раст на компаниите што извезуваат

Иницијатива „Отворен Балкан“ е од големо значење за извозно ориентираните компании од земјава и тие имаат големи очекувања од иницијативата, покажа истражувањето направено со 50 македонски компании. Истражувањето го направи Тинк тенк организацијата „Аналитика“. Како што велат од таму, многу голем процент од компаниите сметаат дека иницијатива „Отворен Балкан“ е од големо значење за нив, поради можностите за подобрување на...

Извозот во првата половина од годината зголемен за 45,6 отсто во однос на лани

Вкупната вредност на извозот на стоки од Република Северна Македонија, во периодот јануари-јули 2021 година, изнесува 4.801.801 илјади долари и бележи пораст од 45,6 отсто во однос на истиот период од претходната година, информира Државен завод за стстистик. Вредноста на увeзената стока, во истиот период, изнесува  6.541.093 илјади долари, што е за 45 отсто повеќе во споредба со истиот период...

РКЕ отпочна постапка за одземање на лиценци на компании-увозници на мазут

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) информира дека започна постапка за одземање на лиценци на трговците на големо РКМ ДООЕЛ Скопје, Супертрејд ДООЕЛ увоз-извоз Скопје, Пертинакс ДООЕЛ Скопје, Ли Оил ДБ ДООЕЛ увоз-извоз Кавадарци, поради непоседување на оперативни резерви на мазут. Овие неусогласености кај сите четири трговци на големо ги констатирал Државниот пазарен инспекторат при вршење на...

Николовски – Бектеши: Седум компании се казнети со вкупно 55.510 евра за неправилности при увоз на мазут

Утврдени се неправилности кај седум компании, увознички на мазут, и изречени се решенија за забрана за работа, забрана за пуштање во промет на мазут и за одземање на лиценците. Вкупните прекршочни казни се во износ од 55.510 евра. Тоа е решено  откако со инспекциските вонредни контроли се утврдени неправилности во делот на законската обврска за чување залихи и правилно...

Регулаторите и ДПИ ги анализираат податоците за увоз на штетниот мазут, конечните одлуки утре

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги ја информира јавноста дека во тек е подготвителен состанок за состојбата со мазутот, на кој утринава присуствуваат и претставници од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ). На состанокот е договорено ДПИ да достави дополнителни документи за да може РКЕ да има целосен пресек на состојбата во однос на мазутот. Во моментов на подготвителниот состанок комесарите...

Зеленски не кажал дека наскоро ќе го убијат

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема изјавено дека наскоро ќе го убијат, туку одговарајќи на прашање на новинарот на „Сан“, кажа дека има сознанија за операција наречена „Мајдан 3“ за...