fbpx
Таг: фосилни горива

таг: фосилни горива

Енергетската транзиција ќе нè ослободи од јагленот, загадениот воздух, но и од увозот на струја

Замена на јагленот со чиста енергија, особено од сонцето кое го имаме во изобилие е една од главните заложби кон кои цели земјава на полето на енергетиката. Транзицијата на секторот кој се смета за еден од најголемите загадувачи на воздухот и емитери на стакленички гасови е приоритет поставен во повеќе стратешки документи, со кои С. Македонија се приклучува кон...

За да биде правична, идеите за енергетската трансформација треба да потекнат од граѓаните 

Инвестициите во обновливи извори на енергија и во енергетската ефикасност, се двата основни столба на зелената енергетска транзиција. Овој процес мора да биде и праведен и транспарентен и да потекне првенствено од локалните заедници во двата региони, кичевскиот и битолскиот, кои се зависни од употреба на фосилни горива. Ова се само дел од поентите на учесниците на панел-дискусијата „Зелена енергетска...

Отровниот воздух нѐ убива, државата со прст не мрда да ја намали употребата на нафта и мазут во јавните институции

Над 740 јавни установи во сите делови од земјата сѐ уште се греат на мазут или нафта. Болници, училишта, градинки, спортски сали, затвори, културни установи.... се дел од долгата листа на загадувачи, кои користат фосилни горива и придонесуваат за загадување на воздухот. Листата и мапата, што ги креираше граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“, неодамна беше ажурирана и на неа...

Студенти почнаа „кариерен бојкот“ поради климатските политики на банките „Барклис”

Стотици студенти од угледни универзитети во Обединетото Кралство започнаа „кариерен бојкот“ насочен кон банките на Барклис (Barclays), поради нивните климатски политики. Тие предупредуваат дека банката ќе пропушти врвни таленти доколку не престане да финансира компании за фосилни горива, соопшти Гардијан. Повеќе од 220 студенти од највисоките универзитети испратија писмо до фирмата, велејќи дека нема да работат за Баркли и го...

Ако сакаме да сме дел од јаглеродно неутрална Европа мора да инвестираме во сонце и ветер

Северна Македонија да инвестира во искористување на сонцето, ветерот и водата како обновливи извори на енергија со кои ќе фати вистински чекор во насока на заложбите за јаглеродно неутрален континент до 2050 година, порачуваат од Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко свест“ и нивните партнери од CEE Bankwatch Network. Фосилните горива, јагленот, нафтата и гасот и...

Со вистински инвестиции во обновливи извори на енергија, Битола и Кичево имаат можности за праведна транзиција

Можностите за поставување на фотоволтаични системи во Кичевскиот и во Битолскиот регион се големи, особено кај домаќинствата, покажуваат анализите подготвени од Центарот за истражување и информирање за животната средина „Еко свест“, во соработка со повеќе домашни експерти. Според грубите пресметки, процесот на декарбонизација на двата региони зависни од производство на нечиста енергија од фосилни горива би чинел околу три милијарди...

Топлотниот бран во Европа не би се случил ако не беа климатските промени

Климатските промени влијаат на појавата на топлотни бранови, кои последниот месец ја зафатија Европа, Северна Америка и Кина, пишуваат во својот нов извештај, од од Светската временска атрибуција, која претставува соработка на меѓународни климатолози. Во анализата се посочува дека без влијанието на климатските промени, топлотниот бран во Европа и Северна Америка би бил „речиси невозможен“. Во Кина, пак, климатските промени...

Шанса за Центар подготви мапа на јавни институции што горат фосилни горива

Граѓанската иницијатива Шанса за Центар подготви мапа на јавни институции на подрачјето на Скопје и околината, кои кои склучиле договори за набавка на фосилни горива за затоплување на просториите. На листата се наоѓаат стотина објекти, од кои најголем дел се градинки, основни училишта и гимназии, а има и здравствени установи, казнени установи, општини, спортски сали, јавни претпријатија, студентски дом...

Шефот на државната нафтена компанија на ОАЕ ќе ги води климатските разговори на КОП28

Шефот на една од најголемите светски нафтени компании е именуван да ги води глобалните разговори за климата КОП28, што во ноември и декември ќе се одржат во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), пренесе Би-би-си. Султанот Ахмет Ал Џабер во моментов е главен извршен директор на Националната нафтена компанија Абу Даби, која е дванаесетта по големина нафтена компанија во светот според...

Нуредини: Амбициозни сме, но напуштањето на јагленот ќе мора да го одложиме за две години

„Северна Македонија е најамбициозната земја на Западен Балкан кога станува збор за намалување на емисиите на стакленички гасови, која цели кон целосна транзиција и напуштање на употребата на јаглен. Сепак, веројатно ќе треба процесот да го одложиме за уште една или две години, бидејќи реалноста е дека ние исто како и секоја земја во Европа, почнавме да користиме повеќе...

Конверзејшн: Технолошки напредно општество избира да се уништи себеси

Додека светските лидери се собираат на конференцијата за климатски промени на Обединетите нации (КОП27) во Египет, тешко е да се биде оптимист дека разговорите ќе донесат какво било радикално отстапување од незапирливиот пораст на глобалните емисии на јаглерод диоксид во последните два века, пишува академскиот портал „Конверзејшн“ (The Conversation). Пред минатогодишните разговори во Глазгов, експертите предупредија дека тој самит е...

Воздухот зимава ќе биде отровен, надлежните да преземат мерки, а не да апелираат, бараат екологистите

На најсиромашните да им се обезбедат доволни количини евтино и сертифицирано дрво, да се исчистат оџаците, да се намали цената на струјата, да се затворат градилиштата...Граѓанските организации од земјава предлагаат конкретни мерки за институциите кои треба да помогнат во подобрување на квалитетот на воздухот во земјава. Почетокот на грејната сезона традиционално е периодот кога сите повторно стануваме свесни во...

Нуредини: За да не се отруеме од јагленот и мазутот мора да штедиме струја

Домаќинствата да затоплуваат до 21 степен, а индустријата и институциите да штедат енергија, затоа што таа зимава ќе биде произведена од нечисти извори, апелираше денеска министерот за животна средина Насер Нуредини и информираше дека во неговото министерство не се користат клими, се гасат светилки за кои нема потреба, а штедат и на трошоците за репрезентација. Енергетската криза и набавките на...

Нема бегање од таксата на јаглерод, прашање е само дали парите ќе ги наплати земјава или ЕУ

Воведувањето на такса на јаглерод е еден од најефикасните начини да се обезбеди примена на начелото загадувачот плаќа. Наменета првенствено за капацитетите произведувачи на електрична и топлинска енергија од фосилни горива, но и за корисниците на енергенти во индустријатa, јаглеродната такса треба да обезбеди средства за закрепнување на животната средина од работата на енергетскиот сектор, кој е еден од...

Балканот се обединува за чист воздух: итно да се затворат електраните на јаглен

С. Македонија и годинава, ќе биде дел од регионалната кампања „Обединет Балкан за чист воздух“, со цел да се подигне свеста на граѓаните во регионот за причините и последиците од аерозагадувањето, можните начини за подобрување на квалитетот на воздухот и борбата за поздрава животна средина преку регионална солидарност. Оваа година, кампањата, во која земјава е дел со преку Air Care...

Повеќе од половина од домаќинствата кои се греат на дрва не се подготвени да ги сменат старите печки

Повеќе од половина од семејствата кои се греат со печки на дрва во земјава не се подготвени да го сменат начинот на затоплување на домот, покажува истражувањето презентирано на втората национална работилница на проектот „Партнерство за попаметно греење“ во организација на Центарот за истражување и информирање за животна средина „Еко свест“. Во текот на проектот беа спроведени регионални истражувања...

Новите домови во Англија од догодина ќе мора да имаат полначи за електрични автомобили

електричен автомобил
Новоизградените домови и згради во Англија со закон ќе бидат обврзани да инсталираат полначи за електрични возила почнувајќи од следната година, најави премиерот Борис Џонсон, а пренесе „Би-би-си“. Новиот закон ги опфаќа и новоизградените супермаркети, објектите на компании и зградите кои ќе подлежат на големо реновирање. Со ова, британските власти очекуваат секоја година да бидат инсталирани до 145.000 полначи за...

Ако сакаме декарбонизација на земјата, амбициозните политики мора да се преточат во конкретни акции

Да се фати чекор со европските држави во процесот на декарбонизација на земјата е предизвикот пред кој е исправена С. Македонија во планирањето на климатските акции до 2030 година. Политиките на власта, преку усвојувањето на зеленото сценарио од Стратегијата за енергетика, како и ревидираниот национален придонес кон Договорот од Париз и Третиот двогодишен извештај за климатски промени се амбициозни,...

Минатата година забележан историски пад во потрошувачката на фосилни горива во САД

Американците минатата 2020 година потрошиле најмалку фосилни горива во последните неколку децении, покажуваат податоците на Американската управа за енергетски информации. Потрошувачката на нафта, природен гас и јаглен била намалена за 9 проценти во споредба со претходната 2019 година, што претставува најголемо годишно намалување откако управата почнала да собира вакви информации во 1949 година. За поголемиот дел од падот на потрошувачката...

Русија можела да се вооружува и да ја напаѓа Украина, а таа не смее да добива оружје за да се брани

Објавата ги извртува тезите, прави тенденциозни конструкции поврзувајќи го и атентатот на словачкиот премиер Фицо со војната во Украина, па манипулативно тврди дека Америка и Западот сакаат војна и трупаат...