!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

СДСМ: УЈП работи неселективно и независно


Скопје, 18 ноември, 2017 - 18:10 (META) 

Сите државни институции, вклучително и Управата за јавни приходи, работат професионално, неселективно и независно, во интерес на граѓаните и во служба на законите, се вели во писмената реакција на СДСМ на прес-конференцијата на Павлинче Честојнова од ВМРО-ДПМНЕ.

„Злоупотребата на институциите за партиски цели, нивната селективност во работењето и привилегираноста на одредени фирми и поединци беа одлика на 11-годишното криминално и расипничко владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа време на селективност и на притисоци врз приватниот сектор заврши со заминувањето на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ во опозиција“, велат од владејачката партија.

Од СДСМ додаваат дека завршило времето на привилегираните и на непочитувањето на законите на штета на граѓаните и на фирмите.


Честојнова: Рекетот врз угостителите стана примарна функција на УЈП


Скопје, 18 ноември, 2017 - 16:19 (META) 

Уште во првите месеци од своето владеење, челниците на СДС затворија повеќе кафулиња кои не им беа по волја, изјави денеска на прес-конференција Павлинче Честојнова од ВМРО-ДПМНЕ.

– Тортурата врз угостителите не запира. Пред само една недела, целата јавност беше сведок на неразумната употреба на полициски специјалци во акција на УЈП во која беа затворени повеќе од 13 угостителски објекти. Инспекцијата беше испратена селективно, во 40 локали кои не се блиски до СДС. Како поинаку да се толкува фактот што фирми што важат за блиски до СДС и до Заеви не ги исполнуваат законските обврски и континуирано се толерирани, а други без никаква опомена ригорозно се казнувани? – вели Честојнова.

Наместо опомени, нагласи Честојнова, УЈП продолжува со мафијашко дејствување и со затворање на сите фирми кои не потпаѓаат под притисокот на СДС. Според неа, „рекетот врз угостителите“ станал примарна функција на УЈП.


УЈП: Септемвриските сметки за радиодифузна такса се последни за плаќање


Скопје, 4 октомври, 2017 - 17:22 (META) 

По доставувањето на решенијата за септември, Управата за јавни приходи (УЈП) ќе прекине со достава на решенијата за плаќање радиодифузна такса (РДТ), информираат оттаму.

Оваа одлука е во согласност со законот за изменување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, со кој се укинува оваа давачка.

„Граѓаните и фирмите имаат обврска да извршат плаќање на сите заостанати долгови по решенија за РДТ за периодот од јануари 2011 година до септември 2017 година. За сите специфични случаи, а заради уредно затворање на финансиските картички кои УЈП ги води за обврзниците на РДТ (граѓани и фирми), ќе бидат објавени дополнителни информации на веб-страницата на УЈП“, се вели во соопштението на УЈП.

Законот за укинување на радиодифузната такса Собранието го донесе на 19 септември.


ВМРО-ДПМНЕ обвинува за селективност при затворање на локалите од УЈП


Скопје, 4 септември, 2017 - 13:16 (META) 

Хајката против угостителите во Скопје што ја води Управата за јавни приходи (УЈП) мора да престане, изјави Милош Милошевски од ВРМО-ДПМНЕ.

Тој додаде дека недозволиво е селективно „само затоа што некој не поткелкнува под притисоците на султанизмот на Заев“, да биде казнуван и затворан, а други без проблем да го заобиколуваат законот „и за тоа влакно да не им недостига“.

– Како поинаку да се толкува фактот што некои фирми кои важат за блиски до СДС и до Заеви не ги исполнуваат законските обврски и тоа се толерирани, а други без никаква опомена ригорозно се казнувани. Наместо опомени, како што зборуваа, прва антиреформа е „затвори сè што не е поткелкува под притисоците на СДС“. Прва задача на инспекциите е да укажуваат, а не да казнуваат, а така ветуваше и Заев пред изборите, а сега се прави сè спротивно – изјави Милошевски.


УЈП, МВР и Царина се меѓу првите институции што ќе воведат двосменско работење


Скопје, 31 август, 2017 - 10:23 (META) 

Управата за јавни приходи, Царинската управа, Управата за водење матични книги, Министерство за внатрешни работи, подрачните единици во Секторот за управно-надзорни работи, Министерството за одбрана први ќе почнат да работат во две смени, информираат од Министерството за информатичко општество и администрација.

Работното време на овие институции ќе биде од 7 до 14.30 часот и од 14 до 21. 30 часот, а ќе се работи и првата сабота од месецот, но само во една смена од 8 до 16 часот.

Што се однесува до флексибилното време кое ќе се воведе, работниот ден ќе трае 8 часа, со што почетокот на работното време ќе биде помеѓу 7.30 и 8.30 часот, а завршувањето помеѓу 15.30 и 16.30 часот.

Од утре, втора смена се воведува и во градинките, кои ќе згрижуваат деца до 21.30 часот. Работна ќе биде и секоја прва сабота од 8 до 16 часот.


Двајца вработени во УЈП на 37 компании им помогнале да избегнуваат плаќање на даноци


Скопје, 21 август, 2017 - 15:20 (META) 

Двајца вработени во Управата за јавни приходи (УЈП) им помагале на приватни и државни фирми во 2015 и 2016 година да избегнуваат плаќање на милионски долг на данок на добивка, информираше денеска на прес-конференција, директорката на УЈП, Сања Лукаревска.

Таа додаде дека компаниите се наоѓаат на листата на должници што ја објавува УЈП, а против двајцата вработени се води дисциплинска постапка, но истрагата ќе се проширува.

– По основ на добиени информации и одредени сознанија за постоење незаконски дејствија и интервенции во системот на УЈП за данок на добивка, утврдено е дека свесно и намерно со интервенција и насоки од вработени во УЈП, извршено е изземање на 37 правни лица од постапки на присилна наплата. Овие фирми подолг временски период биле отстранувани од листите за генерирање опомени за наплата на долгови за данок на добика, што е услов за отпочнување постапки за присилна наплата – рече Лукаревска.

Директорката на УЈП истакна дека помеѓу инволвираните се и лица на високи раководни функции одговорни за мониторирање на системот.

– И покрај тоа што службите на УЈП имале обврска да го мониторираат целокупниот процес и да ги преземат сите неопходни мерки за издавање опомени согласно евиденцијата и состојбата на долговите за даночните обврзници и да преземат мерки за отпочнување даночни постапки, тоа не било сторено токму за овие 37 фирми, цели две години – појасни Лукаревска.


УЈП објави нова листа на должници


Скопје, 11 август, 2017 - 12:16 (META) 

Управата за јавни приходи (УЈП) објави нова листа на должници за долгови доспеани до 31 април и неплатени до 31 јули, на основа на данок на додадена вредност, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини, за кои вкупниот износ е повисок од 120.000 денари за физичките лица и за самостојни вршители на дејност и повисок од 300.000 денари за правните лица.

На листата има повеќе од 4.000 должници, меѓу кои има државни компании, но и познати бизнисмени и приватни компании.


УЈП ќе го поедноставува поднесувањето годишни даночни пријави


Скопје, 3 август, 2017 - 14:04 (META) 

Управата за јавни приходи (УЈП) најавува дека ќе го поедностави системот за поднесување годишни даночни пријави и понатаму оваа инстутуција тоа ќе го прави електронски.

Од УЈП неодамна информираа дека работат на даночните реформи во делот на персоналниот данок на доход, што значи поедноставување на процедурите за пријавување и за плаќање на данокот.

– Земајќи предвид дека новините и даночните реформи во голема мера ќе го изменат и досегашниот начин на пресметка, пријавување и на плаќање на персоналниот данок од страна на фирмите, граѓаните и на сметководствените бироа, Управата, од август 2017 година, ќе почне активности за вклучување на сите засегнати страни (фокус-групи) во процесот на креирање и на тестирање на даночните услуги од новиот систем е-персонален данок – пишува на веб-страницата на УЈП.

Од УЈП сметаат дека на овој начин ќе се овозможи намалување на административните трошоци и поедноставување на постапките за пријавување, поднесување пресметки и плаќање на персоналниот данок од страна на граѓаните и на правните лица.

Проектот за поедноставување на процедурите за пријавување и за плаќање на персоналниот данок е финансиран од ИПА-фондовите во вредност од 93.730 евра и од буџетот во вредност од 574.800 евра.


Ребалансот на буџетот стигна до Влада, седницата закажана за 15 часот


Скопје, 28 јули, 2017 - 13:06 (META) 

Владата попладнево ќе ја одржи својата седумнаесетта седница, со почеток во 15 часот, информираат оттаму. На седницата ќе се разгледа ребалансот на буџетот за кој заврши комисиската расправа.

„Дневниот ред за денешната седница предвидува Владата да ја разгледа и информацијата на Министерството за финансии за статусот на проектот „Поедноставување на процедурите за известување и плаќање на персонален данок на доход за граѓаните“, кој го води Управата за јавни приходи“, информираат од Влада.

На денешниот дневен ред пред министрите ќе се најдат и неколку предлози за кадровски решенија, а исто така ќе бидат разгледани и дополнителни предлози и прашања.


УЈП најави засилени контроли во пресрет на Супер-купот


Скопје, 11 јули, 2017 - 21:09 (META) 

Управата за јавни приходи најави дека ќе го засили контролите во пресрет на Супер-купот во Скопје, фестивалите за пиво и настаните од културата.

Директорката Сања Лукаревска соопшти дека мерките за надзор на готовинскиот промет се превентивни, но и за поефикасно да се соберат даноците. Таа исто така најави и казни за фирмите кои не плаќаат данок.

Од УЈП соопштуваат дека во периодов е најизразено одбегнувањето плаќањето данок кај хотелите, рестораните, баровите, превозот и други дејности во услужниот сектор. На тоа укажуваат и 195 контроли што инспекторите викендов ги спровеле. Тие утврдиле неправилности во 325 објекти. Дел од компаниите кај кои се забележани неправилности издавале компјутерски, но нефискални сметки, други имале паралелен систем неповрзан со УЈП, а трети користеле стари, одјавени фискални апарати.