fbpx

Немири во Франција: властите ја истражуваат смртта на 27-годишен маж за време на протестите

Обвинителите во вторникот изјавија дека веројатната причина за смртта во Марсеј е силен удар во градите со муницијата за растерување протести што го користела полицијата, но не прецизираа кој пукал или кој го поседувал пиштолот.

-

Француските обвинители започнуваат истрага во врска со смртта на 27-годишен маж кој бил погоден од муниција за растерување протести за време на немирите во саботата, потврди обвинителството во Марсеј. Како што пренесува Гардијан, човекот починал во саботата вечер, додека Марсеј бил преплавен од насилните протести, но обвинителството вели дека не било возможно да се утврди дали починатиот бил само поминувач или пак учесник во немирите.

Обвинителите во вторникот изјавија дека веројатната причина за смртта во Марсеј е силен удар во градите со муницијата за растерување протести што го користела полицијата, но не прецизираа кој пукал или кој го поседувал пиштолот. Ударот довел до срцев удар и ненадејна смрт.

Речиси цела недела траат немирите низ Франција како последица на убиениот тинејџер со северноафриканско потекло. Убиството го изврши припадник на полицијата за време на рутинска сообраќајна контрола во предградие на Париз.

Најголемиот протест се случи во саботата во Марсеј, каде полицијата употребила солзавец и водела улични битки со младите во текот на ноќта.

Муницијата за растерување протести е дизајнирана да биде несмртоносна алатка за контрола на бунтови која не продира во кожата, но употребата од страна на француската полиција е спорна бидејќи моницијата довела до слепило, повреди на глава и други физички трауми.

Од вторникот бунтовите почнаа да се смируваат, а претседателот Емануел Макрон се сретнал со повеќе од 300 градоначалници чии општини биле допрени од насилството за да ја открие „подлабоката причина” за настаните.

„Дали е ова трајно враќање на мирот? Ќе бидам претпазлив но врвот што го видовме во изминативе денови помина”, изјави Макрон за време на состанокот во Елисејската палата во Париз.

ИзворThe Guardian

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Адвокатите на САД негираат дека обвинувањата против Џулијан Асанж се политички мотивирани

Кривичната пријава е поднесена против Џулијан Асанж бидејќи го открил идентитетот на изворите и поттикнувал кражби и хакирање, а не поради политички причини, рекоа адвокатите што ја застапуваат владата...