fbpx
Таг: воз

таг: воз

„Шорткат“ во Планетариумот на МКЦ – проекција на чисто ноќно небо без светлосно загадување

Во новото издание на емисијата „Шорткат“ ве запознаваме со Планетариумот во МКЦ, кој претставува место за сите оние што сакаат да научат нешто повеќе за ѕвездите и планетите. По двегодишна пауза, Планетариумот почна со работа минатиот месец, а најголем интерес за посета и запознавање со ѕвездите има од страна на најмладите. За начинот на кој се одвиваат проекциите, но...

Од 15 март брз воз меѓу Белград и Нови Сад, ќе се патува за 35 минути со максимална брзина од 200 км/ч

Брзата пруга Белград-Нови Сад и новите двокатни возови од производителот „Штадлер“ од 15 март ќе бидат пуштени во употреба во Србија. Возовите ќе сообраќаат со максимална брзина од 200 километри на час и ќе го минуваат растојанието меѓу Белград и Нови Сад за 35 минути. Цената на билетот ќе биде 1.500 српски динари, пишува белградскиот весник „Политика“. Железничката делница што...

Во сабота во Битола изведба на проектот „Возот“, по повод 130 години од пругата Солун-Битола

Оваа сабота (26 јуни), со почеток од 20:30 часот, во продукција на Интимен Театар, ќе се случи проектот „Возот“, кошто е во склоп на Македонско – Грчки проект, организиран од културната организација „Дрезина“ од град Вериа, а самиот проект се организира по повод 130 години од изградбата на пругата Битола – Солун, информираат организаторите. Во проектот учествуваат осум грчки градови...

Комбинираниот билет за воз и автобус во Скопје ќе чека подобри времиња

Воведувањето на комбиран билет за воз и јавен превоз во Скопје засега ќе остане само една добра замисла. И покрај тоа што пролетва и Градот Скопје и Железници на РСМ - Транспорт пројавија интерес за еден ваков проект, во моментов нема никаков конкретен чекор што е преземен кон профункционирање на можноста граѓаните со една карта да извршат трансфер од...

Од странство ќе бараме пари за воведување на аеродромскиот воз

Министерството за транспорт и врски ќе треба допрва да ја изработува физибилити студијата за оправданоста од воведување на директен воз од Меѓународниот аеродром Скопје до Транспортниот центар. Во изјава за „Мета.мк“, од надлежното министерство велат дека тие допрва ќе се одлучат од која меѓународна финансиска институција ќе побараат поддршка за реализацијата на овој проект. - Бидејќи се работи за голем...

Автомобилите ги сакаме безгранично, автобусите и возовите повремено (инфографик)

Автобускиот превоз во земјава е многу поразвиен од земјите - членки на ЕУ, но сето тоа за сметка на малиот број на патници што патуваат со воз и неразвиеноста на железничката инфраструктура во земјава. Идентично како и во ЕУ, македонските граѓани најмногу го користат автомобилот за патувања, иако процентот на нивно користење во нашата земја е нешто помал од...

ТАВ би сакал да се воведе воз до скопскиот аеродром, но не и да инвестира во него

Воведувањето железничка врска до Меѓународниот аеродром „Скопје“ би била дополнителна придобивка за патниците, поради што и компанијата што управува со македонските аеродроми, „ТАВ Македонија“ ја поддржува идејата за воведување на аеродромски воз. Сепак, од компанијата велат дека нивната дејност е во областа на аеродромските операции и немаат намера да влегуваат во други бизниси. - Со оглед на тоа што ги...

Во ерата на брзи железници, возот од Скопје до Белград патува десет часа (инфографик)

За да го мине растојанието меѓу Скопје и Белград, на меѓународниот воз „Хелас експрес“ денес му се потребни 9 часа и 55 минути. Во 1989 година, до истата дестинација граѓаните со воз патувале 3 часа пократко. Без границата кај Прешево и Табановце, меѓународните возови пред распадот на СФР Југославија, од Скопје до Белград патувале 6 часа и 48 минути....

Бројни предности од воведувањето воз до скопскиот аеродром, власта незаинтересирана (инфографик)

Воведувањето директен воз од Транспортниот центар до Меѓународниот аеродром „Скопје“ би можело да го скрати времето на патување и да ги намали трошоците на патниците, а да го зголеми комфорот при патување на оваа релација. Наспроти ваквите предности, засега нема интерес кај локалните власти за воведување ваков воз. До Град Скопје доставивме прашања за тоа дали постои интерес градската власт...

Воз од Белград и Ниш за Солун од 14 јуни

„Србија воз“ од 14 јуни повторно го воведува во сообраќај експресниот воз од Белград за Скопје и Солун. Патниците ќе можат секојдневно да патуваат, со поаѓање од белградската железничка станица Топчидер во 18.35 часот и пристигнување во Солун во 9.33 часот. Во обратна насока, возот од Солун за Белград ќе поаѓа во 18.51 часот и ќе пристигнува во Белград...

И ТАВ би можел да се вклучи во воведување на директен воз до скопскиот аеродром

По неодамнешната најава на Министерството за транспорт и врски дека до 2030 година ќе се воведе директен воз меѓу Транспортниот центар и Меѓународниот аеродром во Скопје, експертите бараат од македонската влада што побрзо да инвестира во директно железничко поврзување на аеродромот со главниот град. Проектната документација за изградба на крак од постојната пруга Скопје - Куманово до самиот аеродром треба...

Патнички воз излета од шините откако удрил во карпа, повредени нема

Патничкиот воз кој сообраќа на линијата Кичево - Скопје утрово излетал од шините во близина на гостиварските села Лакавица и Падалишта, објави Центарот за управување со кризи. Во несреќата немало повредени. Возот удрил во карпа, а пото аизлетал од шините. Предизвикана е материјална штета, сообраќајот на тој дел од пругатa е во прекин и се врши увид. Ова е втор инцидент во...

Петмина мртви откако воз удри автобус кај Ниш

Во голема несреќа што се случи утрово, кога воз удри автобус на „Ниш Експрес“ близу српскиот град Ниш, животите ги загубија пет лица, а се стравува дека бројката на жртви може да расте, бидејќи во Клиничкиот центар во Ниш во критична состојба се уште двајца 16-годишници. Како што јавуваат српските медиуми, на обележан премин, но без рампи, на пругата кај...

Мостот кај Градско е саниран, железничкиот сообраќај пуштен во употреба

Бетонскиот мост на железничката пруга кој се наоѓа меѓу станицата Градско и крстосница Кукуричани, поради кој железничкиот сообраќај на Kоридорот 10 беше во прекин, е комплетно саниран и од вечерва сообраќајот на овој дел ќе биде пуштен во употреба, информираа од МЖ „Инфраструктура“. „Пред пуштање на мостот за сообраќај, санацијата е извршена во специфични услови при што се извршени специјални прегледи и испитувања со пробно товарење согласно на член 27 од Правилникот за начинот...

Македонската економија заложник на запустената железница (инфографик)

Измина една недела откако „Македонски железници Транспорт“ информира дека поради појавени деформации на бетонскиот мост кој се наоѓа помеѓу станицата Градско и крстосницата Кукуричани, патниот правец Велес – Гевгелија е прекинат за сообраќај. Додека се санираше дефектот целосно беше стопиран товарниот транспорт кон Солунското пристаниште поради што македонските компании трпат огромни штети бидејќи се оневозможени производите да ги транспортираат до...

Еден загинат, над 20 лица повредени во железничка несреќа во Австрија

Во железничка несреќа што се случи во австриската провинција Стирија загина најмалку еден човек, а над 20 се повредени, објавија светските медими. Еден воз, од засега непознати причини, излетал од шините и странично удрил во друга локомотива, во 1 часот по локално време кај јужниот австриски град Никласдорф. Австриската полиција на „Твитер“ потврди дека една жена загинала, а помеѓу дваесет и...

Едно лице загина откако воз со членови на Конгресот на САД удри во камион

Патнички воз во кој се наоѓале членови на Конгресот на САД од редовите на републиканците, кои патувале од Вашингтон кон Западна Вирџинија, удрил во камион за превоз на отпад во Кросет, Вирџинија, јавуваат светските агенции. Во несреќата загинало едно лице, кое не било во возот. Инцидентот го потврди и Белата куќа. „Претседателот Доналд Трамп е информиран за ситуацијата во Вирџинија....

Најмалку тројца мртви во железничка несреќа кај Милано

Според сегашните информации, помеѓу три и пет луѓе го загубиле животот во тешката железничка несреќа што се случила утрово кога воз излетал од шините близу италијанскиот град Милано. Десет луѓе се во критична состојба во болница а стотина други се повредени, јавуваат италијанските медиуми. Државната железница „Феровие дело Стато“ соопшти дека регионален воз излетал од шините на околу 40 километри...

Во викендите повторно експресен воз Гевгелија – Солун

Повторно е воспоставен патничкиот железнички сообраќај помеѓу Македонија и Грција, но само за викендите. Како што стои во информацијата од Министерството за внатрешни работи, патничкиот железнички сообраќај со Грција, кој досега беше во прекин, вчера е обвновен, ќе се одвива само во текот на викендите. Во работните денови, од понеделник до петок, експресните возови од Гевгелија кон Солун и обратно нема...

Воз излета од шини во Сиетл, најмалку шест лица загинаа

Најмалку шест лица загинаа кога воз на американската железничка компанија „Амтрак“ се урнал над надвозник јужно од Сиетл во сојузната држава Вашингтон. Претставник на полицијата информирал дека според првичните информации возот најверојатно удрил во нешто на шините и поради тоа излетал и слетал на надвозик. Според него малку е веројатно дека причината за несреќата да е неодржувaњето на пругата затоа што...

Ковачевски: Пресудите за „Јавна соба“ обесхрабруваат повторни појави на вакви случаи

Во рамките на одбележувањето на 16 дена активизам против родово насилство на Форумот за родова еднаквост во организација на Министерството за труд и социјална политика и Фондацијата Фридрих Еберт,...