fbpx

Пожар меѓу Богомила и Прилеп ги „закочи“ возовите, патниците оставени сами на себе

На битолската Железничка станица десетина патници што требаше да тргнат за Скопје со возот од 18:24 сега се редат на шалтерот за да им ги вратат парите за билетите, оти им е кажано дека возот најверојатно нема да тргне

-

Поради шумски пожар помеѓу селото Богомила и Прилеп, возовите од Скопје за Битола и од Битола за Скопје стојат во место, а бидејќи „Македонски Железници – Транспорт“ нема обезбедено алтернативен автобуски превоз, патниците се принудени да чекаат или сами да се снаоѓаат за да стигнат на своето одредиште,

Фото: Мета.мк

На битолската Железничка станица десетина патници што требаше да тргнат за Скопје со возот од 18:24 сега се редат на шалтерот за да им ги вратат парите за билетите, оти им е кажано дека возот најверојатно нема да тргне.

Претходниот воз од Битола за Скопје, што тргнал во 12.40 часот е блокиран во Прилеп, а возот што од Скопје за Битола тргнал во 14:30 часот е блокииран во Богомила.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...