fbpx
Таг: Франција

таг: Франција

Меркел: Шансите Франција да се согласи за датум не се големи

Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека шансите за постигнување согласност на ЕУ-самитот за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и со Албанија не се големи, пренесува „Дојче веле“. Во нејзината изјава во германскиот парламент пред денешниот Европски совет во Брисел, Меркел повторно се изјасни во прилог на давање европска перспектива на Северна Македонија и на Албанија. - Ние имаме одговорност...

ФТ: Франција остро се спротивставила на давање датум за Македонија и Албанија

Според угледниот „Фајненшел Тајмс“ на денешниот состанок во Луксембург на министрите за надворешни работи и министрите за Европа од земјите-членки на ЕУ, Франција остро се спротивставила на идејата за давање датум за почеток на преговорите за Северна Македонија и Албанија. Денешниот состанок е претходница на состанокот на Европскиот Совет, кој ќе се одржи во следните два дена Според весникот, еден...

Пендаровски: Не очекуваме сигнал, туку одлука за датум

Претседателот на државата Стево Пендаровски во интервју за австрискиот весник „Пресе“ порача дека не се надева на сигнал, туку очекува одлука за добивање на датум за почеток на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ. Земјата, нагласува тој, за да дојде до таа цел го сменила името, што досега не го направила ниту една друга земја-кандидат. - Не се надеваме...

Заев: Франција не е против нас, очекувам одлука за преговори

Премиерот Зоран Заев e оптимист дека земјава ќе добие позитивна одлука од Европскиот совет на 17 и 18 октомври и ќе биде определен датум за преговори, јави МИА. – Останувам оптимист заради тоа што ги имаме сите аргументи на светот да добиеме позитивна одлука од Европскиот совет. Не сакам ни да размислувам дали ќе добиеме датум. Петнаесет години чекавме, донесовме...

Кристијан Тимоние: Да не бидеме заложници на логиката дека на Северна Македонија треба да ѝ се даде датумот како подарок

Во интервју за порталот „Порталб“, амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, зборува за очекувањата на неговата земја од Северна Македонија пред решавачкиот момент за евроинтеграциите, односно очекувањата во средината на месецов земјава да добие датум за старт на преговорите. Францускиот амбасадор во изминатиов период постојано потсетуваше дека реформите мора да бидат видливи и реални и за граѓаните и за...

Mеѓу 17 и 18 октомври ќе се знае дали Македонија ќе добие датум за преговори со ЕУ

Mеѓу 17 и 18 октомври ќе се знае дали Северна Македонија ќе добие или не датум за започнување на преговори со Европската Унија. По препораката на Европската Комисија  за започнување на преговорите во јуни, останува сите земји членки на ЕУ да се договорат едногласно за отворање на преговорите, пишува „Порталб.мк“.  Дали и другите држави, особено Франција, ќе го следат...

Тимоние: Датумот за преговори е симболичен, потребни се реформи

Оптимизмот на евроамбасадорот Јоханес Хан и очекувањата на премиерот Зоран Заев дека јуни или најдоцна јули Македонија треба да добие датум за преговори со Евроспката Унија, денеска со своите изјави делумно ги релативизира амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние. - По Брегзит, прво да си воведeме ред во куќата што ќе ви даде малку повеќе време и на вас да си...

Францускиот амбасадор им се извини на српскиот народ и на претседателот Вучиќ

Амбасадорот на Франција во Белград, Федерик Мондолони,  денеска порача дека распоредот на седење на вчерашното одбележување во Париз на 100-годишнината од примирјето со кое заврши Првата светска војна е „голема несмасност поради која што жали“ и ги замоли претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и српскиот народ да го прифатат неговото извинување. Распоредот на седење на околу 80 државници на вчерашната...

Собранието да се произнесе за уставните амандмани, велат од француското МНР

Собранието сега треба да се произнесе за уставните амандмани во врска со спроведувањето на Спогодбата со Грција, а врз основа на резултатот од референдумот, се вели во изјавата на портпаролката на Министерството за Европа и надворешни работи на Франција, Ањес фон дер Мил. „Гласачкото тело на Поранешната Jугословенска Република Македонија имаше можност на 30 септември да гласа на референдум за...

Тимоние: Одлуката на ЕУ ги одразува напорите кои беа направени од Македонија

Се работи за еден урамнотежен текст кој ги одразува напорите кои беа направени од страна на оваа земја и напорите кои останува да се направат. Со еден збор да кажам „напред, одете само напред“. Ова го истакна францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, одговарајќи на новинарско прашање за негов коментар за вчерашната одлука на Советот на ЕУ да и даде условена препорака...

Заев и Курц ја повикаа Франција да не ја блокира Македонија за влез во ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска во Виена имаше средба со австрискиот канцелар Себастијан Курц по што двајцата лидери одржаа прес-конференција на која Курц потенцираше дека Австрија и дава силна поддршка на Македонија за отворање на претпристапни преговори со ЕУ. Курц рече дека Македонија заслужува од ЕУ отворање претпристапни преговори и најави дека Австрија ќе направи се што може ЕУ Советот да...

Германија ги охрабрува Холандија и Франција да дадат зелено светло за Македонија во ЕУ

Државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот, е оптимист и смета дека министрите за надворешни работи на Европската Унија во Луксембург можат да постигнат договор околу преговорите на Македонија и Албанија со Унијата. Пред средбата на шефовите на дипломатиите, Рот изјави дека двете земји направиле „забележителен напредок во сферата на владеење на правото и...

Заев: Референдумот е процес за кој државата треба да донесе усогласена одлука

Премиерот Зоран Заев се надева дека никој во ЕУ, вклучително и францускиот претседател Емануел Макрон, нема да остане рамнодушен на решението на спорот со Грција, и следната недела земјава ќе добие датум за почеток на преговорите. – Знам дека вчера холандскиот Парламент донесе позитивна одлука за нашата земја. Се надевам дека и Франција и другите земји ако имаат резерва, ќе...

Шекеринска: Убедени сме дека до Самитот на НАТО ќе обезбедиме поддршка од сите членки

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е убедена дека на Самитот на НАТО, што треба да се одржи на 11 и 12 јули во Брисел Македонија ќе ја обезбеди поддршката од сите членки на Алијансата за да ја добие поканата за членство. Според Шекеринска, земјава исполнила големи домашни задачи, што, според неа, се силни аргументи во полза на нашето членство...

„Нон-пејперот“ е работен документ и нема официјална важност, рече Дариесек

Државната секретарка во Министерството за вооружени сили на Франција, Женевиев Дариесек, рече дека „нон-пејперот“ што проциркулира низ државите членки на ЕУ, е работен документ кој нема никаква официјална важност. - Тоа е еден работен документ што нема никаква официјална важност, а знам дека во последно време се пишуваше низ медиумите за него. Треба кон крајот на месец јуни да размислиме...

Франција ќе ја одликува Шекеринска со орден за заслуги

Заменик претседателката на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ќе биде одликувана со орден „Командант на Националниот ред за заслуги на Франција“. Високото одликување во име на претседателот на Франција, на министерката Шекеринска ќе и биде врачено од министерката Женевјев Дариесек, државен секретар на Вооружените сили на Франција, утревечер, на прием во резиденцијата на Франција во Скопје. Орденот „Командант...

Членки на ЕУ се против почеток на преговори и бараат суштински напредок во реформите

И покрај вистинските промени во општата атмосфера во земјата, извештајот не покажува јасен суштински напредок во спроведувањето на итните реформски приоритети, се вели во „нон-пејперот“ што го објави „Макфакс“. Според извори на „Макфакс“, зад документот не стојат сите земји членки на ЕУ, и документот циркулира меѓу оние кои се против почетокот на преговорите во јуни. Наводно, станува збор за Франција...

Германија и Франција ќе го зајакнуваат еврото

Германија и Франција се договорија за заедничка позиција за реформи на еврото најдоцна до јуни, и покрај германската колебливост во врска со поголема монетарна унија. Ваквиот став е договорен при вчерашната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Берлин. Макрон претходно ги прифати идеите на Европската Комисија (ЕК) за создавање заеднички систем за гарантирање на депозитите, ЕУ фонд за...

Никола Саркози приведен на распит поради парите од Гадафи

Поранешниот француски претседател Никола Саркози е приведен во полиција, поради истрагата поврзана со финансиските нерегуларности на неговата изборна кампања во 2007 година, јавија француските медиуми. Тоа е потврдено од Министерството за правда на Франција. За време на 2014 година, француската телевизија „Франс - 3“ подигна бура откако ја емитуваше аудио снимката од разговорот со Моамер Гадафи. Покојниот либиски лидер тврдеше...

Французите се тепаа и си пуштаа крв поради евтината „Нутела“

Откако францускиот синџир супермаркети „Интермарш“ вчера воведе попуст од 70 отсто на популарниот крем „Нутела“, па теглите со тежина од 950 грама беа поевтинети од 4,5 на 1,4 евра, во голем број супермаркети избија тепачки. Некои муштерии буквално се фрлале на вработените кои ги носеле палетите. - Беа како животни. Една жена ја кубеа за коса, друга постара жена носеше цела...

Ставен е во функција системот за водоснабдување во Кучково

Во продолжение ја пренесуваме проверката на „Вистиномер“ на исполнетост на изборно ветување на сегашниот градоначалник на општина Ѓорче Петров, Александар Стојкоски: Ветување: Решавање на проблемот со водоснабдување во с. Кучково   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот...