fbpx
Таг: Емануел Макрон

таг: Емануел Макрон

Француската републиканска партија сака да коалицира со крајнодесничарската партија на Ле Пен

Ерик Сиоти, претседателот на популарната француска десно-ориентирана партија „Републиканците“, најави дека би коалицирал со крајнодесничарската партија „Национален собир“ на предвремените парламентарни избори на крајот на месецот, пренесува Гардијан. Парламентарната лидерка на „Национален собир“, контроверзната Марин Ле Пен, која има претрпено два порази против претседателот Емануел Макрон на последните два претседателски избори, ја поздрави најавата на Сиоти, нарекувајќи ја „храбар потег“. Жордан...

Европски избори: ЕПП останува со најмногу европратеници, Макрон распиша предвремени парламентарни избори

Францускиот претседател Емануел Макрон распиша предвремени парламентарни избори, откако екстремната десница во оваа земја освои далеку повеќе гласови на европските избори викендов. Национален собир освои над двојно повеќе гласови од центристичката алијанса на Макрон, јавува Би-би-си. „Не можам да се однесувам како ништо да не се случило“, изјави Макрон вчеравечер, објавувајќи ја својата одлука за предвремените парламентарни избори. Францускиот претседател рече...

Екстремната десница во Франција може да победи на изборите за ЕУ

Иако француската екстремно десничарска лидерка Марин Ле Пен не е на гласачкото ливче на изборите за Европскиот парламент кои ќе се одржат викендов, таа веројатно ќе се појави како еден од најголеми победници, пренесува Асошиејтед прес. Анкетите прогнозираат дека нејзината партија Национален собир ќе биде најголемата партија со освоени гласови во Франција, повеќе од партијата на претседателот Емануел Макрон. Со...

Макрон и француското собрание не изјавиле ниту усвоиле нешто за стопирање или одложување на ЕУ проширувањето

Франција не усвоила никаква резолуција со која се стопира процесот на проширување на ЕУ. Ова е лажна вест, претставена како да е вистинска, наводно објавена од Би-би-си. Ниту Би-би-си, ниту кој било друг релевантен медиум, не објавил ваква вест. Покрај ова, ниту Макрон не изјавил дека „на Северна Македонија треба да ѝ се каже дека нема проширување до 2040.“ Обете...

Фото-бакнежот на Зеленски и Макрон е монтажа

Откако Русија ја нападна Украина во 2022 година, Зеленски стана постојана цел на хомофобични дезинформации во склоп на реториката на Кремљ, која го врамува конфликтот како борба против Западот и западните вредности. Таква е и оваа објава која прикажува монтирана фотографија од наводен бакнеж помеѓу Зеленски и Макрон. Вистината е дека станува збор за монтажа од две посебни фотографии...

Фотографија од Макрон е креирана со вештачка интелигенција

Ако внимателно ја набљудувате фотографијата на Емануел Макрон, забележливо е дека е создадена од вештачка интелигенција. На пример, претседателот на Франција има неприродно долги прсти на десната рака, а исто така неприродно изгледа и зглобот на левата рака. Покрај тоа, принтот на неколку места од пижамите не може јасно да се види, пишува Вистиномер.  Текстот го пренесуваме во целост:   Анализираме објава на Фејсбук во која е...

Со манипулативни изменети видеа се исмеваат францускиот и украинскиот претседател

Првото видео наводно го прикажува Макрон меѓу млади посетители во ноќни клубови кои танцуваат во стилот на 80-тите години. Станува збор за манипулирана верзија на клип на кој се прикажани луѓе како танцуваат, кои биле дигитално изменети за да го вклучат лицето на францускиот претседател. Видеото на кое се гледа како украинскиот претседател Зеленски танцува во егзотичен црвен фустан,...

Макрон: Би било цинично Русија да го искористи терористичкиот напад во Москва против Украина

Претседателот на Франција Емануел Макрон изјави дека сите докази покажуваат дека Исламската држава (ИД) стои зад терористичкиот напад во концертната сала во Москва „Крокус сити хол“, пренесува Гардијан. Исламската држава (ИД) вчера издаде видеа од нападот кои досега не циркулираа во јавноста, со што се потврдува нивната инволвираност. Дополнително, ИД објави слики од напаѓачите пред нападот – независни истражувачи потврдија...

Макрон не е сатанист и не постои никаков план за депопулација

Објавата се однесува на изјава на францускиот претседател Макрон за новиот нацрт-закон за крајот на животот кој ќе овозможи „помош за завршување на животот“. Предложениот закон се однесува само на возрасни лица кои страдаат од неизлечива болест во крајна фаза, односно за кои нема спас и дека истите одлуката за завршување на својот живот ќе ја носат самостојно. Никој...

Руската пропаганда повторно шири паника за наводен пуч во Украина

Во регионот повторно кружат гласини дека украинските специјални служби се незадоволни од новото раководство на украинската армија и „подготвуваат“ државен удар. Како и претходно, дезинформациите доаѓаат од руската државна агенција „РИА Новости“, но овојпат главен извор се говорни пораки на еден член од тајна Телеграм група. Автентичноста на снимените говорни пораки не може да се верификува, ниту пак, идентитетот...

Во дипфејк видео, божем од Франс 24, Украина му готвела атентат на Макрон

Во манипулирано видео од новински сегмент на Франс24 се вели дека официјалната посета на Емануел Макрон е откажана оти француската тајна служба пресретнала информации околу можен атентат на францускиот претседател. Не само тоа, туку атентатот ќе го извршеле украински оперативци, со цел да може да се префрли вината на Русија. А, крајната цел била Украина да добие поголема финансиска...

Макрон ги повика сојузниците на Украина да не бидат „кукавици“

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во Прага рече оти наближува момент во Европа кога веќе нема да е „соодветно да сме кукавици“, пренесува Ројтерс. Оваа изјава доаѓа откако претходната недела Макрон изјави дека не ја исклучува опцијата да се пратат европски војници на бојното поле во Украина. Вчера Макрон рече дека стои зад изјавата, на која неколку европски лидери, вклучувајќи...

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја спомена францускиот претседател Емануел Макрон. На Самитот за помош на Украина во понеделникот во Париз, каде што се собраа лидерите на повеќе од 20 земји, беше постигнат договор дека во иднина...

Макрон: Поразот на Русија во Украина е од суштинско значење за безбедноста во Европа

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера рече дека не ја исклучува можноста за испраќање копнени трупи во Украина, но додаде дека нема консензус за таков чекор. Тој ова го изјави на состанокот на 20 главно европски лидери во Париз, кој го свика за да се засили европскиот одговор на напредокот на руската војска во Украина, пренесува Гардијан. Макрон кажа дека е...

Макрон го опиша рускиот напад во Украина како „кукавички и бесрамен чин“

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го оцени рускиот напад во Украина, каде беа убиени двајца француски хуманитарни работници, како „кукавички и бесрамен чин“. „Чувствувам солидарност со сите волонтери кои се посветени да му помогнат на населението“, напиша Макрон на платформата X. Deux humanitaires français ont été tués en Ukraine par une frappe russe. Acte lâche et indigne. Je pense à leurs...

Макрон треба да дојде во Украина со долгометни ракети

Францускиот претседател Емануел Макрон ја најави својата посета на Украина во следниот месец, ветувајќи дека ќе донесе десетици долгометни ракети SCALP за украинските вооружени сили, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Станува збор за двостран договор што треба да се финализира при посетата на Макрон на Кијив. Според Ројтерс, во деновите пред посетата на Макрон, може да се очекуваат 40...

Габриел Атал именуван за нов француски премиер, најмлад досега и прв отворено-геј

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска го именуваше Габриел Атал за нов премиер на земјата. Атал, кој е актуелен министер за образование, на свои 34 години ќе биде најмладиот што ја зазема втората највисока функција во Франција. Атал ја заменува досегашната премиерка Елизабет Борн, која поднесе оставка по 20 месеци на функцијата. За целото тоа време Борн се бореше со недостаток...

Нетанјаху одбива да преговара за иднината на Газа

Додека Израел ја проширува и засилува својата офанзива во Газа таргетирајќи кампови за бегалци, премиерот Бенјамин Нетанјаху одбива средби и преговори во врска иднината на појасот Газа во однос на нејзиното управување, откако ќе бидат постигнати воените цели на Израел, известува Гардијан. Премиерот одбил три барања за средба од Мосад (разузнавачката агенција), Шин бет (безбедносната агенција) и одбранбените сили. „Времето истекува,...

Со старо видео погрешно се прикажува дека Макрон бил погоден со јајце во Египет

Видео од 2017 година снимено во Париз, на кое се гледа дека францускиот претседател Макрон бил погоден со јајце, погрешно се претставува дека е наводно од Египет. Неодамна Макрон го посети Египет во контекст на проблемите во Газа, меѓутоа средбата со египетскиот претседател помина во процедурален ред без никакви инциденти, наспроти наведеното во објавата што ја рецензираме, пишува „Вистиномер“...

Над 700 убиени луѓе во Газа за еден ден

Откако започната контраофанзивата на Израел по нападот на Хамас, има над 5.700 убиени и над 17.000 повредени во Газа. Седумстотини од жртвите биле убиени во последните 24 часа, известува Асошиејтед прес. Забележан е и воздушен напад на камп за бегалци во Газа. Околу 1.500 луѓе се пријавени како исчезнати - се претпоставува дека најголем дел од нив се заглавени или...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...