Времето денеска ќе биде претежно сончево со значителен пораст на дневната температура. Температурата ќе се движи од минус 5 до 15 Целзиусови степени. Во Скопје од 0 до 13 Целзиусови степени.

Утре во поголемиот дел од земјава максималните температури ќе бидат во интервал од 15 до 20 Целзиусови степени. Повторно зголемување на облачноста со услови за слаб локален дожд се очекува во сабота.