fbpx

Екстремната десница во Франција може да победи на изборите за ЕУ

Изборите кои ќе се одржат од 6 до 9 јуни во сите 27 земји на ЕУ, ќе го променат составот на Европскиот парламент и креирањето политики во Европската комисија

-

Иако француската екстремно десничарска лидерка Марин Ле Пен не е на гласачкото ливче на изборите за Европскиот парламент кои ќе се одржат викендов, таа веројатно ќе се појави како еден од најголеми победници, пренесува Асошиејтед прес.

Анкетите прогнозираат дека нејзината партија Национален собир ќе биде најголемата партија со освоени гласови во Франција, повеќе од партијата на претседателот Емануел Макрон. Со тоа, низ цела Европа, антиимиграциските, националистичките идеи кои Ле Пен долго време ги застапува, ќе добијат на сила.

Изборите кои ќе се одржат од 6 до 9 јуни во сите 27 земји на ЕУ, ќе го променат составот на Европскиот парламент и креирањето политики во Европската комисија, извршната рака на ЕУ. Тоа може да ѝ ги зголеми шансите на Ле Пен да го добие претседателството на Франција во 2027 година.

Водечкиот кандидат за Европскиот парламент на Националниот собир, Џордан Бардела, ги исполнува ветувањата дека ќе го ограничи слободното движење на мигрантите во отворените граници на ЕУ, ќе го намали притисокот на ЕУ врз Русија и ќе ги повлече климатските правила на ЕУ.

„Ние стоиме на идејата за преиспитување на европскиот модел околу идејата за нациите. Онаа Европа на Макрон, е модел на минатото“, рече Бардела на митингот во Париз во неделата.

Про-ЕУ движењето на Макрон во меѓувреме опаѓа и покрај неговите напори ширум Европа за одбрана на Украина и зајакнување на одбраната и индустријата на ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Жена од кочанско Оризари пронајдена удавена во канал за наводнување

Осумдесет и деветгодишна жена од селото Оризари, Кочанско, утрово била пронајдена удавена во канал за наводнување во близина на селото, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Удавената жена ја пронашол...