fbpx
Таг: Олаф Шолц

таг: Олаф Шолц

Шолц предупредува дека радикалната десница сака да протерува имигранти од Германија

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска остро ги осуди плановите на радикално десничарските екстремисти за протерување на имигрантите од Германија, велејќи дека никој не заслужува да се суди за тоа од каде доаѓа или по бојата на кожата, јавува германската новинска агенција ДПА. „Нема да дозволиме поделби во нашата земја врз основа на тоа дали некој има историја на имиграција или...

Десничарската опозиција во Германија бара нова коалициска власт

Германската трипартиска коалиција на Олаф Шолц е во спор поради буџетот и затоа на земјата ѝ треба нова влада која ќе ја предводат демохристијаните, изјави лидерот на најголемата опозициска партија, Христијанско-демократската унија (ЦДУ) Фридрих Мерц, пишува германската новинска агенција ДПА.  Мерц за ДПА изјави дека тој и лидерот на баварската Христијанско социјална унија (ЦСУ), Маркус Зедер се сложни дека актуелната...

Шолц: Европската Унија нема да попушти во поддршката за Украина

Европската Унија треба да ги започне пристапните преговори со Украина, смета германскиот канцелар Олаф Шолц. „За нас е важно сега да поставиме курс што ќе го започне процесот на пристапување и таа одлука да биде поддржана од сите земји-членки“, рече Шолц денеска на европскиот Самит во Брисел, пренесе германската агенција ДПА. Германија ги поддржува предлозите на Европската комисија во однос на...

Германската влада во криза за буџетот, граѓаните очекуваат предвремени избори

Германскиот парламент нема да може на време да гласа за буџетот за 2024 година, извести во четвртокот пратеничката на Социјалдемократската партија, Катја Маст во СМС-порака до партиските колеги, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Владејачката коалиција која се состои од социјалдемократите, зелените и либералите не успева да се договори за прекројување на буџетот за 2024 година, откако претходниот буџет непосредно пред...

Шолц не глумел дека имало ракетен напад пред да го напушти аеродромот во Тел Авив

Не може да се каже дека сите медиуми биле ставени во корист на некаква си пропаганда на Нетанјаху, како што тврди објавата. Од видеата јасно се слушаат сирените за воздушен напад и се гледаат ракети (според пишувањата тоа се ракети од противвоздушната одбрана на Израел кои ги одбиле ракетите на Хамас). Обезбедувањето на германскиот канцелар, според безбедносните протоколи морало...

Германија одбележа 85 години од „Кристалната ноќ“ под сенката на антисемитизмот

Германија во четвртокот одбележа 85 години од „Кристалната ноќ“ и од почетокот на нацистичкиот погром на Евреите. Настанот се одбележа во период на растечки антисемитизам во Германија поради нападите на Хамас на Израел што се случија пред еден месец, пишува германската новинска агенција ДПА. На комеморацијата во една берлинска синагога, канцеларот Олаф Шолц ги повика сограѓаните да го спречат обележувањето...

Германија ја менува мигрантската политика, Шолц ги заостри правата

Побрзо процесуирање на барањата за азил во Германија, намалување на социјалните бенефиции, промена на начинот за грижа за мигрантите покрај веќе заострените гранични контроли со соседите се најновите мерки што ги договорија канцеларот Олаф Шолц со водечките германски политичари, а кои наидуваат на различни реакции во германското општество, пишува германската новинска агенција ДПА. Членовите на централно-левичарската коалиција на Шолц го...

Шолц во Нигерија бара алтернатива за рускиот гас за Германија

Германија е заинтересирана за увоз на природен гас од Нигерија, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервјуто објавено откако во неделата го напушти Берлин на патување во Западна Африка, пренесува германската новинска агенција ДПА. „Нигерија ги има најголемите резерви на гас во Африка“, изјави тој за нигерискиот дневен весник Д Панч. „Германските компании се заинтересирани за испораки на гас од Нигерија...

Бербок во Израел: Неопходно е да се направи сè за да нема општ пожар во регионот

На луѓето во Газа итно им е потребна хуманитарна помош и тоа не е прашање на денови, туку на часови, изјави германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок која во Молдавија учествува на конференција за поддршка на земјата што се граничи со Украина, јавува германската агенција ДПА. „Ситуацијата во Газа е многу драматична“, додаде министерката, велејќи дека хуманитарната помош не...

Шолц: Западен Балкан мора побрзо да влезе во ЕУ

На самитот на земјите од Западен Балкан, германскиот канцелар Олаф Шолц уште една повика на што побрзо пристапување на шесте држави во Европската Унија, пишува германската новинска агенција ДПА.  „За мене нема сомнеж дека 20 години откако е ветено пристапувањето на овие земји, тоа наскоро мора и да се случи“ рече Шолц вчера во Тирана. Станува збор за Албанија, Босна...

Ковачевски се сретна со Шолц: Северна Македонија да го продолжи европскиот пат

Премиерот Димитар Ковачевски оствари средба со канцеларот на Германија Олаф Шолц, во рамки на Самитот на лидери на Берлински процес кој се одржува во Тирана, информираат од владината прес-служба. На средбата присуствуваше и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, а се разговараше за европската перспектива на Северна Македонија и актуелните случувања во регионот. Премиерот го информираше Олаф околу сегашната состојба...

Шолц: Германија ја „брани демократијата“ по изборните придобивки на екстремната десница

Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази загриженост за значителните придобивки што ги постигна екстремната десница на двата покраински избори изминатиот викенд, објави агенцијата ДПА. „Се работи за одбрана на демократијата“, рече Шолц во вторникот на заедничката прес-конференција со францускиот претседател Емануел Макрон по состанокот на француско-германскиот кабинет во Хамбург. Поддршката за екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (AfD) се зголеми во покраината...

Ковачевски се сретнал со Шолц на прием во чест на 50-годишното членство на Германија во ОН

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, присуствувал на прием организиран во чест на 50-годишното членство на Германија во Обединетите нации, што се одржа во седиштето на Организацијата во Њујорк. Притоа, Ковачевски и германскиот канцелар Олаф Шолц имале кус разговор, известува Службата за информирање на македонската влада. „На приемот е реафирмирано значењето на Германија како...

Не е вистина дека Германија крева бело знаме – поддршката за Украина континуирано се зголемува

На Германија целта не и е Украина да се предаде, ниту пак, Киев да оди на преговори со Путин, а ниту пак, Шолц има изјавено било што во овој или сличен контекст. Напротив, тој смета дека Русија е таа што треба да се повлече, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Објава на социјалната мрежа Фејсбук манипулира...

„Што побогу чека“: Критики за Шолц поради тоа што не ѝ испраќа ракети на Украина

До германскиот канцелар Олаф Шолц повторно стигнуваат критики од редовите на неговата коалиција поради тоа што е воздржан околу испраќањето на крстаречки ракети „Таурус“ на Украина, пишува германската новинска агенција ДПА. „Што побогу чека канцеларот? Само тој ја блокира одлуката во коалицијата. Тоа е неодговорно“, напиша на платформата „Х“, претседателката на одборот за одбрана во Бундестагот Мари Штрак Цимерман. Штрак-Цимерман е...

Силна поддршка од Германија по средбата на Ковачевски со канцеларот Шолц

По вчерашната официјална посета на премиерот Димитар Ковачевски во Германија и средбата со канцеларот Олаф Шолц, политичките партии од земјава денеска реагираат на пораките коишто ги упатија премиерите на двете земји. Од владејачкиот СДСМ велат дека посетата на Ковачевски на Германија донела дополнителни придобивки за државата и нашата европска иднина. „Директно од канцеларот Олаф Шолц добивме јасни и цврсти гаранции дека...

Руска ракета заврши во станбена зграда во Запорижја, најмалку четворица загинаа

Најмалку четворица цивили загинаа, а осум се повредени откако руските сили изминатава ноќ погодија станбена зграда во градот Запорижја, пренесува Укринформ. Објектот бил погоден со ракети од систем за противвоздушна одбрана С-300, при што истиот бил делумно срушен, а настрадале и околни згради и автомобили. Украинското обвинителство во Запорижја отвори истрага за извршениот ракетен напад. Цивилни жртви во изминатово деноноќие...

Не е точно дека Германија ја води „својата трета светска војна“ против Русија

Германија не е страна во војната којашто Русија ја започна со Украина. Тоа го потврдува интернационалното право – да се стане страна во воениот конфликт бара формална декларација за војна или директно учество во специфични борбени операции. Од германската амбасада во Москва се децидни дека „помагањето на Украина да го одржи правото на самоодбрана против руската нелегална војна и агресија...

Самитот на Берлинскиот процес со три важни договора потпишани меѓу земјите од Западен Балкан

Самитот на Берлинскиот процес, кој деновиве се одржа во германскиот главен град ги собра лидерите на сите шест земји од Западен Балкан и овозможи потпишување три договорa што се важни за регионалната соработка помеѓу земјите. Премиерите од балканската шесторка ги потпишаа договорите за признавање на високообразовните квалификации во Западен Балкан, за меѓусебно признавање на високообразовните квалификации за докторите на медицина,...

Германскиот канцелар Шолц: Драги Македонки и Македонци, ве сакаме зачленети во ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц во отворено писмо до Северна Македонија, кое го објави Германската амбасада во Скопје, посочува дека Германија сака Северна Македонија да стане членка на ЕУ. Шолц вели дека разбира оти на Северна Македонија ѝ беше предолго и премногу ветувано и го разбира сомнежот дали со прифаќањето на европскиот предлог навистина ќе се отвори патот за влез во...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...