Францускиот амбасадор им се извини на српскиот народ и на претседателот Вучиќ


Белград, 12 ноември, 2018 - 15:19 (META) 

Амбасадорот на Франција во Белград, Федерик Мондолони,  денеска порача дека распоредот на седење на вчерашното одбележување во Париз на 100-годишнината од примирјето со кое заврши Првата светска војна е „голема несмасност поради која што жали“ и ги замоли претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и српскиот народ да го прифатат неговото извинување.

Распоредот на седење на околу 80 државници на вчерашната централна церемонија во Париз предизвика бурни реакции во Србија и го поттурна во втор план самото одбележување.

Вучиќ за новинарите по одбележувањето им рече дека косовскиот претседател Хашим Тачи, кој седеше веднаш зад претседателите на Франција и Русија, Емануел Макрон и Владимир Путин, „имал подобра позиција од сите“ во регионот, но и дека не знае како се определувал распоредот и дека не било ни време ни место да прави скандал.

Францускиот амбасадор во Србија утринава за телевизијата „Прва“ рече дека е малку комплицирано тој од Белград да го коментира тоа што претседателот на Косово во Париз седел поблиску до Макрон и Путин, како и до другите лидери на земјите – победнички од Вучиќ. Додаде дека многу жали за таквиот распоред на седење и истакна дека Франција е многу блиска со Србија, како и дека Србија во Првата светска војна загубила речиси третина од своето население, што Французите не го забораваат.

Во врска со написите во српските медиуми дека „Хашим Тачи си го купил местото покрај Путин, Мондолони одговори дека сака да зборува за сериозни работи и дека никој во Србија не верува во таквите тврдења.
Српскиот претседател Вучиќ на Твитер се заблагодари на амбасадорот на Франција за извинувањето и напиша дека Србија на величествен начин ќе го дочека францускиот претседател Емануел Макрон на почетокот на декември.


Собранието да се произнесе за уставните амандмани, велат од француското МНР


Париз, 2 октомври, 2018 - 17:01 (META) 

Собранието сега треба да се произнесе за уставните амандмани во врска со спроведувањето на Спогодбата со Грција, а врз основа на резултатот од референдумот, се вели во изјавата на портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил.

„Гласачкото тело на Поранешната Jугословенска Република Македонија имаше можност на 30 септември да гласа на референдум за името и за иднината на земјата. Франција со задоволство констатира дека гласањето добро се одвиваше и го поздравува фактот што многу големо мнозинство од излезените гласачи искажаа поддршка за Спогодбата од Преспа и за приближувањето на нивната земја кон Атлантската алијанса и Европската Унија. Како што напомена Претседателот на Република Франција, Спогодбата од Преспа е добра како за земјата, така и за регионот и за Европа“, стои во писмената изјава.


Тимоние: Одлуката на ЕУ ги одразува напорите кои беа направени од Македонија


Скопје, 27 јуни, 2018 - 12:23 (META) 

Се работи за еден урамнотежен текст кој ги одразува напорите кои беа направени од страна на оваа земја и напорите кои останува да се направат. Со еден збор да кажам „напред, одете само напред“.

Ова го истакна францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање за негов коментар за вчерашната одлука на Советот на ЕУ да и даде условена препорака за почеток на преговори на Македонија во јуни 2019.

– Ставот на Франција беше познат и познат е од вчера. Сега се наоѓа на одобрување пред шефовите на држави и влади на следниот состанок што ќе следи на самитот – изјави амбасадорот Тимоние пред промоцијата на книгата „Европа, нашиот заеднички дом“ од Жан Моне.


Заев и Курц ја повикаа Франција да не ја блокира Македонија за влез во ЕУ


Виена, 26 јуни, 2018 - 16:36 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена имаше средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц по што двајцата лидери одржаа прес-конференција на која Курц потенцираше дека Австрија и дава силна поддршка на Македонија за отворање на претпристапни преговори со ЕУ.

Курц рече дека Македонија заслужува од ЕУ отворање претпристапни преговори и најави дека Австрија ќе направи се што може ЕУ Советот да донесе позитивна одлука за Македонија.

Тој ги повика граѓаните на Република Македонија на претстојниот референдум во нашата земја да го поддржат договорот со Грција.

Заев му се заблагодари на австрискиот канцелар за отворената поддршка за Македонија и додаде дека Австрија е вистински, голем и искрен пријател.

– Важно е охрабрувањето што го слушнавме денес од вас како прв човек на Владата на Австрија, на два дена пред Советот на министри на ЕУ, дека вашата држава поддржува отпочнување преговори на Македонија со ЕУ. Очекуваме позитивна вест за Македонија и одлука со датум за отворање на пристапните преговори од Советот на министри, по силната реформска ориентираност и добрососедските политики на коишто се посветивме и за што добивме силни охрабрувања и од првите луѓе на Европската Унија – рече Заев.

Тој потенцираше дека очекува Македонија да биде 30-та земја членка на НАТО и порача дека на регионот му се потребни евро-атлантски интеграции поради политичка стабилност и безбедност, но и поради економски развој.

На новинарско прашање за ставот на Франција за датум за почеток на преговори на Македонија со ЕУ, Заев рече дека ја разбира внатрешната дебата во Франција околу проширувањето, но додаде дека Македонија не бара веднаш да стане членка на ЕУ, туку да продолжи мотивацијата од ЕУ.

– Верувам дека претседателот Макрон ќе донесе одлука за продолжување на мотивацијата – рече Заев, на што се надоврза Курц кој изрази надеж дека Макрон ќе донесе проевропска одлука за да нема застој на регионот.


Германија ги охрабрува Холандија и Франција да дадат зелено светло за Македонија во ЕУ


Луксембург, 26 јуни, 2018 - 12:16 (META) 

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат договор околу преговорите на Македонија и Албанија со Унијата. Пред средбата на шефовите на дипломатиите, Рот изјави дека двете земји направиле „забележителен напредок во сферата на владеење на правото и независноста на судството“ и дека поради тоа Германија дава поддршка за почеток на преговори.

-Германската Влада е подготвена да ги поддржи Македонија и Албанија на нивниот пат кон ЕУ. Подготвени сме да дадеме зелено светло и би сакал да ги охрабрам и нашите пријатели во Холандија и Франција да ни се придружат и да не му стојат на патот на неопходниот консензус – изјави Рот пред денешната средба во Луксембург.

На новинарско прашање дали очекува тоа да се случи денеска, Рот вели дека не е сосема сигурен, но оти се надева дека ќе се случи и оти е воздржан оптимист и додаде дека стабилноста, мирот и демократијата на Западен Балкан е клучна за сите во ЕУ.

-Затоа високо ги цениме напорите што ги преземаат и Македонија и Албанија за зајакнување на владеењето на правото, независно судство, борбата против корупцијата – рече Рот.


Заев: Референдумот е процес за кој државата треба да донесе усогласена одлука


Крива Паланка, 22 јуни, 2018 - 14:49 (META) 

Премиерот Зоран Заев се надева дека никој во ЕУ, вклучително и францускиот претседател Емануел Макрон, нема да остане рамнодушен на решението на спорот со Грција, и следната недела земјава ќе добие датум за почеток на преговорите.

– Знам дека вчера холандскиот Парламент донесе позитивна одлука за нашата земја. Се надевам дека и Франција и другите земји ако имаат резерва, ќе го направат преломот заради тоа што реформи се прават и во ЕУ, но можат паралелно да се прават додека Македонија преговара за членство. Поглавјата и преговорите ќе траат со години, а унапредувајќи се како држава Македонија може да помогне и во унапредувањето на Европа паралелно терајќи ги преговарачките процеси. Јас се надевам дека ќе омекне и срцето на претседателот на Франција, Макрон, ги разбирам внатрешните дебати кои се отвораат во Франција, но Франција е наш голем пријател – додаде Заев.

Премиерот изјави дека референдумот за промената на името е исклучително важно прашање и дека за тој процес државата треба да донесе заедничка одлука.

-Сите имаат право на дебата, државата треба заеднички да донесе одлука и обидите треба да ги правиме заедно усогласувајќи се со коалициските партнери во однос на едно вакво исклучително важно прашање како референдумското. Се согласувам со опозицијата дека референдумот треба да биде задолжителен, а заедно треба да утврдиме дали ќе биде консултативен или обврзувачки- изјави Заев на одбележувањето на почетокот на градбата на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка.

Рече дека ова се историски чекори и решенија.

– Убеден сум дека Македонија ќе смогне сили и мудрост и за решенијата, но мудрост и сила да застанеме заедно по вака важни прашања кои навистина отвораат блескава перспектива за генерациите денес и генерациите кои доаѓаат после нас – рече Заев.


Шекеринска: Убедени сме дека до Самитот на НАТО ќе обезбедиме поддршка од сите членки


Скопје, 22 јуни, 2018 - 14:22 (META) 

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е убедена дека на Самитот на НАТО, што треба да се одржи на 11 и 12 јули во Брисел Македонија ќе ја обезбеди поддршката од сите членки на Алијансата за да ја добие поканата за членство. Според Шекеринска, земјава исполнила големи домашни задачи, што, според неа, се силни аргументи во полза на нашето членство во Алијансата.

– Доколку тоа се случи, мислам дека и во поглед на Македонија ќе се почитува процедурата која важи и за другите земји членки и оти тој период би бил од една до една и пол година, во зависност од тоа каква е процедурата во државата и во земјите членки – рече Шекеринска, одговарајќи на новинарско прашања по потпишувањето на договор за времено користење на простории во Домот на АРМ од страна на Сојузот на борците од НОБ и антифашистичката војна на Македонија.

Во врска со тоа дали референдумот што би се организирал би бил консултативен или обврзувачки, министерката за одбрана посочи дека за ова ќе се прават консултации во Собранието и со опозицијата и ќе биде донесена одлука која ќе биде добра, не за поединечни политички партии или личности, туку за Македонија.

– Референдумот ќе биде важен дел и ќе ги поканиме, не политичарите, туку граѓаните на оваа држава сите да се вклучат и да дадат поддршка на европска и евроатланска Македонија – рече Шекеринска.

Според неа, за она што го сработила Владата и за позитивните промени сведочи и вчерашната одлука на Холандија, која како што рече е најстрога членка, во однос на исполнувањето на критериумите за членство да даде поддршка за одредување датум за почеток на преговорите.


„Нон-пејперот“ е работен документ и нема официјална важност, рече Дариесек


Битола, 31 мај, 2018 - 13:36 (META) 

Државната секретарка во Министерството за вооружени сили на Франција, Женевиев Дариесек, рече дека „нон-пејперот“ што проциркулира низ државите членки на ЕУ, е работен документ кој нема никаква официјална важност.

– Тоа е еден работен документ што нема никаква официјална важност, а знам дека во последно време се пишуваше низ медиумите за него. Треба кон крајот на месец јуни да размислиме за стигнување до вашата конечна цел. Знам дека беше направена огромна работа, ви претстои уште, и свесни сме за напредокот што го постигна државата – одговори Дариесек која денеска во Битола имаше заедничка прес-конференција со министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Шекеринска изјави дека Владата е фокусирана на решение на спорот за името и нема да дозволи невнимание да ја уништи шансата.

– Се наоѓаме во многу чувствителна фаза, двајцата министри договорија рамка која мислиме дека ќе биде добро решение и за Македонија и за Грција и ќе биде добра вест за целиот регион. Остануваат последните чекори кои се подеднакво важни и често пати дури и потешки. Очекуваме двајцата премиери да разговараат околу сите детали и за кратко време, доколку има напредок, да имаат и заедничка средба – рече Шекеринска.


Франција ќе ја одликува Шекеринска со орден за заслуги


Скопје, 30 мај, 2018 - 10:22 (META) 

Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ќе биде одликувана со орден „Командант на Националниот ред за заслуги на Франција“. Високото одликување во име на претседателот на Франција, на министерката Шекеринска ќе и биде врачено од министерката Женевјев Дариесек, државен секретар на Вооружените сили на Франција, утревечер, на прием во резиденцијата на Франција во Скопје.

Орденот „Командант на Националниот ред за заслуги на Франција“ се доделува за истакнати граѓански заслуги, а воспоставен е во 1963 година од Генералот Де Гол.

Шекеринска го добива ова признание поради нејзиниот особен придонес кон развојот на односите меѓу Македонија и Франција, како и поради нејзината посветеност на промовирањето на европските граѓански вредности во Македонија.

„Одликувањето е признание за талентот, вредностите и исклучителната храброст на министерката Шекеринска“, потенцираат од амбасадата на Франција, и потсетуваат дека за време на мандатот на Шекеринска како заменик на претседателот на владата задолжен за европски интеграции, во 2005-та, Македонија од Европскиот совет го доби статусот земја – кандидат за членство во ЕУ, што претставуваше голем чекор за Македонија и позитивен сигнал за другите земји од југоисточна Европа.

„Ова одликување за мене е голема чест и мотив да продолжам по патот кој го одбрав – да и служам на мојата земја со сиот личен и професионален капацитет, сето свое знаење и енергија да ги употребам во борбата за она во што верувам – слобода, демократија, еднаквост, правда, напредок. Мојата цел е да придонесам колку што можам во зацврствувањето на европските вредности во мојата држава, Република Македонија, како рамноправна членка на НАТО и ЕУ, во име и за подобар живот на граѓаните. Припаѓам на влада која ја врати земјата на европската и евроатлантската патека, ве уверувам дека патот на интеграцијата успешно ќе го изодиме“, рече министерката во пресрет на свеченоста на одликувањето.

Шекеринска е прв политичар од Македонија што од Република Франција добива признание од овој ранг.

Орденот Командант на Националниот ред за заслуги на Франција на министерката Шекеринска ќе и биде врачен утревечер во 20 часот, на прием организиран во нејзина чест во резиденцијата на Франција во Скопје.


Членки на ЕУ се против почеток на преговори и бараат суштински напредок во реформите


Скопје, 26 мај, 2018 - 20:47 (META) 

И покрај вистинските промени во општата атмосфера во земјата, извештајот не покажува јасен суштински напредок во спроведувањето на итните реформски приоритети, се вели во „нон-пејперот“ што го објави „Макфакс“.

Според извори на „Макфакс“, зад документот не стојат сите земји членки на ЕУ, и документот циркулира меѓу оние кои се против почетокот на преговорите во јуни. Наводно, станува збор за Франција и Холандија кои се противат на старт на преговорите за членство со Македонија и Албанија на јунскиот самит на ЕУ.

„За ПЈРМ, и покрај вистинските промени во општата атмосфера во земјата, извештајот не покажува јасен суштински напредок во спроведувањето на Итните реформски приоритети. Имплементацијата на новите судски реформи е штотуку започната и треба долгорочен напредок и континуирана промена во однесувањето. Неопходни се повеќе напори за да се обезбеди регрутација врз основа на заслуги и деполитицизација на јавната администрација (заробена држава). Борбата против корупцијата и организираниот криминал се уште не дале задоволувачки резултати: и покрај поставената правна и институционалната рамка, корупцијата преовладува во многу области и продолжува да биде сериозен проблем, додека пак капацитетот на институциите за ефективно да се справат со корупцијата има покажано структурни и оперативни недостатоци, меѓу кои е и политичкото мешање“ се вели во документот и се повикува тоа да се земе предвид, пред да се донесат какви било одлуки во врска со проширувањето.

Македонската влада смета дека земјата, сепак, е на вистинскиот пат.

“Мнозинството земји членки на ЕУ поддржуваат почеток на преговорите со Македонија, после решавање на спорот со Грција. Од друга страна факт е дека постои дебата во ЕУ околу подготвеноста за ново проширување. Суштинските и коренити промени во земјата градат силни и услужни институции, праведна држава и силна економија за подобар живот на сите граѓани. Македонија е на вистинскиот пат, а темелните реформи се признаени и препознаени од цела Европа и од сите земји членки на ЕУ. Сите земји членки на ЕУ сметаат дека Македонија треба да продолжи по овој пат и да го интензивира прогресот. За тоа говори и најновата оценка на Европската Комисија со која Македонија е оценета за најдобра во регионот на Западниот Балкан и Турција за спроведување на препораките во економската програма за реформи. Македонија после решавање на спорот околу името веднаш ќе стане членка на НАТО и со тоа уште позабрзано и поодлучно ќе ги отвори портите на ЕУ“, велат од Владата.

Најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, реагираше дека, за жал, се потврдија повеќемесечните стравувања дека земјата ризикува да не добие датум почеток на преговори. Не само заради спорот со името туку и заради катастрофалното ниско ниво на реформи, вели Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ.

– Повикувам веднаш Владата да преземе одговорност и клучните луѓе во овие области Министрите за надворешни Димитров, евроинтеграции Османи, внатрешни работи Спасовски, финансии Тевдовски, економија Бектеши, здравство Филипче и труд и социјала Царовска, да поднесат оставки – вели Николовски.

На ова реагираа од СДСМ, од каде велат дека пред да се истрчува во јавноста ВМРО-ДПМНЕ треба да го прочита Извештајот на Европската комисија за напредокот на Република Македониј.

„Со Извештајот, ЕК дава кристално чиста препорака за Македонија, го констатира напредокот во сите области, а најново е дека Комисијата ја оцени Македонија како најдобра во регионот на Западен Балкан и Турција, за спроведување на препораките во економската програма за реформи. Македонија е на вистинскиот пат и тоа е препознаено од Европа и земјите членки на ЕУ. Дека Македонија е на вистинскиот пат не сака да признае единствено ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ треба да се погледне во огледало за да го види виновникот за 11 годишното пустошење на државата и оддалечувањето на Македонија од ЕУ и НАТО. Наместо да навива за неуспех на Македонија, ВМРО-ДПМНЕ треба да им се извини на граѓаните за грабежот и ставот, да преземе одговороност и да ги поддржи промените кои ја движат Македонија напред, велат од СДСМ.