fbpx
Таг: евра

таг: евра

Ограбен трезорот на НЛБ во Скопје, вработен однел 2 милиони франци и 270.000 евра

Вработен во НЛБ во Скопје од трезорот на банката вчера украл околу 2 милиони швајцарски франци и околу 270.000 евра. Случајот за „Мета“ го потврдија од Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што информираат оттаму, кражбата вчера во 16.58 часот ја пријавил директор во банката. Според информациите на МВР, 40-годишниот Б.С. од Скопје, вработен во банката, ги зел парите од трезорот,...

Од денеска е пуштена нова банкнота од 50 евра

Централните банки во еврозоната од денеска во оптек ја пуштија новата банкнота од 50 евра, која според Европската централна банка (ЕЦБ) е потешка за фалсификување. „Дури и во дигитална ера, готовината е сè уште неопходна во нашата економија“, објасни претседателот на ЕЦБ, Марио Драги. Новата банкнота има повеќе од десет безбедносни жигови, бидејќи околу 60 проценти од сите откриени фалсификати биле банкноти...

Народна банка промовираше нов систем за прекугранични плаќања во евра

Нов систем за прекугранични плаќања во евра промовираше Народна банка. Целта на овој проект е побрзо и посигурно да се извршуваат прекуграничните плаќања во евра и да се намалат трошоците за нив, од што економијата би имала придобивки, вклучително компаниите и домаќинствата. - Со остварувањето на овој проект, се постигна повисоко ниво на платежна интеграција на Македонија во платежната инфраструктура...

Јапонската влада додели грантови за шест проекти во висина од 368.626 евра

Јапонската влада додели грантови од 368.626 евра за шест проекти во Македонија, во рамките на програмата „Грант-помош за поддршка на мали проекти“(ГГП), основана од Владата на Јапонија. Тојоказу Кубота, в.д. амбасадор во Амбасадата на Јапонија во Скопје рече дека ова е најголемата сума во последните десет години што е издвоена за ГГП во Македонија за една година. - Убедени сме дека...

НБМ: Лани имало 358 милиони евра странски инвестиции

Вкупниот прилив на странски директни инвестиции лани изнесувал 358,4 милиони евра, објави денеска Народната банка на Македонија. Споредено со 2015 година, странските инвестиции минатата година се поголеми за 141,7 милиони евра. Во декември минатата година, во земјава влегол странски капитал во вредност од 74,7 милиони евра.

Грција со суфицит од 4,4 милијарди евра во минатогодишниот буџет

Грција ја заврши 2016 година со суфицит од 4,4 милијарди евра според првичните информации од грчкото министерство за финансии. Суфицитот во грчкиот буџет, според податоците на министерството, е за 2,4 милијарди поголем од предвидениот за изминатата година. Според првичните пресметки, трошоците од владиниот буџет од јануари до декември 2016 година биле 55,153 милиони евра иако за расходи биле предвидени за...

Странските инвестиции во првите десет месеци во 2016 година биле 197 милиони евра

Во првите десет месеци од 2016 година, во Македонија влегле 197 милиони евра странски инвестиции, покажуваат податоците од Народната банка. Споредено со првите десет месеци во 2015 година, странските инвестиции бележат опаѓање за 8,3 милиони евра. Само во октомври лани, приливот на странски капитал во земјава изнесувал 14,5 милиони евра и споредено со октомври 2015 година, кога вкупните странски инвестиции изнесувале 50 милиони...

Девизните резерви во ноември се намалени за 177,6 милиони евра во однос на октомври

Нивото на државни девизни резерви во ноември изнесува 2.551,4 милијарди евра и се намалени за 177,6 милиони евра во однос на октомври, кога изнесувале 2.729 милијарди евра, покажуваат најновите податоци на Народна банка. Вредноста на девизните резерви во ноември првпат падна по четиримесечен континуиран пораст. Во ноември е забележан и пад кај вредноста на монетарното злато за 9,7 милиони евра, кое достигна вредност...

Ципрас вети 13. пензија за пензионерите што земаат помалку од 850 евра месечно

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вети „божиќни подароци“ од 617 милиони евра за 1,6 милиони грчки пензионери. Во јавно телевизиско обраќање, тој ненадејно вети финансиска помош во вид на 13. пензија за пензионерите што земаат помалку од 850 евра месечно. „Оваа влада има обврска секое евро кое е плус во расположливите ресурси да го распредели меѓу нашите најранливи граѓани. Останувавме верни на...

Извршителите нема да наплаќаат од должниците без претходно да ги известат

Извршителите нема да можат да повлекуваат пари од сметките на должниците без претходно да ги информираат, предвидуваат измените на Законот за извршување кои стапуваат на сила од 1 јанури 2017 година. Со новите измени, должникот мора да биде информиран каде и колку должи, па потоа добива рок од три дена да го намири долгот и доколку не го направи тоа,...

Јавниот долг изнесува 50,6 проценти од БДП, објави Министерство за финансии

Министерството за финансии денеска ги објави податоците за државниот и за јавниот долг, кои изнесуваат 41,9 отсто и 50,6 проценти за третиот квартал од 2016 година. Како што велат од Министерството за финансии, зголемувањето на државниот и на јавниот долг во однос на вториот квартал се должи на издавањето на еврообврзницата во јули 2016 година, која е наменета за покривање...

Одложено рочиштето за „Поткуп“, Заев бил на пат

Се одложи рочиштето за случајот „Поткуп“, во кој е обвинет лидерот на опозицијата, Зоран Заев. Судењето беше закажано за денеска во 10 часот, а се одложи затоа што лидерот на СДСМ бил на службено патување во Тирана, на седница на Парламентарниот совет на Европската Унија. Заев, според Обвинителството, во својство на службено лице, како градоначалник на Општина Струмица, од струмичкиот...

Кичевец украл евра, долари и злато од возило со американски ознаки

Кичевецот Е.М. (20) ограбил џип со американски регистарски таблички, од кој одзел 9.450 евра и 4.720 американски долари, поголем број златни синџири и друг златен накит, како и четири патни исправи. Поради постоење основан сомнеж дека извршил кражба, полициската станица од Кичево му поднесе кривична пријава. Пријавениот, на 28 јули годинава, од возилото одзел кожена женска чанта, со што стекнал противправна имотна корист од околу...

Ново задолжување од 28,94 милиони евра

Државата денеска повторно ќе се задолжи со 28,94 милиони евра. На аукцијата на државни хартии од вредност ќе бидат понудени шестмесечни записи со девизна клаузула во вредност од 3,74 милиони евра и шестмесечни записи без девизна клаузула за 8,13 милиони евра. Пред домашните кредитори ќе бидат понудени и едногодишни записи за 17,07 милиони евра. Утре за враќање доспеваат 28,99 милиони евра.

Украдени 45.000 евра и поголемо количество злато од куќа во Битола

Непознат сторител извршил тешка кражба, при што одзел околу 45.000 евра и поголемо количество злато од куќа во Битола во сопственост на М.Ц.(1943) на улица Стрежевска. СВР-Битола презема мерки за пронаоѓање на сторителот.

Странските инвестиции изнесуваат 96,76 милиони евра во првите четири месеци

Во првите четири месеци од годинава, странските директни инвестиции изнесуваат 96,76 милиони евра, а во споредба со истиот период лани, кога изнесувале 98,44 милиони евра, има намалување за околу 2 милиони евра. Во април, пак, во Македонија влегле 34 милиони евра, речиси исто колку и истиот месец лани. Политичката криза која подолго време трае, меѓу другото, може да се одрази и со намалување...

Девизните резерви во мај помали за 29 милиони евра во однос на претходниот месец

Девизните резерви во мај изнесуваат 2,16 милијарди евра, што е за 29,5 милиони евра помалку отколку претходниот месец, објави Народната банка. Најголем пад е евидентиран кај резервите во валути и во депозити, од 18,5 милиони евра. Вредноста на монетарното злато во мај во однос на претходниот месец е намалена за 7,7 милиони евра и сега изнесува 237,9 милиони евра. Резервите во хартии...

Народна банка: Штедењето во денари на долг рок е најисплатливо

Штедењето во денари на долг рок е најисплатливо, затоа што овие депозити нудат највисока каматна стапка, пишува на страницата на „Фејсбук“ на Народна банка. - Така, според последните расположливи податоци со март 2016 година просечната каматна стапка на долгорочните денарски депозити на населението (над 2 години без валутна клаузула) изнесува 3,7 проценти, додека каматната стапка на краткорочните депозити во евра...

Одржување на ниска и стабилна инфлација една од целите на Народна банка

Oдржување ниска и стабилна инфлација преку одржување на стабилен курс на денарот во однос на еврото, одржувањето на финансиската стабилност како составен елемент на макроекономската стабилност и предуслов за остварување економски раст и просперитет, ќе бидат главните активностите на Народната банка, информираат од таму. - Стратегискиот план за 2017 - 2019 година претставува продолжение на претходно утврдените стратегиски цели во спроведувањето...

Граѓаните изгубиле 4 милиони евра поради повлекување на денарските заштеди

Граѓаните изгубиле околу 4 милиони евра поради тоа што предвреме ги повлекле орочените денарски заштеди во април, проценуваат од Народна банка. -Повеќе од 217 милиони денари достигнуваат губитоците на економските субјекти врз основа на неостварени камати заради предвремено повлекување на орочените денарски заштеди во април годинава. Граѓаните ќе бележат и трошок врз основа на курсни разлики, кога повторно ќе ги...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...