Свет

Трамп го разреши Тилерсон, нов државен секретар е шефот на ЦИА, Мајк Помпео

13 март, 2018 - 14:24 (META)  Вашингтон Актуелниот директор на aмериканската разузнавачка служба ЦИА, Мајк Помпео, ќе биде нов државен секретар на САД и ќе го замени Рекс Тилерсон. Ова го објави американскиот претседател Доналд Трамп на социјалната мрежа „Твитер“ и додаде дека Помпео извонредно ќе ја…

Во авионска несреќа во Иран загинаа ќерка на турски бизнисмен и нејзините пријателки

12 март, 2018 - 12:35 (META)  Техеран Ќерката на еден од најпознатите турски бизнисмени и нејзини пријателки загинале во авионска несреќа во Иран вчера попладнето, кога им се урнал приватниот авион. Во авионот на турската компанија „Башаран Холдинг“ на бизнисменот Хусеин Башаран, загинаа Мина Башаран, 28-годишната наследничка…