Шумски пожари беснеат на северозападот на Италија


Рим, 30 октомври, 2017 - 10:20 (META) 

Повеќе од 200 пожарникари синоќа гаселе околу 15 шумски пожари што избиле во Пијемонт и во Ломбардија на северозападот на Италија, каде неколку стотини лица се евакуирани, соопштија утринава спасувачките екипи.

Најмногу е загрозено подрачјето Суса, во регионот Пијемонт, каде пожарот, потпомогнат со ветерот, се приближил до населените места.

Околу 200 пензионери од еден дом за стари лица доцна синоќа биле превентивно евакуирани.

Италијанските медиуми пренеле дека околу 1.000 лица привремено ги напуштиле своите домови поради пожарот, кој избил пред неколку дена.

Грција и Хрватска испратија по два „канадери“ на помош.

Се проценува дека пожарите годинава во Италија уништиле околу 140.000 хектари шума и обработлива земја.


Обвинителството има осомничен во врска со изгореното тело пронајдено кај Љуботен


Скопје, 26 септември, 2017 - 20:00 (META) 

Основното јавно обвинителство – Скопје издало наредба за истражна постапка за едно лице поради сомнеж дека сторило свирепо убиство. Лицето е осомничено дека е одговорно за пожарот на ливада кај селото Љуботен на 4 август годинава, по чие гаснење е пронајдено изгорено човечко тело.

Жртвата била жена. Осомниченото лице е приведено и обвинителството за него побарало притвор од 30 дена.


На дело фатен пироман кој потпалил шума во Кривопаланечко


Крива Паланка, 9 септември, 2017 - 14:02 (META) 

Полицијата вчера уапсила 29-годишен жител на кривопаланечкото село Габар, кого пожарникарите го пријавиле дека намерно предизвикувал пожар.

Како што соопшти полицијата, вчера во Габар, околу 14.30 часот, бил уапсен Ж.С. Него пожарникари од Територијалната противпожарна единица Крива Паланка, кои гаснеле пожар во тој предел, го виделе како потпалува оган, па пријавиле во Полициска станица Крива Паланка.

Против пријавениот, по целосно расчистување и документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна кривична пријава, известува МВР.


Дождот го изгасна големиот пожар во Хрватска кај Омиш, предизвикувачот е приведен


Омиш, 8 септември, 2017 - 13:50 (META) 

Дождот кој заврна утринава, помогна да биде речиси изгаснат големиот пожар кај градот Омиш во Хрватска, кој бил подметнат, јавуваат хрватските медиуми. Екипите од пожарникари, војници и локално население уште се борат со поединечни жаришта, односно внимаваат да не почне ново разгорување.

Припадници на хрватската армија беа испратени како помош на пожарникарите во гаснење на големиот пожар во близина на Омиш, а вклучени беа и четири канадери и еден хеликоптер.

Пожарот беснееше и вчеравечер и ноќеска, а на а терен се наоѓаа 143 пожарникари со 44 возила од сплитското, шибенското, задарското и дубровничкото подрачје.

Како виновен за предизвикување на пожарот претпладнево бил приведен 29-годишен маж, соопшти хрватската полиција.


Доброволците уште 24 часа ќе се борат со пожарот кај Трескавец


Прилеп, 11 август, 2017 - 18:56 (META) 

Пожарот кој пред два дена започна да гори околу манастирот Трескавец сè уште е активен и се уште постои опасност да го зафати манастирскиот комплекс. Во борбата со огнот се вклучени прилепските пожарникари, но и голем број доброволци од Прилеп и од околината, од кои дел се вработени во неколку прилепски компании и јавни претпријатија, информира Општина Прилеп.

Според противпожарната едница пожарот е многу непредвидлив поради непристапниот терен и ветерот и на моменти се гасне, но потоа одново се појавува на различни локации.

Доброволците велат дека се труделе со сите сили да го одбранат манастирот, но гаснењето оделoе тешко поради непристапниот предел и ветерот. Се очекува на помош да им дојдат уште околу 50 доброволци од Охрид и се планира да останат кај Трескавец и во наредните 24 часа. На територијата на општина Прилеп има уште два активни пожари, кај селото Крушевица и селото Никодим.


Се разгоруваат пожарите на многу места во земјава, изгореа четири куќи


Скопје, 4 август, 2017 - 20:47 (META) 

Според најновите информации од Центарот за управување со кризи (ЦУК), состојбата со шумските пожари е алармантна и на многу места во земјава пожарите се разгоруваат. Во селото Могилец целосно изгореле четири куќи, а една е делумно оштетена.

Како што извести „ЕВН Македонија“, поради големите пожари во Богомила, Ореше, Папрадиште, како и планинарски дом Чеплес, сите корисници на општина Чашка ќе останат без струја подолг период. Екипи на „ЕВН Македонија“ се на терен и работат на санирање на 11 изгорени столбови и опрема кои се зафатени од огнената стихија, а помагаат и во гаснење на пожарот.

Според извештајот на ЦУК за состојбата до 18 часот, попладнево се појавил пожар кај скопското село Осинчани, за што испратена е пожарникарска екипа да интервенира. Пожар има и кај селото Јаболце, а пожар се појавил и над Волково. Гори и меѓу селата Бојане и Копаница.

Пожар кај селото Орешани и попладнево бил активен и ја поминал Орешанска Река и се доближува кон неколку штали кај селото Вражале. Со него е опфатена нискостеблеста шума од смрека. Исто така, има дојава дека пожарот на Матка повторно се активирал и ја сменил насоката кон Шишевски манастир.

Пожарот кај Барово брзо се разгорува и се заканува да ја зафати боровата шума кон Водно. Интервенира екипа од ЈП „Паркови и зеленило“.

За пожарот кај селото Моране дејствуваат екипи на скопската противпоарна бригада, кои исто така интервенираат и кај Долна Матка, Рашче, Елово и кај Никиштани.

Пожарот во атарот на селата Требовље и Растеш во општина Македонски Брод сè уште е активен и во гаснењето се вклучени АРМ, која ангажирала и два хеликоптера, како и дел од месното население и доброволци од Кичево, Прилеп и од Скопје.

Пожарот од атарот на Растеш се проширил на атарот на селото Волче, а постои голема опасност да се прошири во атарот на Битово и на Заград.

Повторно се активирал и пожарот во атарот на селото Близанско и се движи кон месноста Фојник.

На пожарот во селото Девич ангажирани се лица од Шумското стопанство „Сандански“ – Македонски Брод, кои го контролираат пожарот. Горните куќи во Девич не се загрозени.

На пожарот во атарот на селото Могилец интервенираат пожарникарите од Македонски Брод, лица од месното население и лица од Шумското стопанство „Сандански“. Пожарот се шири кон атарите на селата Клуќерец и Инче, како и кон атарот на селото Модриште. Гори дабова и борова шума. Од 17 часот интервенираат и два авиона на Дирекцијата за заштита и спасување. Во селото Могилец опожарени се две напуштени дотраени куќи, како и три куќи во кои живеат луѓе од селото и една куќа е делумно оштетена.

Во Пелагонискиот Регион, активен е пожарот на атарот на селото Подвис. Гори нискостеблеста деградирана дабова шума, сува трева и стрништа. Поради високата температура, правецот на ветерот и непристапноста на теренот отежнато е гаснењето. Пожарот се шири од  пределот по ридот кон селото Алданци.

Пожарот во атарот на селата Дрен и Смолани, е активен и веќе се проширува на горниот дел на планината. Зафатена е претежно ниско стеблеста дабова шума, чалија, смрека.

Во Тетовскиот Регион активни се два шумски пожари, Едниот над селото Копанце, каде гори сува трева и ситна деградирана шума на планината Жеден. По сртот на планината, тој се шири кон селото Туденце, како и кон селото Бојане.

Во атарот на селото Гургурница активен е пожарот во кој гори сува трева и пасишта. Во гаснењето учествуваат лица од месното население.

Во општина Гостивар, активен е пожарот во атарот на селото Корито, каде нема можност да се интервенира.

Во Повардарскиот Регион, активен е пожарот во атарот на селото Дреново, а се појавиле и два нови пожари. Огнената стихија полека се движи кон планината Лисец.

Пожарот во атарот на селото Богомила кој се закануваше да ги зафати манастирот „Свети Спас“ и селото е изгаснат со помош на авионите на ДЗС. Другиот дел од пожарот е активен и се движи кон прилепска страна.

Пожарот на падините на Горна Јакупица е активен, а теренот е непристапен за гасење.


Најдено изгорено човечко тело кај селото Љуботен


Скопје, 4 август, 2017 - 15:20 (META) 

Изгорено човечко тело било пронајдено ноќеска во меѓа на ливада кај скопското село Љуботен, извести СВР Скопје.

Околу 23.30 часот вчера, во полиција било пријавено дека гори меѓа од ливада кај селото, по што полициска екипа излегла на терен и по згаснувањето на огнот било најдено изгорено човечко тело. По наредба на јавен обвинител телото е предадено за обдукција.

Полицијата работи на расчистување на случајот.


Сè уште гори кај Требовље, вчера избиле нови пожари


Скопје, 3 август, 2017 - 12:26 (META) 

Центарот за управување со кризи (ЦУК) претпладнево извести дека се активни повеќе пожари во земјава.

Според пристигнатите информации до 8 часот, пожарот во атарот на селото Требовље во општина Македонски Брод сè уште е активен, но засега нема опасност за селото. Исто така, спречено е и напредувањето на пожарот кон селото Растеш. Пожарот што е активен во селото Здуње има тенденција за проширување на атарот на селото Гургурница. Шумскиот пожар во реонот помеѓу селата Девич и Грешница е активен, но нема опасност за населените места.

Пожарот што подолго време е активен во реонот на Македонски Брод, вчера во попладневните часови се префрлил на територијата на општина Гостивар, во атарот на селата Корито и Железна Река. Пожарот е на терен непристапен за возила. Зафатена е површина обрасната со сува трева, смрека, како и мешана шума. Од страната кај селото Страјане пожарот е локализиран, додека од спротивната страна е сè уште активен.

Вчера шумски пожар избувнал и во атарот на селото Студеничани и гаснењето е почнато во 21.45 часот.

Исто така вчера, но околу 14.30 часот, се појавил пожар во атарот на селото Локвени кон селото Подвис и зафатил дабова шума. Во близина на пожарот е и манастирот „Св.Атанасие“.

Активен пожар има и на падините на Горна Јакупица, а теренот таму е тешко достапен.

Во доцните попладневни часови вчера, во атарот на селото Богомила повторно се појавил пожар со кој е зафатена сува трева и ретка шума.

Во текот на вчерашниот ден, во претпладневните часови, на потегот помеѓу селата Теранци и Видовиште на територијата на општина Зрновци, избувнал шумски пожар во ниска шума и почнал да се шири кон манастирот „Света Петка“ на планината Плачковица. Според последните информации, пожарот не е локализиран и веќе е проширен на висока шума.


Салиу: Пожарот кај Требовље веројатно е подметнат


Скопје, 1 август, 2017 - 16:44 (META) 

Има индиции дека некој околу хидроцентралата Козјак вчера нешто потпалувал, изјави директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Шабан Салиу, за пожарот кај село Требовље.

Салиу обвини дека поради несоработката со некои лица од локалната самоуправа, пожарот се раширил.

– Десет луѓе го напуштија местото, мислеа дека треба да седат до 12 часот и се повлекоа. Ги молев да се вратат, но, за жал, не прифатија, бидејќи биле од локалната самоуправа и го напуштија местото. Тогаш пожарот се префрли од левата страна и постоеше опасност да изгори и селото. Наредив да се направи бедем на тој дел од селото – изјави Салиу на прес-конференција.


ЦУК: Пожарот кај село Требовље сè уште е активен


Македонски Брод, 1 август, 2017 - 12:43 (META) 

Пожарот во атарот на село Требовље е сè уште активен кај местото Лутоец и покрај патот што води од селото Самоков, односно кај местото Дреноец, кој се протега низ борова шума од двете страни на патот. Жариштето е кај местото Јасикоец, кое се наоѓа во непосредна близина на патот и населеното место Растеш, соопштува Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Во моментов во активностите за гаснење на пожарот ангажирани се подрачните одделенија на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) од Македонски Брод, Прилеп и од Кичево. Се очекува да пристигнат уште лица од ДЗС, месно население, територијални противпожарни единици од Македонкси Брод, Скопје, Куманово и од Кавадарци, еден авион на ДЗС, војници од гарнизонот во Кичево, работници од ЈП „Македонски шуми“- подружници Македонски Брод и Кавадарци и од општина Македонски Брод.

Според ЦУК, гаснењето е отежнато поради големината на просторот, лошиот терен, високата температура и ветерот, како и поради тоа што станува збор за површина со борови.