fbpx

Внатрешната контрола на МВР работи на случајот со земање 20 евра мито по патник на „Блаце“

-

Одделот за внатрешна контрола во координација со надлежното обвинителство уште од ноќеска интензивно работи на расчистување и санкционирање на случај со земање на мито од страна на полициски службеници на Граничниот премин Блаце, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Заменик министерот за внатрешни работи, Назим Буши за ТВ21 изјави дека е уапсен началник на смена на граничниот премин Блаце, којшто со скриена камера е фатен како бара 20 евра за патници кои влегуваат во Македонија.

Скандалот го откри бизнисмен, кој се занимава со превоз на патници. Тој го обзнани случајот во емисијата „Стоп“ на ТВ Клан за притисокот што му се врши со барање мито за услуга која треба да биде бесплатна.

Случајот на македонскиот граничен премин уследува откако на Косово во изминатиот месец беа извршени апсења на цариници и полицајци на граничен премин кон Албанија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Скопје повторно меѓу најзагадените градови во светот, половина од мерните станици не работат

Скопје е повторно меѓу десетте градови со најзагаден воздух во светот. Вредностите на ПМ 10 честичките денеска, според страницата IQAir, се оценети со 153 на скалата на AQI индексот...