fbpx

Шолц ги отфрли обвинувањата на Макрон: Испраќањето војници во Украина не е опција

На Самитот за помош на Украина во понеделникот во Париз, каде што се собраа лидерите на повеќе од 20 земји, беше постигнат договор дека во иднина „на украинска територија нема да има копнени трупи и војници од европските или од земјите на НАТО“, рече Шолц

-

Германскиот канцелар Олаф Шолц категорично ја отфрли можноста за испраќање копнени трупи на земјите од НАТО да се борат во Украина, пренесе германската агенција ДПА. Оваа можност претходно ја спомена францускиот претседател Емануел Макрон.

На Самитот за помош на Украина во понеделникот во Париз, каде што се собраа лидерите на повеќе од 20 земји, беше постигнат договор дека во иднина „на украинска територија нема да има копнени трупи и војници од европските или од земјите на НАТО“, рече Шолц.

Учесниците на самитот многу едногласно се согласија на оваа тема, рече канцеларот додавајќи дека има договор дека од страна не треба да има вмешаност на војници.

По средбата Макрон не ја исклучи можноста за испраќање копнени трупи. Тој исто така додаде дека нема консензус за ова прашање.

„Но, ништо не може да се исклучи во развојот на настаните. Ќе направиме сè што е потребно Русија да не може да победи во оваа војна. Велам дека тоа беше споменато како една од опциите“, рече францускиот претседател.

Многумина кои денес велат „никогаш, никогаш“, објасни тој, се истите оние кои пред две години велеа „никогаш, никогаш тенкови, никогаш, никогаш авиони, никогаш, никогаш проектили со долг дострел“. Денеска се зборува за побрзо и поефикасно испраќање тенкови и ракети.

„Значи, сè е можно доколку тоа помогне да ја постигнеме нашата цел“, заклучи францускиот претседател.

Зборовите на Макрон може да се сфатат како алузија на однесувањето на Шолц за време на војната во Украина, пишува ДПА. Германскиот канцелар, на пример, долго време се двоумеше да испрати тенкови и сега е цврсто против Германија да ги снабдува Украинците со крстосувачки ракети Таурус.

Во Германија речиси сите партии застапени во Бундестагот ги отфрлија идеите на Макрон.

Испраќањето на армијата во Украина „воопшто не е проблем“, изјави лидерот на „Зелените“, Омид Нурипур во вторникот. Тој додаде дека тоа не е тема ниту во Германија, ниту во НАТО.

„Зелените“ се во коалиција со Социјалдемократите (СПД) на Шолц. Во владејачката алијанса влегуваат и либералите (ФДП).

Демохристијаните, најсилниот опозициски блок, десничарската Алтернатива за Германија, како и Левицата и Алијансата Сахра Вагенкнехт исто така се изјаснија против воената вмешаност.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...