fbpx
Таг: УЈП

таг: УЈП

Нафтени компании сакале да испумпаат 160 милиони денари државни пари, УЈП ги спречи

Управата за јавни приходи (УЈП) објави информации за начинот на кој нафтени компании со лажни фактури сакале да добијат поврат на ДДВ и исплати по основ на данок на личен доход. На брифинг со новинарите, денеска директорката Сања Лукаревска информираше дека спречена била измама вредна над 160 милиони денари по основа на ДДВ, а по основа на личен доход...

Можен е прекин на работата во финансии по одлуката да им се скратат 30 отсто од приходите

Одлуката на Уставниот суд според која од идниот месец во Министерството за финансии и во некои од органите под ова министерство, повеќе да не го добиваат надополнувањето на плата од 30 отсто, предизвика револт кај овие вработени, кои веќе размислуваат за прекин на работата ако не се најде решение. Како што за Телма изјавил првиот човек на УПОЗ, Трпе...

Уставен суд: 30 отсто пониска плата за вработените во финансиските институции

Декемвриската плата на вработените во Министерството за финансии, во Управата за јавни приходи, Царинска управа, Државен девизен инспекторат, Бирото за јавни набавки, Управа за спречување перење пари и финансирање на тероризмот, Управата за финансиска полиција ќе биде за 30 отсто пониска, откако Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценување на уставноста на членот 66 став 3 и став...

Некој прикачува, друг не е обучен и не знае: Хаос со објавувањето отворени податоци кај институциите

Истражувачкото новинарство, создавањето на креативни визуелизации и анализи на одредени теми, изработката на ИТ решенија и истражувања од било каков вид денес е извонредно тешко да се создадат без постоењето на отворените податоци. И додека вештачката интелигенција со голема брзина го освојува светот, македонските институции се заглавени во космосот на нередовно објавување податоци во отворен формат. Во случаите кога...

Лукаревска се закани на компаниите што нема да го платат солидарниот данок

На 24 ноември, Управата за јавни приходи (УЈП) ќе ги блокира сметките на компаниите што дотогаш не го платиле данокот на солидарност, што беше воведен помалку од месец. Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција, објасни дека на 6 ноември ќе бидат испратени опомени, а сметките на неплаќачите ќе бидат блокирани на 24 ноември. Како...

Надлежните се договорија, вработените во УЈП ќе добијат повисоки плати за 30 отсто

Постигнат е договор помеѓу Синдикатот на Управата за јавни приходи (УЈП) и институцијата, околу барањата на вработените да им се зголемат платите за 30 отсто и да се почитува општиот колективен договор. Ова денеска го соопшти директорката на УЈП, Сања Лукаревска во емисијата „Клик плус“ на ТВ21. Таа рече дека договорот бил постигнат во петокот, а зголемени плати вработените ќе добијат...

Бесими: Со штрајк не може да се блокираат граничните премини

Ниту вработените во Управата за јавни приходи ниту царинските службеници имаат намера да затворат гранични премини или да не исплатат плати, изјави денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Тој изрази уверување дека ситуацијата ќе се надмине оти како што објасни, има закон за регулирање на правата и за тоа како се дефинира процедурата за штрајк. Во однос на тоа дали...

Ако нема договор за повисоки плати до 27 јуни, вработените во УЈП најавија генерален штрајк

Ако до 27 јуни вработените во Управата за јавни приходи (УЈП) не го добијат бараното покачување на платите за 30 отсто, ќе следува генерален штрајк, а тоа ќе значи дека сите исплати во државата ќе бидат блокирани, најавија денеска синдикалците од оваа институција. „Понудено е помирување преку Министерството за труд и социјална политика согласно регулатива и предложен помирувач, а претходно...

Протести во Царина и УЈП, вработените бараат повисоки плати

Вработените во Царинската управа на РСМ и Управата за јавни приходи (УЈП) денеска протестираа за повисоки плати. Вработените во Царина за време на паузата од 12 до 12:30 часот одржаа предупредувачки протест, при што побараа исплата на додаток на платата од 30 отсто и нов колективен договор. Од Синдикатот во Царинската управа предупредија дека ќе ги затворат граничните премини кон...

Узурпиран паркингот на поликлиниката „Бит Пазар“, Општина Чаир дозволува парите на граѓаните нелегално да завршат во приватни џебови

Позади објектот на поликлиниката во Бит Пазар граѓаните се принудени да плаќаат паркинг и покрај тоа што парцелите се во државна сопственост и се узурпирани. Парите на граѓаните наместо во касата на болницата, општината или државата, незаконски завршуваат во џебовите на приватни лица. Со години наназад општина Чаир и општинските инспектори дозволуваат да се одвива една ваква активност и...

Запленети над 200 килограми тутун од пазари, возила и од нелегални продавници

Полициски службеници од криминалистичка полиција и од економски криминал, во заедничка акција со царински службеници, претставници од УЈП и од Државниот пазарен инспекторат на повеќе локации во Скопје денеска спровеле акција против криумчарење на акцизна стока и избегнување на давачки за продажба на режан тутун и производи од тутун без акциза и платени давачки. Од Министерството за внатрешни работи (МВР)...

УЈП: Не отворајте СМС пораки кои ве повикуваат на задолжителна пријава

Управата за јавни приходи (УЈП), на својот Фејсбук профил информира дека на граѓани им биле испраќани СМС пораки во кои се бара тие да извршат задолжителна пријава на лажна веб-страница https: ujp-gov.mk/potvrda. „Никако да не ја отворате оваа лажна веб-страница бидејќи од вас се бара да пополните полиња со вашите лични податоци, податоци од платежна картичка, како и да прикачите...

Корисниците ќе треба да ја преземат новата верзија на апликацита „Мој ДДВ“, информира УЈП

Управата за јавни приходи (УЈП) ги информира корисниците на апликацијата „МојДДВ“ дека е извршено нејзино прилагодување во согласност со последните законски измени, со кои исплатите кон граѓаните на квартално ниво се зголемија на 2.100 денари по корисник. „Ова значи дека сите корисници на „МојДДВ“, ќе треба да ја превземат новата верзија на апликацијата од Play Store, App Store и Huawei App Gallery. Измените...

МВР и УЈП предупредуваат за обиди за крадење на лични податоци преку е-писма и СМС пораки

Министерството за внатрешни работи (МВР) и Управата за јавни приходи (УЈП) ги предупредуваат граѓаните да не веруваат на СМС пораките и електронските писма наводно испратени од овие две институции, да не се кликнува на линковите и да не се внесуваат лични податоци на страниците што ќе се отворат или да не ги испраќаат никакви лични податоци преку Вибер. Станува збор...

„Порталб“ анализа: Колкави ќе бидат платите в година во агенции, регулатори, државни комисии?

На некои од агенциите, регулаторните тела, државните комисии в година ќе им се зголемат буџетите за исплата на плати, а на некои, пак, ќе се намалат. „Порталб“ во две продолженија ќе објави споредбена анализа за висината на бруто платата по вработен в година, во однос на годинава. Во некои институции пад, во други раст на платата Во Оперативно техничката агенција (ОТА),...

Вистиномер: Не, инспектор од УЈП нема да брои подарени пари по свадби

Наводната вест за броењето на парите во плик на свадбите од страна на инспектор на УЈП е изведена од насловот на текст објавен на tvvesti.com, каде на две места е наведено дека се работи за сатира –  во наднасловот и на крајот од написот. Со споделување или парафразирање на насловот од сатиричниот текст без наведување дека се работи за...

УЈП заврши со ажурирањето на апликацијата МојДДВ, достапна е и на Гугл плејстор

По повеќе од 20 дена откако започна ажурирањето на апликацијата МојДДВ, Управата за јавни приходи (УЈП) информира дека прилагодената верзија на апликацијата од денеска е достапна и на Google playstore. Корисниците на апликацијата треба првин на направат ажурирање (update) на МојДДВ на playstore, а потоа да се најават на апликацијата и во делот „профил“ во прозорчето „тип на баркод скенер“ да...

Апликацијата Мој ДДВ уште не функционира за дел од корисниците, се чека одобрување од Google

Управата за јавни приходи, ги информира корисниците на апликацијата МојДДВ, дека ќе може да се вратат на напредниот скенер на скенирање на фискални сметки. „Прилагодената верзија на Мој ДДВ е веќе достапна на Apple appstore, додека Android верзијата е достапна на Huawei app Gallery а за Playstore се очекува во најбрзо време одобрување од страна на Google“, објави УЈП. Корисниците на апликацијата...

Вистиномер: Клик-бејт наслов дезинформира дека е објавена важна информација за оние кои скенираат фискални сметки

сања лукаревска
Не е вистина дека има каква било важна вест за оние што скенираат сметки, како што се тврди во овој пост на Фејсбук. Наведеното за „важната вест за оние кои скенираат сметки“ претставува претерување и е неточно, зашто во постот и во написот не се соопштува никаква важна вест, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме...

Државните органи со засилена контрола за спречувањето на манипулации со храна и гориво

Управата за финансиска полиција, заедно со Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи спроведуваат засилени и сеопфатни контроли за да се спречат евентуални манипулации во снабдувањето со храна и горива, информираат од Владата на РСМ. „Инспекциски контроли на дистрибутивните центри кои вршат снабдување со прехранбени продукти и на правните субјекти кои вршат трговија на мало и големо со нафтени...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...