fbpx

Пожари беснеат низ земјава, од утрово целосна забрана за движење во шумите

-

Од утрово во земјава стапи на сила целосната забрана за движење во шумските предели, а Владата апелираше до граѓаните да не се движат низ шумските предели заради заштита на личната безбедност и заради спречување натамошно ширење на пожарите.

Пожарот во Кочанско којшто беснееше вчера вечерта е локализиран и ставен под контрола. Пожарот и понатаму е активен во близина на селото Тркање, а на терен се екипи на противпожарните единици за контрола на ситуацијата.

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов вчеравечер изјави дека за утрово е закажана седница на групата за проценка, каде ќе се разгледа сериозноста на ситуацијата, и доколку е потребно, ќе предложат прогласување на кризна состојба на дел од територијата или на целата територија од државата.

Активни пожари има на неколку локации во земјава, но вчера најстрашно беше во Кочани и Старо Нагоричане, каде покрај тоа што изгореја многу хектари шума, настрадаа возила, куќи и друг имот на локалното население. Во Старо Нагоричане интервенираше хеликоптер, додека во Кочани беа испратени екипи од неколку градови во земјава и припадници на војската за да интервенираат заедно со противпожарната единица на Кочани и локалното население.

Пожари има и во Македонски Брод, Валандово, а приоритет на гаснење на огнената стихија во моментов ќе има пожарот во планинските села Костин Дол и Новоселани во Кочанско, како и шумскиот појас кај селото Пасјак меѓу општините Делчево и Пехчево.

Инаку, Македонија веќе една недела е зафатена од продолжен топлотен бран, со многу високи температури и без врнежи. Синоптичарите за денеска попладне повторно предвидуваат повремено засилен ветер од западен правец, кој ќе биде особено изразен во западните делови од земјава. До четврток е активирано портокалово ниво на опасност од високите температури.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
download lava firmware
Download WordPress Themes
download udemy paid course for free