fbpx
Таг: патници

таг: патници

Внатрешната контрола на МВР работи на случајот со земање 20 евра мито по патник на „Блаце“

Одделот за внатрешна контрола во координација со надлежното обвинителство уште од ноќеска интензивно работи на расчистување и санкционирање на случај со земање на мито од страна на полициски службеници на Граничниот премин Блаце, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши за ТВ21 изјави дека е уапсен началник на смена на граничниот премин Блаце, којшто...

Се запали автобус на ЈСП на постојката во Нерези, нема повредени патници

Денеска, неколку минути пред пладне, во двоспратен автобус „Јутонг“ кој сообраќа на линија 57 избувнал пожар, во кој за среќа нема повредени патници, причинета е само материјална штета. Во моментот на опожарувањето, автобусот бил на последната/почетната постојка во Нерези и во него немало патници, соопшти Јавното сообраќајно претпријатие Скопје. „Внатрешната контрола на ЈСП Скопје веднаш излезе на терен, при што, од...

Сарафов: Автобусот на автопатот „Струма“ се движел со несоодветна брзина

Истрагата за автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски државјани е во завршна фаза и ги очекуваме конечните заклучоци од наложените експертизи - судско-медицинсктаа, автотехничката, пожарникарската и комплекснатато. Тоа би можело да се се случи пред Божик (25 декември), порача во утринската емисија „Денот почнува“ на Бугарската национална телевизија (БНТ), директорот на Националната истражна служба и заменик...

Вистиномер: Немало осми преживеан од автобуската несреќа кој се качил автостоп во автобусот на „Беса транс“

Пост на Фејсбук ја дезинформира јавноста во врска со бројот на патници и бројот на преживеани од  автобусот кој трагично изгоре во сообраќајна несреќа на автопатот Струма во Бугарија, а во кој животот го загубија 45 лица и 7 беа повредени, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Постот споделува напис со наслов „Човечка грешка е главниот сомнеж за кој...

Условите на патот не се причина за бројот на загинати, туку пожарот во автобусот

Министерката за регионален развој и јавни работи на Бугарија, Виолета Комитова денеска заедно со нејзините колеги ги објави резултатите од увидот на патниот правец каде што се случи автобуската несреќа во која загинаа 45 македонски државјани. Според Комитова, автопатот „Струма“ каде на 23 ноември се запали автобусот на „Беса Транс“ имал мани, но тие не се причина за трагедијата. „Во 2002...

Вистиномер: На видеоснимката од хотелот во Истанбул не се патниците кои загинаа во кобната несреќа

Компанијата „Беса Транс“ демантираше дека изгорениот автобус се наоѓа на видеото што се споделува на Фејсбук. Нема докази дека на посоченото видео се наоѓаат патниците од несреќата. На видеото не се гледа кој патник се качува во кој автобус, туку само се гледа како чекаат пред хотелот, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Откако се случи трагичната несреќа во...

Двајца повредени во автобуската несреќа оперирани вчера, денеска уште една операција

Сите седуммина преживеани патници од автобуската несреќа се во стабилна состојба, соопшти денеска доцент Христо Шивачев заменик-медицинскиот директор на Универзитетската болница за активно лекување и ургентна медицина „Пирогов“ (пандан на скопска КАРИЛ) во Софија. „Вчера беа оперирани две од лицата, коишто се стабилни и се во добра општа состојба. Пациентите што беа во шок-собра денеска се преместени во одделение на...

Пронајдени 44 починати, постои можност да има уште еден, осми преживеан патник

Во моментов во Бугарија од автобуската несреќа има 44 тела, а според сведочењето на еден од преживеаните можно е да има уште патник кој ја преживеал трагедијата,  посочи портпаролката на бугарскиот јавен обвинител Сијка Милева на денешната прес-конференција. Сепак, таа додава оти посои можност и да станува збор за лошо сеќавање на преживеаниот. „Во моментот кај нас има 44 тела...

Јовески за бТВ: Шпекулација е дека во автобусот имало гориво во туби

Како шпекулации, во разговор за бугарската телевизија бТВ, Главниот јавен обвинител Љубомир Јовески ги отфрли како шпекулација наводите дека во автобусот на „Беса транс“ имало гориво во пластични туби. Тој додаде дека македонското обвинителство зема ДНК примероци од роднини на загинатите за да се идентификуваат жртвите во несреќата, а потоа резултатите ќе бидат предадени на бугарските власти. Преживеаните досега не биле...

Студеничани обвиено во тага по трагедијата, роднините немаат зборови да ја опишат болката

Правдата нема да ги врати починатите, но мора да завршат процедурите и да се открие што се случило за да не страдаат други патници во вакви несреќи, вели Фати Исеини, роднина на дел од жртвите во несреќата во Бугарија кои потекнуваат од општина Студеничани. Тој посочува дека истрагата нема да им ја намали загубата, нема да ги врати загинатите, но...

Автобуската несреќа на „Беса транс“ со 45 жртви главна вест во светските медиуми

Несреќата во соседна Бугарија ноќеска, кога во пожарот на автобус на „Беса транс“ од Рашче, Скопје, животите ги загубија 45 лица е во главните вести на најпознатите и највлијателните светски медиуми и на новинските агенции. Ројтерс, АФП, Дојче Веле, Си-Ен-Ен, Би-Би-Си во сервисите на англиски јазик известуваат за големата несреќа, изнесувајќи ги фактите и наводите за несреќата пласирани преку медиумите...

Заев: Си помагаме кога е тешко, заедно сме и во добро и во лошо

Ние сме заедно и во добро и во лошо, оваа трагедија ќе има позитивно влијание врз односите на двете земји. Тука сме да си помогнеме кога е тешко, сите институции соработуваат, и тоа е пораката и кон двете земји и кон народите на двете земји. Тука сме и да си помогнеме кога е тешко. Ова е одговорот на премиерот на...

Роднините на загинатите молат да добијат информации од Беса Транс за трагедијата во Бугарија

Членови на семејствата на загинатите со часови бараат да стапат во контакт со сопствениот на компанијата Беса транс за да добијат информации за трагедијата во Бугарија во која загинаа 45 лица од Македонија. „Мојот братучед беше во Турција. Вртевме по телефони во Беса Транс, цело време се јавуваме … веќе, 3-4 часа, колку што поминаа, немаме никаква информација, дури и...

Филипче: Повредените во несреќата во Бугарија се во стабилна здравствена состојба

Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека сите седум повредени кои по сообраќајната несреќа се хоспитализирани во болницата Пирогов во Софија се во стабилна здравствена состојба и никој не е животно загрозен. „Ги посетивме пациентите. Станува збор за полесни повреди, санирани од нашите колеги за што сакам да изразам благодарност. Се договоривме да бидеме во контакт овие денови за по...

Загинаа 45 македонски државјани во пожар на автобус близу Перник, Бугарија

Во пожар што се случи ноќеска на автопатот „Струма“ во Бугарија во релативна близина на Перник, загинаа 45 патници, македонски државјани, што патувале со автобус на „Беса Транс“ на релација Истанбул - Скопје. Најголемиот дел од патниците биле од Скопје, јави бугарски „Медиапул“. Според првичните информации, 17 од жртвите се деца, од кои пет на помала возраст, а 12...

ЕУ ја отстрани Северна Македонија од листата на безбедни држави од ковид-19

Европскиот Совет ја отстрани Северна Македонија од листата на безбедни земји. Ваквата одлука значи дека патниците од земјава ќе подлежат на построги гранични контроли при патување во земјите-членки на Европската Унија (ЕУ), како и можно воведување на задолжителни тестови на ковид-19 при влез во овие земји и карантини за патници од земјава. Таканаречената „бела листа“ подразбираше држави, од каде туристите...

Владата одобри превоз на патници со максимален капацитет на сите превозни средства

Владата на 81. седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет од 100 отсто на сите превозни средства со максимално почитување на мерките и протоколите за заштита од ковид-19, со обврска превозниците одговорно да ги спроведуваат и контролираат мерките за лична заштита заради превенција предвидени со протоколот за организирање...

Полицискиот час од денеска наместо од 21 ќе започнува од 23 часот, а воведен е и двонеделен карантин за патниците од Бразил и Индија

Владата на 68. седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните согласно која од 5 мај, среда, забраната за движење наместо од 21 часот, ќе започнува од 23 часот и ќе трае до 05 часот наредниот ден. „Соодветно на овие измени угостителските објекти ќе бидат отворени за гости до 22.30 часот и тоа само на...

Забрана за летови од Велика Британија и 14 дена задолжителна самоизолација

Министерството за здравство информира дека на Главниот координативен кризен штаб е усвоен заклучок за нови рестриктивни мерки односно забрана за летови од нашата земја од и кон Велика Британија до крајот на годината. „Дополнително мерката за задолжителна 14 дневна самоизолација за сите граѓани кои во земјава со директни летови ќе дојдат од Англија, ќе важи и за патниците кои од...

Воведувањето комбиниран билет за воз и јавен превоз ќе почека на надминување на корона кризата

Ковид-19 кризата е причина за прекинување на сите контакти меѓу Градот Скопје и Железници на РСМ-Транспорт околу можноста за воведување на комбинираниот билет за воз и јавен превоз, како и други поволности за патниците што ги користат овие средства за масовен превоз. Од Град Скопје за „Мета.мк“ информираат дека вработените во нивниот Сектор за сообраќај имале контакт со Железници...

„Комунална хигиена“-Скопје го осуди вербалниот напад врз новинарката од Мета, ќе има дисциплинска одговорност

Откако на 15 август во населбата Кисела Вода двајца вработени во ЈП „Комунална хигиена“-Скопје вербално ја нападнаа новинарката Илинка Иљоска вработена во новинската агенција Мета и се обидоа да...