Свет

Седумдесет и четири повредени во железничка несреќа во Индија

23 август, 2017 - 10:52 (META)  Њу Делхи Најмалку 74 лица се повредени откако воз излета од шините во Утар Прадеш, што е втора железничка несреќа во оваа индиска држава во последните три дена. Возот „Кафијат експрес“ утринава удрил во камион кој превезувал градежен материјал, по што осум…

Трамп ја исклучи можноста за повлекување на САД од Авганистан

22 август, 2017 - 10:40 (META)  Вашингтон Претседателот на САД, Доналд Трамп ја исклучи можноста од повлекување на амерканските трупи од Авганистан. Трамп, како што јавуваат светските агенции, ова го рекол во говор во воената база Форт Мајер близу Вашингтон, претставувајќи ја американска стратегија за Авганистан. Тој…