fbpx
Таг: Емануел Макрон

таг: Емануел Макрон

Над 100 загинати лица во Нагорно-Карабах во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Воените судири меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно-Карабах продолжија и во текот на денешниот ден. Над 100 лица загинаа за неполна недела при ескалацијата на конфликтот, јавува Би-би-си. Рускиот министер за надворешни работи им понудил на двете земји Русија да биде домаќин на мировните преговори со кои би се спречила натамошна ескалација на конфликтот. Понудата доаѓа откако...

Меркел и Макрон предложија посебен буџетски фонд од 500 милијарди евра за економско заздравување од корона вирусот

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот престедател Емануел Макрон предложија основање на посебен буџетски фонд за заздравување од економските последици од пандемијата со корона вирусот, во износ од 500 милијарди евра. Фондот би бил поврзан со новиот буџет на ЕУ за периодот од 2021 до 2027 година, а парите ќе ги обезбеди Европската комисија со дополнително задолжување на финансиските пазари....

Пендаровски – Макрон: Новата методологија се разработува, процесот би завршил до март

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата биле разменети мислења за билатералните односи меѓу двете земји, стратешките определби на нашата земја за членство во ЕУ и НАТО, регионалните прашања и проширувањето на ЕУ. По средбата, претседателот Пендаровски изјави дека разговорот со претседателот Макрон бил отворен, динамичен и ги слушнал аргументите на претседателот Макрон...

Пендаровски ќе се сретне со Макрон на 12 ноември

Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ја потврди средбата која треба да се случи со францускиот претседател Емануел Макрон на 12 ноември. Претседателот ќе учествува на Парискиот мировен форум, а вчера тој изјави дека се прават напори да се добие средба на што е можно повисоко ниво. Пендаровски ќе престојува во Франција од 11 до 13 ноември, а ќе има и обраќање...

ЕП изгласа резолуција за итно давање датум на Македонија и Албанија

Со 412 гласа „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“, Европскиот Парламент изгласа резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија. Резолуцијата беше поднесена од 58 европратеници, кои изразија „длабоко разочарување од неможноста на Унијата да почне пристапни преговори, со оглед на тоа што обете држави направија значителни...

Тимоние: Некои дадоа ветувања за датумот, а потоа грижата им ја префрлија на другите

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние на денешната прес-конференција истакна дека геополитиката ги надминала реалните очекувања и во јавноста се „создал впечаток дека Преспанскиот договор е единствениот услов за почеток на преговори“. Тој додаде дека ги пренел во Париз на француските власти силните емоции и разочараноста која се чувствува во земјава по Самитот на ЕУ во Брисел. „Одредени земји дадоа ветувања, а потоа...

Владата нема информација за посетата на Макрон следниот месец

Македонските медиуми повикувајќи се на албанските, денеска пишуваат дека францускиот претседател Емануел Макрон ќе ги посети Скопје и Тирана следниот месец. На прашањето на „Мета.мк“ до Владата дали има најава за посета, од таму одговорија дека „таква информација во овој момент немаат“. Макрон кој на Самитот на ЕУ стави вето за отворање преговори со Албанија и Македонија, на прес-конференцијата што ја...

Француското „не“ ги стопи надежите на македонските граѓани

Француското категорично „НЕ“за проширувањето на ЕУ и недавањето датум за почеток на преговорите за Македонија и Албанија на Самитот на Европската Унија, ја одбележа оваа долга недела на неизвесност. Франција остана докрај доследна на ставот „Прво продлабочување на реформите во Унијата, а потоа проширување“, па и покрај тоа што мнозинството земји-членки го поддржаа отворањето пристапни преговори, нашата држава и...

Твитер-фалсификат за сеење омраза и уривање личен углед

Веб-страницата „Сигнал“ со објавувањето на материјалот ставен под наслов „Борјан Јовановски до Макрон: Француски гнаси цигански цркнете! (ФОТО)“, пласираше фалсификат и создаде груба дезинформација, оценува „КриТинк“. Станува збор за наслов, една портрет-фотографија, еден наводен скриншот со две реченици со напад и лажно тврдење – и толку. Но, во овие елементи се вградени фалсификат и говор на омраза, а проблемот со...

Пендаровски ќе се обрати на нацијата

По очигледниот неуспех на Европскиот Совет да повлијае на францускиот претседател Емануел Макрон да ја смени одлуката и да прифати давање датум за почеток на преговорите за Македонија, шефот на државата Стево Пендаровски ќе се обрати на нацијата во 14 часот. Обраќањето на Пендаровски ќе се емитува во живо на МРТ, на 1-от и на 2-от канал, како и на...

Хан предупреди на ризик од дестабилизација на регионот, со импакт и врз ЕУ

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи на „Твитер“ по неуспехот на лидерите на ЕУ да донесат јасна и суштинска одлука, како што ветија во јуни, за стартот на преговори со Македонија и Албанија. „ЕУ лидерите не успеаја да ги исполнат своите заложби за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија на Европскиот Совет. Ова претставува екстремно разочарување....

Макрон бара трпение за датумот, направените реформи не биле доволни

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот на двете влади во Тулуз, Макрон рече дека двете земји направиле значителен напредок во домашните реформи, но тоа, засега, не е доволно. –...

Макрон: Го одбивам секое проширување, пред да се спроведе длабока реформа во ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон го критикуваше отсуството на договор во рамките на ЕУ за распределбата на водечките функции во Европската унија и повторно повика на институционални реформи во неа. „Мораме да ги поедноставиме процедурите за да бидеме побрзи, посилни и заедно да напредуваме. Во таа смисла скептичен сум во врска со приказните за тоа дека иднината на ЕУ е во...

Макрон: Договорот од Преспа е пример за решавање на проблемите

Договорот од Преспа претставува пример за решавање на проблемите во Европа и пошироко, изјави францускиот претседател, Емануел Макрон, говорејќи за спорот со името на Петтиот самит на земјите од Југот што се одржува во Кипар, пренесе грчкиот весник „Катимерини“. Тој истакна дека договорот е надеж за сите дека дијалогот води до резултати. -Би сакал да ги споменам премиерите Алексис Ципрас и...

Францускиот амбасадор им се извини на српскиот народ и на претседателот Вучиќ

Амбасадорот на Франција во Белград, Федерик Мондолони,  денеска порача дека распоредот на седење на вчерашното одбележување во Париз на 100-годишнината од примирјето со кое заврши Првата светска војна е „голема несмасност поради која што жали“ и ги замоли претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и српскиот народ да го прифатат неговото извинување. Распоредот на седење на околу 80 државници на вчерашната...

Макрон: Потполно и силно го поддржувам договорот со Грција

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, испрати видео порака во која им се обрати на граѓаните во Македонија околу референдумот. Во пораката Макрон Преспанскиот договор го оценува како „срце“ на нашата иднина, нагласувајќи дека на него се чекало 27 години и дека тој е резултат на храброста на лидерите на двете земји. „Веќе 25 години нашите две земји негуваат дипломатски односи. 25...

Заев: Референдумот е процес за кој државата треба да донесе усогласена одлука

Премиерот Зоран Заев се надева дека никој во ЕУ, вклучително и францускиот претседател Емануел Макрон, нема да остане рамнодушен на решението на спорот со Грција, и следната недела земјава ќе добие датум за почеток на преговорите. – Знам дека вчера холандскиот Парламент донесе позитивна одлука за нашата земја. Се надевам дека и Франција и другите земји ако имаат резерва, ќе...

Земјите погодени од одлуката на Трамп за оданочување на челикот, најавија контрамерки

Европските лидери реагираа остро на одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, за воведувањето на данок на увоз на челик и алуминиум од земјите-членки на Европска унија, Канада и Мексико. Земјите кои се погодени од оваа одлука, која денеска стапува на сила, најавија контра-мерки. Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со Трамп, овие даноци ги опшал како „илегални“. Макрон исто...

Набиена агенда на Заев во Софија, ќе се сретне со Ципрас, Макрон, Меркел, Курц, Руте

Премиерот Зоран Заев на 17 мај ќе учествува на Самитот на Европската унија за Западен Балкан што ќе се одржи во Бугарија, земја претседавач на Европскиот Совет. За време на Самитот, предвидена е и средба со премиерот на Грција, Алексис Ципрас. „Премиерот ќе учествува во работната пленарна сесија на тема „Поврзување“ (Connectivity), а за време на работниот ручек на шефовите на владите...

Германија и Франција ќе го зајакнуваат еврото

Германија и Франција се договорија за заедничка позиција за реформи на еврото најдоцна до јуни, и покрај германската колебливост во врска со поголема монетарна унија. Ваквиот став е договорен при вчерашната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Берлин. Макрон претходно ги прифати идеите на Европската Комисија (ЕК) за создавање заеднички систем за гарантирање на депозитите, ЕУ фонд за...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...