fbpx
Таг: Емануел Макрон

таг: Емануел Макрон

Макрон и Мишел по самитот на ЕУ: Преговорите меѓу Северна Македонија и Бугарија продолжуваат деновиве

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел и францускиот претседател Емануел Макрон по денешниот самит на европските лидери изјавија дека преговорите меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе продолжат и наредните денови, а во функција на деблокада на почетокот на преговорите со ЕУ на Северна Македонија и Албанија. Во својот говор, Мишел се заблагодари на француското претседателство со Европската Унија и за...

Избори во Франција: Макрон го загуби мнозинството во парламентот, ќе мора да преговара за клучните закони

Центристичката коалиција предводена од францускиот претседател Емануел Макрон го загуби апсолутното мнозинство на пратеници во францускиот парламент по вториот круг од парламентарните избори што се одржаа вчера, јавува Јуроњуз. Кандидатите на Макрон освоија 245 места во парламентот, што е помалку од неопходните 289 пратеници. Левичарската коалиција предводена од Жан Лук Меленшон освои 133 пратенички места, додека радикално десничарската партија Национален...

Шолц, Макрон и Драги стигнаа во Кијив, по бројните критики за „млакост“

Лидерите на најмоќните членки на Европската Унија пристигнаа во главниот град на Украина, Кијив, утрово, со „порака за европската обединетост“, како што рече претседателот на Франција, Емануел Макрон. Макрон допатува заедно со германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги, на разговори со украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ја покажат поддршката за Украина, по бројните критики, посебно за...

Франција: По изборите со рекордно низок одѕив, алијансата на Макрон сериозно загрозена од левицата

По вчерашниот прв круг на парламентарни избори во Франција, што го одбележа рекорно нискиот одѕив на граѓаните, центристичката алијанса на францускиот претседател Емануел Макрон е сериозно загрозена од левичарската коалиција предводена од Жан-Лик Меленшон, извести Би-Би-Си. Лево-зелената алијанса на Меленшон речиси се изедначи со владејачката партија, и Макрон би требало да стравува дали во вториот круг на парламентарните избори што...

Прв круг од парламентарните избори во Франција

Франција денеска гласа во првиот круг од парламентарните избори. Избирачките места во континенталниот дел од земјата беа отворени во 8 часот утрово, откако гласачите во прекуокеанските територии гласаа претходно викендов, додека гласањето се затвора вечерва во 20 часот. Овие избори се клучни за вториот мандат на Емануел Макрон и ќе го одредат неговиот капацитет да испорача внатрешна политика како што...

БГНЕС: Радев и Петков одат во Париз да го кренат ветото за почеток на преговорите на РС Македонија

Според бугарската приватна новинска агенција „БГНЕС“, во најкраток можен рок ќе се организира посета на претседателот и премиерот на Бугарија, Румен Радев и Кирил Петков, на Париз, односно на францускиот претседател Емануел Макрон, на која Бугарија и официјално ќе го крене ветото за почеток на преговорите на Северна Македонија за влез во ЕУ. Со тоа Бугарија ќе го прифати...

Франција ќе ја зголеми помошта за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска телефонски разговарал со украинскиот претседател Володимир Зеленски и ветил зголемување на француската помош за Украина. Макрон му рекол на Зеленски дека воената поддршка за Украина ќе продолжи да расте, како и хуманитарната помош обезбедена од Франција, која од почетокот на војната па досега изнесува повеќе од 615 тони опрема, вклучувајќи медицински материјали, генератори за...

Макрон ја победи Ле Пен на изборите во Франција и обезбеди втор мандат

Францускиот претседател Емануел Макрон со значителна предност ја победи својата ривалка од екстремната десница Марин Ле Пен на денешниот втор круг од претседателските избори во Франција. Како што пренесува Ројтерс, според предвидувањата, Макрон обезбеди втор мандат избегнувајќи нешто што ќе значеше политички земјотрес. Според првичните резултати, Макрон обезбеди 57 - 58 отсто од гласовите. Ваквите предвидувања обично се прецизни, но...

По првиот круг претседателски избори во Франција, Макрон има причини да се плаши од националистката Ле Пен

На вчера одржаниот прв круг претседателски избори во Франција убедливо најмногу гласови освои актуелниот шеф на државата Емануел Макрон, но неговата ривалка, односно второпласираната крајна десничарка Марин ле Пен, во одлучувачкиот втор круг на 24 април би можела да му создаде многу проблеми на Макрон, пишува Би-Би-Си. Според анкетите, трката за претседателската функција во вториот круг на 24 април би...

Франција утре избира претседател – Макрон во првиот круг во тешка битка со Ле Пен

Во Франција утре ќе се одржи првиот круг од претседателските избори. Досегашниот претседател Емануел Макрон се обидува да освои втор мандат како претседател, додека како главен ривал на изборите му е радикално десничарската кандидатка Марин Ле Пен. Податоците од анкетните истражувања што ги пренесува Ројтерс покажуваат дека изминативе недели се приближуваат рејтинзите на двајцата главни кандидати. На два дена пред...

Гутереш до Путин: Во име на човештвото, вратете ги вашите сили назад во Русија

Генералниот секретар на Обединетите Нации (ОН) Антонио Гутереш апелираше до рускиот претседател Владимир Путин да ги запре своите сили, додавајќи дека рускиот напад на Украина е најтажниот момент во неговиот петогодишен мандат. „Претседателу Путин, запрете ги вашите сили од нападот на Украина. Дајте му шанса на мирот. Премногу луѓе веќе загинаа“, изјави тој отворајќи ја итната седница на Советот за...

Францускиот претседател Макрон ни го честиташе Денот на независноста

Францускиот претседател Емануел Макрон, до македонскиот претседател Стево Пендаровски, упати честитка по повод Денот на независноста – 8. Септември, информираат од француската амбасада во Скопје. „По повод националниот празник на Република Северна Македонија, во име на Франција и во мое лично име, Ви ги упатувам моите најискрени честитки. Сакам и да Ви го пренесам моето воодушевување за патот кој го...

Макрон со лоши резултати, Ле Пен не успеа да победи во француските региони на вчерашните избори

Екстремно десничарската партија „Национален собир“ на Марин Ле Пен е главниот губитник на вториот круг од регионалните избори во Франција што се одржаа вчера. Оваа партија не успеа да победи во ниту еден од француските региони, вклучувајќи го и јужниот регион Прованс Алпи Азурен Брег, каде што анкетите покажуваа дека можат да ја добијат власта. Алијансата од другите политички партии...

Макрон оствари лош резултат на регионалните избори во Франција, партијата на Саркози води

Главните претенденти за освојување на новата претседателска функција во Франција на изборите што ќе се одржат наредната година остварија лоши резултати на првиот круг од регионалните избори. Партијата „Републиката напред!“ на актуелниот претседател Емануел Макрон доживеа фијаско, освојувајќи само 10,9 отсто од гласовите, пренесуваат Гардијан и Би-би-си. „Шамар во лице“ е коментарот на еден од пратениците на партијата на Макрон...

Макрон: Северна Македонија заслужува да ги отпочне преговорите за членство во ЕУ без одложување

Претседателот на Франција Емануел Макрон на вчерашниот состанок во Елисејската палата со премиерот Зоран Заев истакнал дека С. Македонија заслужува да ги отпочне преговорите без одложување и дека тој е лично вклучен во изнаоѓање решение за спорот со Бугарија. Макрон во својата изјава го истакна напредокот на Северна Македонија кој, според него, е исклучителен. „Европската Унија донесе одлука уште во март...

Над 100 загинати лица во Нагорно-Карабах во судирите меѓу Ерменија и Азербејџан

Воените судири меѓу Ерменија и Азербејџан околу спорниот регион Нагорно-Карабах продолжија и во текот на денешниот ден. Над 100 лица загинаа за неполна недела при ескалацијата на конфликтот, јавува Би-би-си. Рускиот министер за надворешни работи им понудил на двете земји Русија да биде домаќин на мировните преговори со кои би се спречила натамошна ескалација на конфликтот. Понудата доаѓа откако...

Меркел и Макрон предложија посебен буџетски фонд од 500 милијарди евра за економско заздравување од корона вирусот

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот престедател Емануел Макрон предложија основање на посебен буџетски фонд за заздравување од економските последици од пандемијата со корона вирусот, во износ од 500 милијарди евра. Фондот би бил поврзан со новиот буџет на ЕУ за периодот од 2021 до 2027 година, а парите ќе ги обезбеди Европската комисија со дополнително задолжување на финансиските пазари....

Пендаровски – Макрон: Новата методологија се разработува, процесот би завршил до март

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Париз се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата биле разменети мислења за билатералните односи меѓу двете земји, стратешките определби на нашата земја за членство во ЕУ и НАТО, регионалните прашања и проширувањето на ЕУ. По средбата, претседателот Пендаровски изјави дека разговорот со претседателот Макрон бил отворен, динамичен и ги слушнал аргументите на претседателот Макрон...

Пендаровски ќе се сретне со Макрон на 12 ноември

Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ја потврди средбата која треба да се случи со францускиот претседател Емануел Макрон на 12 ноември. Претседателот ќе учествува на Парискиот мировен форум, а вчера тој изјави дека се прават напори да се добие средба на што е можно повисоко ниво. Пендаровски ќе престојува во Франција од 11 до 13 ноември, а ќе има и обраќање...

ЕП изгласа резолуција за итно давање датум на Македонија и Албанија

Со 412 гласа „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“, Европскиот Парламент изгласа резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија. Резолуцијата беше поднесена од 58 европратеници, кои изразија „длабоко разочарување од неможноста на Унијата да почне пристапни преговори, со оглед на тоа што обете држави направија значителни...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...