!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Во Далмација беснеат пожари, повредени околу 80 луѓе


Сплит, 18 јули, 2017 - 10:03 (META) 

Стотици пожарникари од сите делови на Хрватска се борат со шумскиот пожар што најпрво изби околу градот Сплит, а потоа и навлезе во него. Од 7 часот утрово на помош пристигнаа и авионите за гаснење пожари, „канадер“ и „ертрактор“. Небото над Сплит е сиво и изгледа како покриено со густи облаци.

Во гаснењето на пожарот кај Сплит ангажирана е и хрватската војска, која вчера заедно со граѓаните во Сплит се бореше со огнената стихија во ракетната база Жрновница и во градските четврти Камен и Кила.

Шумски пожари беснеат и во Срњине, Жрновница, Подстрана, Строжанец. Изгорени се голем број куќи на перифериите на населените места, како и деловни објекти и автомобили. Дел од населението самоволно ги напушти живеалиштата во загрозените подрачја. Во „Спаладиум арена“ е отворен прифатен центар. Ангажирани се и спасувачи, екипи на брза помош, како и полицијата.

Во пожарот што од вчера беснее на потегот од Сплит до Омиш полесно се повредени околу 80 луѓе, главно пожарникари, и за среќа нема потешко повредени.

Се смета дека досега се изгорени 4.500 хектари борова шума, насади со маслинки, ниска вегетација покрај куќите и деловните објекти.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пристигна во Сплит на состанок со кризниот штаб.


Пожари во Подгорица, пламенот висок десетици метри


Подгорица, 16 јули, 2017 - 18:36 (META) 

Голем шумски пожар изби денеска попладне кај трговскиот центар „Делта“, во главниот град на Црна Гора, Подгорица, а пожарникарите се обидуваа да ги заштитат куќите од огнот, чии пламења достигнуваа и до неколку десетици метри во височина.

Набргу голем пожар се прошири и кај Тутунскиот комбинат, а огнот се закануваше да зафати неколку куќи.

Ситуацијата е критична и многу граѓани се вклучуваат да помогнат. Покрај овој пожар, голем пожар има и на вегетацијата во Мареза каде огнот го гаснат три екипи. Влезот во Подгорица од правец на Никшиќ е блокиран, па полицијата ги враќа возилата назад преку Мареза.

Пожар има и во селата Црнци и Лопате. И на овие места загрозени се голем број домаќинства, а четири противпожарни екипи се справуваат со пламените јазици.

Во исто време, пожар гори и кај Суто Море, на јадранскиот брег, како и кај поранешната престолнина Цетиње и кај Даниловград.


Ставен под контрола пожарот во Струшко


Струга, 30 јуни, 2017 - 17:01 (META) 

Пожарот што избувна вчера на потегот помеѓу селата Делогожда и Поум во Струга е ставен под контрола, извести МВР.

Според информациите од терен, пожарот е локализиран и не претставува опасност за животот и за имотот на месното население. Од Противпожарната единица од Струга информираат дека до 14.20 часот пожарот бил гаснат со сите расположливи средства, а биле вклучени и авиони. Нивните екипи и понатаму ќе вршат опсервација на теренот.

Пожарот беше забележан вчера околу 16.10 часот, а беше зафатена нискостеблеста, дабова и букова шума.


Бројката загинати во шумските пожари во Португалија достигна 62 лица


Лисабон, 18 јуни, 2017 - 16:47 (META) 

Неконтролираниот шумски пожар што го погоди централното подрачје на Португалија од вчеравечер досега одзеде 62 човечки живота и повреди десетици луѓе. Стихијата медиумите од Европа ја нарекоа најголемата трагедија од шумски пожари во последните години.

Владата на Португалија веќе прогласи тридневна жалост.

Најмалку 54 луѓе се повредени во пожарот, вклучувајчи осуммина пожарникари и едно дете. Четворица од пожарникарите се во критична состојба денеска, според Пауло Сантош, одговорно лице од Националната команда за заштита во Лисабон.

Како што е наведено, повеќето луѓе изгореле живи во своите автомобили додека се обидувале да избегаат од местото Педрогау Гранде, каде пожарот изби синоќа.

Многу куќи се зафатени, голем дел изгореа, а пожарникарите и денеска се борат со огнената стихија. Се претпоставува дека нивната бројка изнесува повеќе од 700.

Властите очекуваат бројката на жртви да се зголемува.

– Се соочуваме со ужасна трагедија. Можно е оваа бројка да се зголемува. Ова е најголемата трагедија во последно време во поглед на шумските пожари – изјави  португалскиот премиер Антонио Коста во седиштето на португалската цивилна заштита во Лисабон.

Температурата во многу области на Португалија вчера надмина 40 Целзиусови степени, а во земјата ноќеска избувнале 60 шумски пожари.

Соседна Шпанија испрати два пожарникарски авиони напомош утрово.


Загинаа најмалку 43 лица во шумски пожар во Португалија


Лисабон, 18 јуни, 2017 - 10:57 (META) 

Најмалку 43 лица загинаа синоќа во шумски пожар во околината на португалскиот град Леириа, во центарот на земјата.

– Се соочуваме со ужасна трагедија. Можно е оваа бројка да се зголемува. Ова е најголемата трагедија во последно време во поглед на шумските пожари – изјави  португалскиот премиер Антонио Коста, во седиштето на португалската цивилна заштита во Лисабон.

Најмалку 59 лица се повредени, од кои шестмина се пожарникари. Уништени се голем број куќи.

Пожарот избувнал во близина на Педрогау Гранде, на околу 200 километри од главниот град Лисабон, околу 15 часот по локално време, по што биле ангажирани неколку стотици пожарникари и 160 пожарникарски возила. Од загинатите, 22 изгореле до смрт во нивните автомобили, кога бегајќи се нашле опколени од огнот на патот меѓу Фигуеиро дош Винхош и Кастанхеира де Пера. Најмалку тројца загинале од задушување.

Температурата во многу области на Португалија вчера надминуваше 40 Целзиусови степени, а во земјата ноќеска избувнале 60 шумски пожари.

Соседна Шпанија испрати два пожарникарски авиони напомош утрово.


Голем шумски пожар ја зафати Скопска Црна Гора


Скопје, 2 април, 2017 - 17:12 (META) 

Голем шумски пожар ја зафати Скопска Црна Гора, а во моментов екипи на противпожарната бригада се на терен.

„Поголема шумска површина гори од 12 часот, а нашите екипи се на терен и сè уште го гаснат пожарот. Се работи за место над селата Булачани и Раштак“, изјавија за „Мета“ од противпожарната бригада.

Чадот од запалената површина може да се забележи и од некои делови на Скопје.