fbpx
Таг: евра

таг: евра

Владата одобри 18 милиони евра за непречено греење на Скопје

Владата вчера соопшти дека одобрила 18 милиони евра, односно 1,1 милијарда денари на АД „Електрани на Северна Македонија“ за набавка на енергенси пред почетокот на грејната сезона во Скопје. Во соопштението не е прецизирано за кои енергенси станува збор, само се вели дека со овие средства ќе се осигура дека скопјани ќе имаат топли радијатори за време на грејната...

Ангеловска-Бежоска: Kурсот на денарот е стабилен, ширењето на шпекулации е на штета на граѓаните

Девизниот курс со години наназад е стабилен и ќе биде стабилен и во иднина. Гаранција за тоа е високото ниво на девизни резерви, но и многу други инструменти со коишто располага централната банка за коишто нема да се двоуми да ги употреби во одбрана на курсот, вели гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска во интервју за ТВ 24. Таа...

Фалсификатори од Камерун фатени на скопскиот аеродром со над 900.000 евра фалсификувани банкноти

Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера на скопскиот аеродром при влез во земјава биле уапсени Т.Р.Ф.(36) и М.Б.С.(40), двајцата од Камерун, поради сомнение за фалсификување банкноти. При дополнителна гранична контрола и при преглед на багажот, кај Т.Р.Ф. биле пронајдени 2.591 исечени парчиња хартија на кои од двете страни е отпечатен дел од дизајнот на банкноти од 50 евра, 2.363...

Граѓаните се главни кредитори на македонската економија

Анализата на вкупната нето финансиска вредност на македонската економија покажува дека во периодот од 2013 до 2019 година таа има нето должничка позиција, како резултат на поголемиот раст на обврските во однос на средствата, што е вообичаено остварување и во останатите земји во транзиција, покажуваат податоците што прв пат ги објавува Народната банка. Оттаму информираат дека негативната финансиска вредност постојано...

Странските директни инвестиции во третиот квартал бележат одлив од 5,4 милиони евра

Во текот на третиот квартал од 2020 година, вкупните странски директни инвестиции во земјата бележат нето-одливи од 5,4 милиони евра, како резултат на намалената реинвестирана добивка за 37,7 милиони евра, при зголемени инвестиции во меѓукомпаниски долг и сопственички капитал (за 24,1 и 8,2 милион евра, соодветно), покажуваат најновите податоци на Народната банка. „Во периодот јануари-септември 2020 година, нето-приливите од 119,5...

Народната банка во иднина полесно ќе открива фалсификувани евра

Европската централна банка (ЕЦБ) и Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) склучија договор за соработка во сферата на заштитата на банкнотите во евра од фалсификување. Со тоа, како што соопштија од НБРСМ, се остварува уште еден чекор во исполнувањето на препораките од најновиот извештај на ЕК за следење на мерките на Европскиот систем на централни банки. Договорот го потпишаа гувернерката...

Глоби до 10.000 евра во новиот закон за спречување и заштита од дискриминација

Владата до Собранието го испрати новиот предлог-закон за спречување и заштита од дискриминација, кој што има за цел подобрување на законската регулатива и нејзино усогласување со правото на Европската Унија и меѓународните стандарди во однос на заштитата од дискриминација. „Со новиот текст на законот се очекува да се обезбеди поефикасна заштита од дискриминација при имплементацијата на законот. Во новиот текст...

Странски инвестиции од 122,6 милиони евра во првото полугодие од годинава

Поголем одлив отколку прилив на странски капитал имало во земјава во второто тримесечје од годинава, кога зеде замав кризата предизвикана од корона вирусот. Според најновите податоци на Народната банка, во текот на вториот квартал од 2020 година, вкупните странски директни инвестиции во земјата бележат нето-одливи од 9,3 милиони евра, како резултат на намалениот меѓукомпаниски долг за 78,6 милиони евра,...

Македонија очекува 3 милијарди евра од идниот седумгодишен буџет на ЕУ

Македонија може да смета на речиси 3 милијарди евра директна европска помош од новиот усвоен седумгодишен буџет на ЕУ и фондот за закрепнување на ЕУ, кои изнесуваат 1.824 милијарди евра. По долги преговори во услови на глобална пандемија со ковид-19, европските лидери во Брисел се согласија околу расходите за наредните седум години. Покрај за буџетот, тие се договорија и...

Минимална плата за функционерите, но не и за јавната администрација

Во вториот сет економски мерки кои Владата ги усвои на денешната седница, донесенa е одлука минимална плата од 14.500 денари за април и мај да примаат спортистите, самостојните уметници како и избраните и именувани функционери на државно и локално ниво, од претседател до директор, информираше на денешната прес-конференција премиерот Оливер Спасовски. Платата на вработените во јавната администрација нема да се...

Преполовени странските инвестици: Лани влегле само 326 милиони евра

Вкупните странски директни инвестиции во земјава во текот на минатата година изнесувале 326,3 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Во 2019 година има значително намалување на странските инвестиции во однос на претходната година кога странските инвеститори во земјава вложиле 624 милиони евра. Од вкупната сума странски директни инвестиции лани 219,9 милиони евра се нето-приливи по сопственички капитал, 101,8...

Девизните резерви ни се на рекордно ниво од 3,2 милијарди евра

Во однос на истиот лански период номинално е зголемена за 0,1, а реално за 0,4 отсто
Состојбата на бруто девизните резерви на 31 декември 2019 година изнесува 3,26 милијарди евра, што во однос на крајот од третото тримесечје од минатата година претставува пораст од 135,1 милион евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка. „Притоа, трансакциите за сметка на државата, како и интервенциите на Народната банка на девизниот пазар со откуп на девизи делуваа позитивно врз нивото...

Македонскиот јавен долг достигна рекордни 5,4 милијарди евра

Јавниот долг на нашата земја заклучно со третото тримесечје од годинава достигна 5,4 милијарди евра или 48,6 отсто од бруто домашниот производ (БДП), што е највисоко ниво од осамостојувањето на државата. Според податоците на Министерството за финансии, на крајот на 2018 година јавниот долг изнесувал 5,2 милијарди евра. Математиката покажува дека за девет месеци долгот се зголемил за 200 милиони...

Министерството за транспорт и врски соочено со тужби „тешки“ 8,3 милиони евра

Во однос на истиот лански период номинално е зголемена за 0,1, а реално за 0,4 отсто
Министерството за транспорт и врски се јавува како тужена странка во 46 судски постапки во кои се побарува наплата на вкупна сума од 511 милиони денари или околу 8,3 милиони евра, откриваат државните ревизори по контролата на работењето на Министерството во минатата година. Станува збор за судски постапки покренати за наплата на основен долг, надомест на штета, раскинување договор, работни...

Македонскиот надворешен долг се искачи на 8,3 милијарди евра

На крајот на второто тримесечје од 2019 година бруто надворешниот долг на земјава изнесува 8,324 милијарди евра и забележа квартално зголемување од 74 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Народната банка. Бруто надворешните побарувања забележаа раст од 54 милиони евра и изнесуваат 5,65 милијарди евра. „Поголемото квартално зголемување на обврските во однос на побарувањата доведе до зголемување на нето надворешниот долг...

Владата планира да ги субвенционира придонесите за зголемените плати

Министерство за труд и социјална политика подготвува предлог-закон за  субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување поради зголемување на плата. „Со предлог-законот се уредува висината, условите и начинот за субвенционирање на придонесите од задолжително социјално осигурување по основ на зголемување на плата. Целта е да се стимулира зголемување на платите на вработените во приватниот сектор преку финансиска поддршка за работодавачите...

Сугарески: Осум милиони евра за реконструкција на патот од Гостивар до Кичево

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески информираше дека во реконструкција на патниот правец Гостивар-Кичево ќе се инвестираат осум милиони евра, бидејќи годишно таму поминуваат четири милиони патници. „Вкупно осум милиони евра се инвестираат преку Јавното претпријатие за државни патишта за реконструирање на патниот правец од Гостивар до Кичево. Претходно ја реконструиравме делницата од Гостивар до Колари и дополнително уште...

Просечниот личен доход е 302 евра месечно, а кај најбогатите тој изнесува 4.180 евра

Просечниот личен доход лани изнесувал 302 евра месечно, а најбогатите (еден процент) во Македонија имале просечен доход од околу 4.180 евра месечно, објави Министерството за финансии врз основа на податоци од Управата за јавни приходи. Од Министерство за финансии велат дека „бројките покажуваат дека Македонија е со висока стапка на доходовна нееднаквост помеѓу граѓаните“. - Педесет проценти од луѓето во Македонија што...

Нова кривична пријава за ексдиректорот на Неврохирургија

СВР Скопје соопшти дека до Основното јавно обвинителство-Скопје поднел кривична пријава против А.Ч. (57), поранешен директор на Клиниката за неврохирургија во Kлиничкиoт центар „Мајка Тереза“. Го товари за противправно стекнување и прикривање имот. Според новата пријава, Александар Чапаровски, кој претходно во мај доби кривична пријава за примање поткуп, од 2007 до 2017 година, спротивно на обврската, не ја пријавил својата...

Двајца македонски државјани фатени во Косово со фалсификувани евра

Косовската полиција уапсила двајца македонски државјани на граничниот премин Хан Елези - Блаце, на косовско-македонската граница, поради поседување 4.190 фалсификувани евра. „Кај македонските државјани пронајдени и запленети се 75 банкноти од 50 евра,19 банкноти од 20 евра, три банкноти од 10 евра и шест банкноти од 5 евра, за кои постои сомнеж дека се фалсификувани“, соопшти косовската полиција. На уапсените им...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...