fbpx
Таг: Емануел Макрон

таг: Емануел Макрон

Инаугурацијата на Макрон ќе се одржи в недела

Францускиот претседател во заминување, Франсоа Оланд, денеска изјави дека инаугурацијата на неговиот наследник, Емануел Макрон, ќе се одржи в недела на 14 мај. Како што се наведува, церемонијата ќе биде одржана во Елисејската палата. На изборите за претседател на Франција, проевропски ориентираниот Емануел Макрон освои 66,10 отсто од гласовите, а кандидатката на екстремната десница, Марин ле Пен, освои 33,90 отсто...

Заев му го честиташе на Макрон изборот за претседател на Франција

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, испрати честитка до новоизбраниот претседател на Република Франција, Емануел Макрон, кому од име на граѓаните на Македонија, СДСМ и од свое лично име му го честиташе изборот за претседател. „Ги цениме и поздравуваме заложбите што ги негувате за слобода и за демократија во една обединета Европа, што е дополнително охрабрување за земјите кандидатки на ЕУ,...

Еврото на шестмесечен максимум по победата на Макрон

По победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, утринава еврото ја достигна највисоката вредност во последните шест месеци во однос на доларот и на јенот, јавија светските медиуми. Причината е што инвеститорите се убедени дека ваквиот резултат, односно победата на Макрон над ултранационалистката Марин ле Пен, претседателка на крајно десничарската партија Национален фронт, ќе предизвика свеж дотек на...

Емануел Макрон победи на претседателските избори во Франција

Проевропски ориентираниот претседателски кандидат, Емануел Макрон, победи на изборите во Франција. По неговиот избор за претседател, тој изјави дека неговата победа претставува „надеж“ и „ново поглавје“ за Франција. https://twitter.com/AFP/status/861294312247640064 Макрон освои помеѓу 65,5 и 66,1 отсто од гласовите во вториот круг на гласање, додека неговата противничка, лидерката на ултрадесницата, Марин ле Пен, освоила помеѓу 33,9 и 34,5 отсто од гласовите. https://twitter.com/AFP/status/861288071689633793 Приврзаниците на Макрон почнале...

Денеска се одржува вториот круг од претседателските избори во Франција

Во Франција утринава, во осум часот, беа отворени избирачките места на кои 47 милиони Французи во вториот круг од претседателските избори ќе одлучуваат за новиот шеф на државата. До 12 часот, излезноста на гласачите е 28,23 отсто. Своето право на глас го остварија и претседателските кандидати, лидерката на ултрадесницата, Марин ле Пен, и проевропски ориентираниот претседателски кандидат, Емануел Макрон. https://twitter.com/MailOnline/status/861156515344003072 Францускиот претседател во...

Макрон жртва на хaкерски напад, голем број податоци за кампањата излегоа во јавноста

Изборниот штаб на независниот кандидат на претседателските избори во Франција, Емануел Макрон, соопшти дека тој е жртва на голема и координирана хакерска операција. Имено, голем број на меилови од кампањата биле објавени на интернет на еден ден пред одржувањето на вториот круг на претседателските избори. Странските медиуми јавуваат дека околу девет гигабајти податоци биле објавени на веб-страницата „Пејтсбин“, која овозможува...

Ле Пен ја гаѓаа со јајца и доби студен туш од анкетите

Во завршницата на предизборната кампања, ултранационалистичката кандидатка за претседател на Франција, Марин ле Пен, вчера ја гаѓаа со јајца при средба со граѓани во Бретања. Во меѓувреме, таа доби и студен туш од најновите анкети, кои покажуваат дека нејзиниот противкандидат, Емануел Макрон, убедливо води пред неа. Француската кандидатка за претседател, Марин ле Пен, при посета на Дол де Бретањ беше пречекана...

Макрон поубедлив од Ле Пен во дебатата, покажуваат анкетите

Кандидатот за претседател на Франција, независниот кандидат на центарот, Емануел Макрон, бил поубедлив од Марин ле Пен за време на клучната телевизиска дебата, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење. Околу 63 отсто од лицата што учествувале во анкетата за телевизијата БФМ сметаат дека проевропскиот поранешен министер за економија бил поуверлив за време на дебатата од лидерката на Националниот фронт. Две третини...

Оланд: Ќе гласам за Макрон, Ле Пен е опасност за Франција

Францускиот претседател, Франсоа Оланд, го поддржа проевропски ориентираниот претседателски кандидат на центарот, Емануел Макрон. Тој предупреди дека евентуалната победа на Марин ле Пен во вториот круг на изборите закажани на 7 мај, би значела „опасност по Франција“. Оланд истакна дека Франција ризикува да „стане изолирана и да се отцепи од Европската Унија“ во случај антиевропскаи настроената Ле Пен да биде избрана. -...

Победата на Макрон го зајакна еврото

Центристичкиот кандидат Емануел Макрон и лидерката на ултрадесницата Марин ле Пен освоија најмногу гласови во првиот круг од претседателските избори во Франција и се квалификуваа во вториот круг, кој ќе се одржи на 7 мај, покажаа конечните резултати што денеска ги соопшти француското Министерство за внатрешни работи. Макрон освоил 23,75 отсто, а Ле Пен 21,53 отсто од гласовите, додека зад нив...

Французите во вториот круг ќе избираат помеѓу Емануел Макрон и Марин ле Пен

Според првите неофицијални резултати од првиот круг од претседателските избори во Франција, кажани по затворањето на гласачките места, во вториот круг ќе се борат Емануел Макрон, со 23,7 отсто од гласовите, а по него е ултрадесничкарката Марин ле Пен, со 21,7 отсто од гласовите. Тие, доколку и официјалните резултати ги потврдат бројките, ќе се соочат на 7 мај. Франсоа Фијон...

Франција избира претседател и го одредува ритамот за иднината на ЕУ

Французите денеска гласаат на претседателски избори, кои можат да ја одредат иднината на Европската Унија. Според анкетите спроведени пред изборите, четворица кандидати имаат сериозни шанси да се пласираат во вториот круг на 7 мај, што би било првпат во Франција да се случи тоа, оти вообичаено претседател се избира во првиот круг. Двајца од 11 кандидати се остро на линијата...

Куршумите на терористот не можат да ја убијат предноста на соперникот на Ле Пен

По синоќешниот напад на булеварот Шанзелизе, срцето на Париз, кој, веројатно е терористички напад, куршумите на терористот освен што убија еден полицаец и ранија двајца, можеби и ќе „ја убијат“ предноста на поранешниот министер за економија, Емануел Макрон, кој е на првата позиција на ранг-листите пред десничарката Марин ле Пен, која е втора, шпекулираат некои од светските медиуми. Нападот во...

Макрон ќе ја победи Ле Пен во вториот круг, покажуваат анкетите

Независниот кандидат на изборите за претседател на Франција, Емануел Макрон, во вториот круг убедливо би ја победил Марин ле Пен, покажуваат најновите истражувања на јавното мислење. Анкетата, која ја спроведе францускиот институт за истражување на јавното мислење „Опинионвеј“, покажува дека Макрон и Ле Пен ќе се квалификуваат за вториот круг, кој ќе се одржи на 7 мај. Марон би имал предност...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...