fbpx

Француската републиканска партија сака да коалицира со крајнодесничарската партија на Ле Пен

Парламентарната лидерка на крајнодесничарската партија „Национален собир“ ја поздрави најавата на претседателот на републиканската партијата Ерик Сиоти, но истата беше критикувана од други членови на партијата на Сиоти

-

Ерик Сиоти, претседателот на популарната француска десно-ориентирана партија „Републиканците“, најави дека би коалицирал со крајнодесничарската партија „Национален собир“ на предвремените парламентарни избори на крајот на месецот, пренесува Гардијан.

Парламентарната лидерка на „Национален собир“, контроверзната Марин Ле Пен, која има претрпено два порази против претседателот Емануел Макрон на последните два претседателски избори, ја поздрави најавата на Сиоти, нарекувајќи ја „храбар потег“.

Жордан Бардела, претседателот на „Националниот собир“, потврди дека двете партии ќе коалицираат, велејќи дека „десетици“ кандидати од републиканската партија ќе бидат поддржани од „Националниот собир“.

Но, најавата на Сиоти предизвика бурни реакции од неговата матична партија, од која доаѓаат француските претседатели Жак Ширак и Никола Саркози.

Кратко откако Сиоти ја најави соработката со „Националниот собир“, тој наводно морал да помине низ толпа револтирани граѓани за да влезе во седиштето на „Републиканците“ во Париз.

Сиоти ја бранеше својата одлука, велејќи дека „Републиканците“, кој беа петти на скорешните избори за европски парламент, не се доволно силни да се изборат против „заканата на нацијата“ поставена од левичарските и центарско-ориентираните противкандидати.

Инаку, „Национален собир“ освои најмногу гласови на европските избори, со 31 отсто од гласовите. Токму овој резултат го поттикна францускиот претседател Емануел Макрон да распише предвремени парламентарни избори.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Двајца полицајци се сомничат дека примиле поткуп за да не констатираат сообраќаен прекршок

МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција – Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на...