fbpx
Таг: железничка станица

таг: железничка станица

Пожар меѓу Богомила и Прилеп ги „закочи“ возовите, патниците оставени сами на себе

Поради шумски пожар помеѓу селото Богомила и Прилеп, возовите од Скопје за Битола и од Битола за Скопје стојат во место, а бидејќи „Македонски Железници - Транспорт“ нема обезбедено алтернативен автобуски превоз, патниците се принудени да чекаат или сами да се снаоѓаат за да стигнат на своето одредиште, На битолската Железничка станица десетина патници што требаше да тргнат за Скопје...

Една лажна дојава за бомби на 12 адреси, Скопје повторно блокирано

Со една електронска порака со лажна закана за поставени бомби на 12 локации, и покрај тоа што блокадите на приватните превозници беа делумно отстранети, градот Скопје денеска повторно беше блокиран. Покрај седум средни училишта, кои подолг период се мета на ваквите хибридни напади, денеска закана стигна и до Железничката станица, до полициската станица Беко во центарот на градот, до два...

Над 30 загинати и 100 повредени во ракетен напад, Зеленски: Ова е зло кое нема граници

Повеќе од 30 луѓе загинаа, а над 100 беа ранети во руски ракетен напад врз железничка станица во источна Украина во петокот, додека цивилите се обидуваа да се евакуираат во побезбедните делови на земјата, соопшти државната железничка компанија, пренесе агенцијата Ројтерс. Според информациите добиени од Украинските железници ракетите погодиле станица во градот Краматорск, која се користи за евакуација на цивили...

Пожарот над железничката станица „Рајко Жинзифов“ уште се шири

И претпладнево траат борбите на пожарникарите со големиот шумски пожар што вчера изби над железничката станица „Рајко Жинзифов" во близина на Велес. Пожарот бил пријавен во 13:10 часот во Територијалната противпожарна единица во градот од каде со осум пожарникари со две возила веднаш се вклучија во неговото гаснење. Пожарникарите на терен беа синоќа до 22 часот. Утрово во неговото гаснење...

Порталб: Во Тетово реновирана железничката станица после 70 години, но нема кој да патува од неа

По неколкудецениско доцнење, Железничката станица во Тетово е целосно обновена и таа доби поинаков изглед, имајќи предвид дека ова беше место каде досега се криеја кучиња скитници, корисници на дрога и пред само неколку месеци беше покриено со прашина. Директорот на ЈП за железничка инфраструктура Железници на РСМ, Фестим Халили, потенцираше дека овој проект чинел вкупно 7,3 милиони денари...

Се отстранува „картон-маало“ и депонијата под Железничка станица (галерија)

Денеска, од раните утрински часови со механизација се отстранува импровизираното картон-маало формирано на паркиралиштето под Железничка, како и натрупаниот отпад, купиштата пластична амбалажа и стариот мебел што го нагрдуваат овој јавен простор и претставуваат извор на загадување, информираат од Град Скопје. Во оваа акција учествуваат екипи на Инспекторатот на Град Скопје, Центарот за социјални работи на град Скопје, Министерството за...

Во Транспортен центар од денеска може да се паркираат велосипеди на неколку дена (галерија)

Отворен е велопаркингот во склоп на Транспортниот центар Скопје, реализиран според проектот „Велоштад“ на Михајло Стојановски и Теа Дамјановска, кој беше избран како најкреативен дизајн на велосипедски паркинг на јавниот повик кој го објави Центарот за иновации на Град Скопје – Скопје Лаб. „Се надеваме дека Велопаркингот ќе ги поттикне граѓаните поактивно да користат велосипеди и ќе придонесе кон повеќе...

До крајот на јули ќе се комплетира проектот за заеднички железнички граничен премин меѓу Македонија и Србија

Проектната документација за изградба на заедничкиот железнички граничен премин меѓу Македонија и Србија кај Табановце ќе се комплетира до крајот на јули. До овој датум, консултантите се очекува да ја достават документацијата за идниот пристапен пат кој треба да го поврзе железничкиот со патниот премин кај Табановце, информираат за „Мета.мк“ од Министерството за транспорт и врски. Веќе е изработен...

Шилегов: Скопје ќе биде толку убаво колку што сакаат неговите граѓани

Просторот од околу 6.000 квадратни метри под железничката станица во Скопје кај населбата Мичурин по повеќедецениската запуштеност поради која претставуваше дива депонија ќе биде претворен во парк со детско игралиште. Ова на средбата со медиумите денес го соопшти Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, придружуван од градоначалниците на општините Аеродром и Центар, Златко Марин и Саша Богдановиќ бидејќи просторот се...

Ќе се изготвува проектот за изградба на мултимодален транспортен хаб во Трубарево

Постојната главна товарна железничка станица во Скопје (Ранжирна - Скопје југ) кај селото Трубарево во иднина треба да постане мултимодален јазол што ќе служи како централен хаб при транспортот на стоки во земјава. Тендерот за изработка на проектната документација за изградба на мултимодалниот јазол треба да биде објавен наредниот месец, се вели во информацијата од Министерството за финансии објавена...

Поради кражба синоќа прекинат железничкиот сообраќај Скопје – Велес

Прекин на железничкиот сообраќај на пругата Скопје - Велес имало вчера од  21.56 до 23.50 часот, поради обид за кражба на тегови од мрежата за напојување на возовите со струја. Како што соопшти МВР, прекинот бил меѓу железничката станица Драчево и железничкото стојалиште „Јане Сандански“.

Една полицајка е тешко ранета, а неколкумина се повредени при престрелка во Минхен

На железничка станица во Минхен се случила вооружена пресметка, а светските медиуми јавуваат дека една полицајка е ранета. Германската полиција на „Твитер“ објави дека неколку лица се ранети, а полицајката била тешко повредена. Едно лице било уапсено. https://twitter.com/PolizeiMuenchen/status/874537521849536513 Медиумите пишуваат дека напаѓачот пукал на полицајката при проверка на документи во воз. Железничката станица е затворена, а патниците се евакуирани.

Тројца полицајци избодени на железничка станица во Брисел

Железничката станица во Брисел денеска попладне е евакуирана откако три полицајци беа избодени. Тим пиротехничари ја пребарал станицата, но засега нема информација за експлозивни направи. Полициските службеници биле нападнати на контролен пункт на станицата. Истрагата е во тек.

Евакуирана железничка станица во Москва

Околу 600 патници се евакуирани од зградата на железничката станица Курск во Москва, по анонимна дојава за бомба, која стигнала во 13.14 часот. Сите надлежни служби се известени за тоа. Пред полициската станица во југозападниот руски град Ставропољ денеска одекнаа пет експлозии. Според првичните информации, бомбаши самоубијци се разнеле пред станицата.

Нов мирен протест на бегалците на железничката пруга кај Идомени

Бегалците повторно ја зазедоа железничката пруга во неутралната зона кај преминот Идомени. Во моментов се одвива нов протест на бегалците на железничката пруга, во револт поради тоа што со денови се заглавени во кампот, соочени со жичена ограда, затворени граници и со неизвесност дали воопшто ќе бидат пропуштени во Македонија. Во кампот во Идомени, веќе во очајни услови, со намалени резерви...

Евакуираните железнички станици во Минхен, отворени за сообраќај

Двете железнички станици што синоќа беа евакуирани во Минхен, денеска повторно беа отворени за сообраќај. За време на новогодишната ноќ, германската полиција на „Твитер“ објави дека постојат предупредувања за можен терористички напад. Сепак, било утврдено дека не постојат докази за заканата. Германија добила информации од известувачките служби на други држави дека Исламска држава планира да изведе напад во Минхен со седум бомбаши-самоубијци,...

Евакуирана железничка станица во Белгија поради дојава за бомба

Белгиската полиција ја евакуирала железничката станица во градот Намур по дојава за бомба, јавуваат локалните медиуми. Според нивните пишувања, железничкиот сообраќај е во прекин. Вчера белгиските власти го симнаа нивото на опасност од напади во Брисел од максимално четврто на трето ниво.

Второто издание на настанот „Клинци“ в петок во Europe House Skopje

Неформалната организација за афирмација на младинската култура „Култура Бета“ в петок, на први март, по вторпат го организира настанот за млади „Клинци“, на кој ќе се претстават четворица млади...