fbpx
Таг: Прилеп

таг: Прилеп

Претставата „Аудиција“ за Светскиот ден на театарот во Прилеп

Со изведбата на претставата „Аудиција“ во режија на Владимир Милчин, прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ утре ќе го одбележи 27 март, Светскиот ден на театарот. Влезниците за претставата се бесплатни и ќе можат да се подигнат утре на билетарницата на театарот, еден час пред изведбата која почнува во 19 часот и 30 минути. „Во горчливата комедија се зборува за копнежот по малку...

Прилепчанка прскала запалива течност во угостителски објект и се заканувала со пожар

Полицајци во Прилеп вчера доцна вечерта ја уапсиле прилепчанката К.И.(32), под сомнение за кривично дело „предизвикување општа опасност" по чл. 288 од КЗ. Случајот вчера околу 22 часот во ОВР Прилеп го пријавил Т.К.(61) од Прилеп, кој известил дека половина час претходно во неговиот угостителски објект во Прилеп влегла К.И. и со шише наполнето со запалива течност прскала по подот...

Убиено 14-годишно момче во Прилеп: уапсени се двајца, од кои едниот е малолетник

Четиринаесетгодишното момче, кое што беше убиено синоќа во центарот на Прилеп е од селото Сенокос, а полицијата има осомничен сторител. Синоќа околу 20 часот во Прилеп случајни минувачи на тротоарот на булеварот „Гоце Делчев“ забележале повредено тело на дете. Веднаш повикале итна помош, но лекарите констатирале смрт. МВР соопшти дека денеска во 4 часот изутрина селото Сенокос, општина Долнени, уапсиле малолетник...

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ утре одбележува 74 години од формирањето

Театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп утре ќе прослави 74 години од формирањето – завесата првпат се кренала на 18 февруари 1950 година со изведба на претставата „Кир Јања“ од Ј.С. Поповиќ, во режија на Аце Михајлоски. Од овој театар информираа дека годишнината ќе биде одбележана со изведба на најновата претстава „Стапица за глувци“, според текст на Агата Кристи, во режија...

Пожар меѓу Богомила и Прилеп ги „закочи“ возовите, патниците оставени сами на себе

Поради шумски пожар помеѓу селото Богомила и Прилеп, возовите од Скопје за Битола и од Битола за Скопје стојат во место, а бидејќи „Македонски Железници - Транспорт“ нема обезбедено алтернативен автобуски превоз, патниците се принудени да чекаат или сами да се снаоѓаат за да стигнат на своето одредиште, На битолската Железничка станица десетина патници што требаше да тргнат за Скопје...

Претставите „My Name is Medeja“ и „Чудна случка со кучето во ноќта“ доминираа на „Војдан Чернодрински“

Претставата „My Name is Medeja“ во изведба на Народниот театар од Битола ја доби наградата за уметничко остварување во целина на 57-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Меѓународното жири во состав Јанко Љумовиќ, Милош Љумовиќ и Мирослав Мики Радоњиќ доделија вкупно 15 награди, при што не е доделена наградата за текст. Претставата „My Name is Medeja“ на...

„Циркус Пирандело“ и „Човек перница“ гостуваат на „Чернодрински“ во Прилеп

Богата фестивалска програма ќе содржи петтиот ден на 57. Меѓународен театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Две претстави од официјалната конкуренција, презентација на едукативни работилници, меѓународна конференција, разговори на тркалезни маси, се само дел од содржините што ќе се реализираат во Центарот за култура „Марко Цепенков“ и Театарот „Војдан Чернодрински“. Во 10 часот ќе биде отворена детската зона „Чернодрински за...

Театарска магија на 57-то издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Бројна прилепска публика и почитувачи на театарската уметност вчера присуствуваа на отворањето на 57-то издание на Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ на платото пред Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп. Фестивалот годинава се одржува под мотото „Враќање дома“. Предвестие на официјалниот дел беа живите статуи на „Театроск“ и настапот на скомрахите во изведба на студентите на Факултетот за драмски уметности...

Шест општини од Пелагонискиот и Југозападниот регион ќе работат на управување со отпадот

Општините Битола, Прилеп, Новаци, Охрид, Кичево и Пласница ќе работат на локално ниво на имплементација на проект за управување со отпадот. Денеска беа потпишани меморандумите за соработка помеѓу овие општини и САЛАР Интернационал, по повод одбелжувањето на 5 Јуни, Светскиот ден на животната средина и воведната конференција на проектот „Одржливо управување со отпадот на локално ниво“. Новиот проект е насочен...

Нови дојави за бомби во 16 скопски и четири прилепски училишта

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека попладнево било пријавено оти на електронските адреси на повеќе училишта во Скопје и Прилеп биле упатени закани за поставена експлозивна направа. Станува збор за вкупно шеснаесет скопски и четири прилепски училишта, на чии електронски адреси стигнале дојави за бомби. Од МВР информираа дека веднаш по добиените пријави, од полициски службеници биле преземени мерки за...

И прилепски училишта на електронска адреса добиле дојави за поставена бомба

Основните училишта во Прилеп „Добре Јованоски“, „Гоце Делчев“ и „Блаже Конески“ денеска добиле дојави за поставена бомба, по што веднаш биле евакуирани учениците и вработените. Ова е прв пат дојави за бомби да има во овој град. Тим за антитероризам на МВР ги проверува објектите. MВР информираше за нови дојави утрово во училишта во Скопје, Тетово и во Битола. Кенан...

Во четврток во Прилеп ќе се отвори изложбата „И јас сум тука“

Изложбата на фотопортрети „И јас сум тука“ ќе биде отворена на 15 октомври (четврток) од 19 часот во фоајето на ЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп, информираат од прилепскиот Центар за култура. Притоа, ќе бидат промовирани и книгата „И јас сум тука“, во која се сместени сите приказни на луѓето-учесници на изложбата, како и македонскиот превод на „Не престанувајте да...

Силно невреме вчера вечер предизвика поплави низ земјава, се санираат штетите

Силното невреме кое синоќа ја зафати Македонија предизвика поплави во Прилеп, Битола, Виница, Неготино и Тетово. Како што соопшти Центарот за управување со кризи (ЦУК), подрачјето на општините Прилеп, Долнени и Кривогаштани беа зафатени од поројни дождови кои предизвикаа поплави. Најкритично е во прилепското село Лажани, каде поголем дел од селото е под вода и се врши евакуација на загрозените...

Вистиномер: Најмалку 12 пати биле палени автомобили во Прилеп од 2015 година до денес

Четири запалени автомобили за еден месец во три намерни опожарувања, се само врвот на трендот на ваквата криминална активност во Прилеп или на подрачјето на ОВР Прилеп. Мала претрага по интернет открива дека од 2015 година досега имало најмалку 12 вакви случаи, пишува Вистиномер.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Палењето автомобили како кривично дело за уништување или оштетување на имот или...

Свечено отворено 56.издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“

Со доделувањето на наградите за животно дело на актерката Бедиа Беговска, доајен на Tурскиот театар и на драмскиот писател Русомир Богдановски и со првата претстава во конкуренција „Народен непријател“ на МНТ, синоќа во ЦК. „Марко Цепенков“ свечено беше отворен  56. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“. На свечената церемонија пред публиката се обрати уметничката директорка на фестивалот Катарина Коцевска Хаџи Василева со...

Две лица се тешко повредени во судар на два автобуси во Прилеп

Две лица се тешко повредени во судир на два автобуса утрово во 06.00 часот во прилепската населба Точила, а повеќе од 20 патници здобиле повреди кои не се животно загрожувачки. Повредените веднаш се упатени на лекарски преглед во Болницата во Прилеп, а една жена е оставена на болничко лекување. Од Основното јавно обвинителство Прилеп соопштија дека дежурен јавен обвинител заедно со...

Над 100 полициски службеници, хеликоптер и бројни доброволци трагаат по 10 годишниот Петар

Продолжува интензивната потрага по 10-годишното дете Петар Џобоски, за кое неговиот родител пријави во петокот (25.02) вечерта дека се оддалечило од домот во с. Врбско, општина Прилеп, соопшти Министерството за внатрешни работи. Според полицијата веднаш се преземени мерки и активности за пронаоѓање на детето и во потрагата се ангажирани 102 полициски службеници, хеликоптер, службени кучиња, како и дрон. Во потрагата се...

Кривична за прилепчанец: На Фејсбук продавал амфора од археолошко наоѓалиште за 20.000 денари

ОВР Прилеп поднесе кривична пријава против М.М.(31) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „присвојување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости“, соопшти Министерствoто за влатрешни работи. Прилепчанецот на 06.08.2020 година на социјалната мрежа Фејсбук објавил оглас за продажба на амфора, со висина од 1 метар и ширина 80 сантиметри, за сума...

Пендаровски: Ако не бевме дел од антифашистичката коалиција денес немаше да имаме своја држава

„Можеме да бидеме сигурни дека ако не бевме дел од антифашистичката коалиција, денес немаше да имаме своја држава. Само како дел од неа, можевме да дојдеме до своја и сопствена држав“, рече претседателот Стево Пендаровски на Могилата на непобедените во Прилеп, на одбележувањето на 80-годинината од 11 Октомври – Денот на народното востание, почетокот на Народно-ослободителната војна и заокружувањето...

Започна свеченоста по повод јубилејот 80 години од Денот на народното востание – 11 Октомври (Во живо)

Продолжуваат свеченостите по повод 11 Октомври – Денот на народното востание и во чест на 80 годишнината од овој настан. Денеска во Прилеп, делегации на државниот врв, на општествено-политичките организации, на Армијата, на борците, на дипломатскиот кор и на гостите од странство, ќе положат венци свежо цвеќе на спомениците на Методија Андонов Ченто, Кузман Јосифовски Питу, и на спомен...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...